Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 22 maja 2024 imieniny: Julii, Heleny

Pielgrzymka Podlaska 2016

Ognisko pielgrzymkowe grupy 15a

Piotr Skowron   
środa, 21 września 2016 07:00

Pątnicy z grupy 15aW niedzielę, 18 września, pątnicy grupy 15 a spotkali się na mszy i ognisku pielgrzymkowym.

Te wrześniowe spotkania należą już do tradycji. Podczas Eucharystii w kościele pw. Św. Trójcy dziękowali za czas wspólnego wędrowania do Tronu Jasnogórskiej Pani, jak również za posługę wszystkich służb pielgrzymkowych. Oprawę mszy świętej uświetnił zespół muzyczny grupy. Po niej, wszyscy udali się na ognisko, rozpoczęte wspólną modlitwą. Wspomnieniom i rozmowom o sierpniowej wędrówce nie było końca. Spotkanie zakończyło się odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego oraz tradycyjnymi ogłoszeniami.

 

Dzień 12. Jasna Góra

Mariusz Szczygieł   
niedziela, 14 sierpnia 2016 06:30

Byłem głodny, a daliście mi jeśćNasza grupa jest już na Jasnej Górze.

Dokładnie o 7.43 uklęknęli przed Cudownym Obrazem Matki Bożej.

Zatrzymali się tu na chwilę, oddając swoje intencje Matce...

A jak wyglądało ich wejście? W tym roku nasza piętnastka podjęła próbę realizacji hasła pielgrzymki: "Błogosławieni miłosierni" i słowa te wprowadziła w życie. Codziennie zbierali ofiary na chleb dla ubogich. Każdy z nich wniósł dzisiaj rano swój chleb, który wspólnie przekazali siostrom Honoratkom z Częstochowy. Ten chleb siostry będą rozdawały biednym, którym posługują w Częstochowie.

Przez całą drogę na Jasną Górę przyświecało im też hasło: "Byłem głodny, a daliście mi jeść", które wypisali na dużym bannerze. Każdy z nich podpisał się obok tego hasła, a dzisiaj wnieśli je wspólnie przed Tron Matki.

 

Dzień 11. Mirów

Mariusz Szczygieł   
sobota, 13 sierpnia 2016 12:42

Tegoroczna koszulka nasze złotej piętnastkiTo już prawie koniec pielgrzymki. 

Nasza piętnastka przenocuje dzisiaj w Mirowie, a jutro z samego rana wejdzie przed tron Matki Boskiej. Są już na miejscu i przygotowują się do uroczystej mszy, której będzie przewodniczył ksiądz biskup Kazimierz Gurda.

Wielkim wydarzeniem dla nich był Lasek Pojednania. To miejsce na pielgrzymce, gdzie każdy może wyjaśnić sobie wszystkie zwady i niesnaski, przebaczyć innym uczestnikom pielgrzymki i samemu prosić o wybaczenie.

A kiedy juz pojednani wyruszyli w dalszą drogę po raz pierwszy zobaczyli jasnogórską wieżę. Wzruszenie wzięło górę i po wielu policzkach popłynęły łzy...

 

Dzień 10. Przyrów

Mariusz Szczygieł   
piątek, 12 sierpnia 2016 19:06

Coraz bliżej!Dzień był dla nich dzisiaj łaskawy, prawie...

Po deszczu i chłodzie ostatnich dni trasa do Przyrowa była słoneczna i ciepła. Ale... noc za to była baaaardzo zimna. Wszyscy byli strasznie zmarznięci, a termometr w Czarncy pokazywał zaledwie 3 stopnie celsjusza! Wyobrażacie to sobie? W sierpniu? - Gile zamarzają nam w nosach! - rano napisała mi nasza korespondentka Agnieszka. Ratowali się jak mogli, dogrzewali czym popadło, no i idą dalej.

A ich Cel jest już na wyciągnięcie ręki - odległość do Jasnej Góry jest już naprawdę symboliczna, a radość miesza się ze smutkiem - bo to JUŻ prawie koniec pielgrzymki. 

 

Dzień 9. Czarnca

Mariusz Szczygieł   
czwartek, 11 sierpnia 2016 18:47

Czapka w sierpniu? Było zimno... Brrrr....Nasza złota piętnastka zameldowała się przed chwilą na polu namiotowym w Czarncy.

Do południa było zimno, potem "złapał" ich grad, w Czarncy było ciepło, ale właśnie zaczęło padać. - Jak to na pielgrzymce bywa... załamania są bardzo szybkie... - skwitował w dzisiejszej relacji z trasy ksiądz Michał - nasz przewodnik.

- To najdłuższa i najgorsza trasa - tak opisuje ten odcinek jedna z dawnych pątniczek. - W kalendarzyku jest 31 kilometrów, ale tak naprawdę jest blisko 40 - dodaje. A Czarncę od Jasnej Góry dzieli już tylko 60 kilometrów! To tylko 2 dni pielgrzymowania, a trzeciego uroczyście wejdą przed tron Najjaśniejszej Pani.

Posłuchajcie, jak dzień opisuje ksiądz Michał i oglądajcie zdjęcia, które nadesłała nam Agnieszka. A jest ich dzisiaj całkiem sporo.

 

Dzień 8. Eustachów

Mariusz Szczygieł   
środa, 10 sierpnia 2016 17:11

Bezpiecznie i sucho w stodoleDzień bardzo trudny, bo ciągle pada... 

I jak zaczęło wczoraj wieczorem, tak nie padało na trasie może ze dwie godziny. Na postojach nie było gdzie usiąść, cali są zmoknięci i wycieńczeni, ale pomimo to humory im dopisują! Bo do Częstochowy zostało już tylko 105 kilometrów!

Dzisiaj śpią w Eustachowie. Doszli tam bardzo wcześnie, bo już na 15.40. I nie martwcie się o nich, bo Bartek - ich kwatermistrz załatwił na dzisiejszy nocleg 7 stodół. Będą więc spali w suchym i ciepłym miejscu. Wielkie ukłony dla kwatermistrza :)

- Dzisiaj można było zobaczyć miłosierdzie na własne oczy, kiedy każdy o każdego się troszczył, wszyscy sobie nawzajem pomagali. Gdy ktoś dostał garnuszek gorącej herbaty nie pił jej sam, ale dawał każdemu po łyku, aby chociaż troszkę się ogrzać - relacjonuje ksiądz Michał.

 

Dzień 7. Tumlin

Mariusz Szczygieł   
wtorek, 09 sierpnia 2016 19:43

Są już coraz bliżej CzęstochowyTo już siódmy dzień wędrówki.

Dzisiaj nasza piętnastka pokonała 28 kilometrów i rozbiła namioty w Tumlinie. Rano pospali godzinę dłużej, co dało im więcej energii na trasie. Po drodze minęli dąb Bartek. W grupie świętowały siostry medyczne. Na trasę przyjechali starzy pielgrzymi - można śmiało powiedzieć, że weterani radzyńskich pielgrzymek - Robert Targoński i Andrzej Twarowski. Wspominano stare dzieje, śpiewano stare przeboje... Swoimi wspomnieniami podzielił się także Adam Adamski - jeden z najdłużej chodzących na Jasną Górę radzyńskich pątników.

Jutro nasza piętnastka ponownie przewodniczy porannej Mszy Świętej.

 

Dzień 6. Suchedniów

Mariusz Szczygieł   
poniedziałek, 08 sierpnia 2016 18:45

Naszych pielgrzymów odwiedził dzisiaj ksiądz Grzegorz SuwałaW naszej grupie jest już 144 pątników!

- Jeśli patrzeć na statystyki, to jesteśmy chyba na pierwszym miejscu w kolumnie bialaskiej, jeżeli chodzi o liczebność grupy - z dumą mówił dzisiaj ksiądz Michał.

Dzisiejszy dzień dał im się bardzo we znaki. Piekące słońce parzyło niemiłosiernie, ale za to 31 kilometrów pokonali w bardzo szybkim tempie. W Suchedniowie zameldowali się już o 16.30 i teraz odpoczywają.

Na trasie odwiedził ich ksiądz Grzegorz Suwała z Sanktuarium MBNP. Przywiózł radzyńskie słodkie bułki i wodę. Złota piętnastka jest jedną z siedmiu wybranych grup, które będą uczestniczyć w jutrzejszej mszy, sprawowanej przez biskupa Kazimierza Gurdę.

 

Dzień 5. Małyszyn

Mariusz Szczygieł   
niedziela, 07 sierpnia 2016 16:18

Chrzest w IłżyNasi pielgrzymi doszli już do Małyszyna.

To już piąty dzień drogi na Jasną Górę. Dzisiaj kolejne nowości na trasie! Z okazji jubileuszu Chrztu Polski księża symbolicznie odnowili chrzest naszych pątników wodą z Iłżanki - rzeki przepływającej przez Iłżę.

Mamy trochę fotek z tej niecodziennej uroczystości i krótki (ale jakże ważny) filmik! Zapraszamy do oglądania. Dzisiaj słuchamy ponownie relacji księdza Michała Burdacha, który po nocy spędzonej w szpitalu powrócił na pielgrzymkowy szlak, ale o tym sam Wam opowie. W każdym razie czuje się już dobrze. Dzięki za modlitwy.

 

Dzień 4. Wielgie

Mariusz Szczygieł   
sobota, 06 sierpnia 2016 11:20

Po ulewie w WielgiemW nocy naszych pielgrzymów postraszyła burza. 

Nie doszła do ich pola namiotowego, ale rysowała zygzaki na ciemnym, łagowskim niebie.

Obudzili się o 4.45 i tak jak nas w Radzyniu, tak i ich poranek powitał rześkim powietrzem i chmurami, ale jak mówi stare przysłowie: "Od świętej Anki zimne wieczory i poranki"... Ciepłe ubrania na plecy i w drogę! Do Wielgiego 31 kilometrów. 

Szło im się dobrze. Słońce nie paliło, a przylało dopiero w samym Wielgiem. 

Dzisiaj drogę relacjonuje dla nas Piotr Skowron. Nasz ksiądz przewodnik musi korzystać z pomocy medycznej. Kiedy rozkładał swój namiot, użądliła go pszczoła... Otoczcie go dzisiaj swoimi modlitwami.

Pozdrowienia z trasy córce Emilii i mężowi Piotrowi śle siostra medyczna Ula :)

 

Dzień 3. Łagów

Mariusz Szczygieł   
piątek, 05 sierpnia 2016 18:19

Piętnastka przechodzi przez Wisłę- Przejdziem Wisłę... - napisał dzisiaj na swoim facebookowym profilu ksiądz Michał Burdach.

No i przeszli już... O 12.35 nasza grupa była na moście łączącym obydwa brzegi królowej polskich rzek. Wtedy właśnie opuścili granice diecezji siedleckiej i wkroczyli do diecezji radomskiej.

Dzień był dzisiaj dla nich bardzo trudny. Żar lał się z nieba, co widać na zdjęciach przesłanych przez naszą niestrudzoną reporterkę Agnieszkę Grabowską- Zielant, która relacjonuje nam fotograficznie pielgrzymkę już od kilku lat.

Na trasie naszym pątnikom od samego rana towarzyszli dzisiaj członkowie radzyńskiego Legionu Maryi, którzy do południa głosili świadectwa i konferencje. Tuż przed Puławami piętnastkę odwiedził także proboszcz parafii św. Trójcy, ksiądz Andrzej Kieliszek wraz z wójtem Wiesławem Mazurkiem. Tak jak w ubiegłym roku, tak i dzisiaj przywieźli ze sobą, ku pokrzepieniu, słodkie bułki prosto z naszego miasteczka.

 

Dzień 2. Żyrzyn

Mariusz Szczygieł   
czwartek, 04 sierpnia 2016 16:55

W drodze do ŻyrzynaŻyrzyn - to drugi odcinek pielgrzymiej podróży na Jasną Górę.

Od Przytoczna dzieli go 26 kilometrów drogi. - Pogoda nie sprawiała nam najmniejszych trudności - tak mówił dzisiaj ksiądz Michał. Na ostatnim etapie popadał trochę deszcz - Ale to chyba po to, żeby dać nam trochę ulgi, a nie nas zmoczyć - dodał z uśmiechem :).

Dzisiaj jeszcze tradycyjnie Apel Jasnogórski, który poprowadzi nasza grupa. Przed nim, około 19.30 tańce, śpiewy i pielgrzymkowa zabawa. Jeśli śledziliście na naszej stronie pielgrzymkę w ubiegłych latach, albo szliście w radzyńskiej grupie, to wiecie, jak to wygląda i wiecie, że zawsze jesteśmy tam z nimi. Tak będzie też i dzisiaj. 

 

Dzień I. Przytoczno

Mariusz Szczygieł   
środa, 03 sierpnia 2016 20:11

Ksiądz przewodnik Michał BurdachOkoło 18.40 nasi pielgrzymi dotarli do Przytoczna.

Ponad 36 kilometrów przeszli w dobrych humorach, tradycyjnie odprowadzani przez swoich najbliższych. - 15A na tle innych grup wyglądała jak jeden wielki gigant - z dumą mówił o liczebności naszej grupy ksiądz przewodnik Michał Burdach. Faktycznie, kiedy popatrzymy na inne grupki... radzyński "wąż" wyglądał naprawdę imponująco. Nasza grupa stale się powiększa. Wczoraj ksiądz Michał mówił o 92 zapisanych osobach, dzisiaj na jego liście widnieje już 110 nazwisk! Wygląda na to, że ŚDM nie przeszkodził naszym pątnikom w wybraniu się na pielgrzymkę, a być może nawet ich umocnił w tej decyzji?

A jak minął dzień?

 

Pielgrzymi wyszli z Radzynia! Grupa 15a w drodze na Jasną Górę

Michał Maliszewski   
środa, 03 sierpnia 2016 09:15

Radzyńska grupa 15a

 

Radzyń wita pielgrzymów!

Michał Maliszewski   
wtorek, 02 sierpnia 2016 19:31

Pielgrzymi w Radzyniu

Już są! Pielgrzymi z Komarówki, Międzyrzeca, Białej Podlaskiej, Terespola i Łosic dotarli już do Radzynia.

Chyba trochę mniej ich w tym roku - wiele osób na pewno odpoczywa jeszcze po Światowych Dniach Młodzieży, ale może dołączą w trasie? Kto wie? Jutro wspólnie z naszą złotą piętnastką wyruszą we wspólną drogę na Jasną Górę. 

Oczywiście będziemy im towarzyszyć w ich długiej podróży - jak co roku. W tym czekają nas zmiany. Największa - nowy przewodnik w radzyńskiej grupie - księdza Mariusza Barana zastąpił ksiądz Michał Burdach - pełen werwy i pomysłów młody duszpasterz.

Tak jak poprzednik, ksiądz Michał zgodził się relacjonować każdy pielgrzymi dzień - dzisiaj wita się z Wami na naszej stronie i zaprasza na pielgrzymkę. Posłuchajcie!

 


noimage
talerzówka 16 2x6
poniedziałek, 20 maja 2024