Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 7 grudnia 2019 imieniny: Agata, Ambroży, Marcin

Mikołajki w przedszkolu w Zakrzewie

Michał Maliszewski   
sobota, 07 grudnia 2019 07:00

Wspólne zdjęcie6 grudnia to magiczny dzień, szczególnie dla dzieci.

Od rana w Punkcie Przedszkolnym w Zakrzewie panował gwar i radość, przedszkolaki z wielką niecierpliwością oczekiwały na przyjście niezwykłego gościa – Świętego Mikołaja. Usłyszeliśmy rozbrzmiewające dzwoneczki, a to oznaczało, że Mikołaj jest tuż, tuż. I nagle się pojawił! To był naprawdę niezwykły gość, który obdarował prezentami wszystkie dzieci. Przedszkolaki za otrzymane upominki podziękowały Mikołajowi piosenką i wręczyły mu wykonane przez siebie kartki z życzeniami.

 

Weź udział w spotkaniu: „Pożyczka – korzystna forma finansowania”

Michał Maliszewski   
sobota, 07 grudnia 2019 07:00

Kobieta z tabletemOrganizatorzyStarosta Radzyński, Burmistrz Miasta Radzyń Podlaski, Wójt Gminy Radzyń Podlaski, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, Bank Gospodarstwa Krajowego zapraszają na spotkanie „Pożyczka – korzystna forma finansowania”.

Na spotkanie moga przybyć:

  • Osoby powyżej 30 roku życia, które mają „pomysł na biznes” i poszukują „korzystnych źródeł” finansowania tej działalności. Osoby nie muszą być zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy i posiadać statusu osoby bezrobotnej. Osoby mogą być bierne zawodowo, czyli nie pracują lub pobierają np. emeryturę;
  • Przedsiębiorcy, pracodawcy, osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, które poszukują dodatkowych źródeł finansowania swojej działalności.
 

„Uśmiech Pana Boga” pomyślny dla ulańskich recytatorów

Barbara Burdon GOK Ulan-Majorat   
sobota, 07 grudnia 2019 07:00

Młodzi artyści na scenieWojewódzkie święto poezji ks. Jana Twardowskiego w Łukowie ma już 19 lat. Tegoroczna edycja odbyła się we wtorek 3 grudnia 2019 roku w Łukowskim Ośrodku Kultury. 

Celem Konkursu jest niezmiennie popularyzacja twórczości Ks. Jana Twardowskiego (1915 – 2006). To piękne, że mądrość Jego poezji pomaga kolejnym pokoleniom rozstrzygać ważne problemy… Jest to poezja, która nie burzy a buduje… przynosząc refleksję i nadzieję. Pozwala przyglądać się naturze z perspektywy „Jana od biedronki”. Przez Jego „żywe słowo” jeszcze dobitniej dociera do nas prawda, że ziemia nie jest darem dla nas… Przede wszystkim jest dziedzictwem dla wielu przyszłych pokoleń. Wartości utworów poety mocno i naturalnie wybrzmiały z ust maluchów na łukowskiej scenie.

 

Andrzej Kowalik, Franek Gepner, Janek Zajko i Michał Obrębski z brązowymi medalami Drużynowych Mistrzostw Polski

Michał Maliszewski   
sobota, 07 grudnia 2019 07:00

Wspólne zdjęcieBardzo udany start w Drużynowych Mistrzostwach Polski Młodzików w Józefowie. Zapisali go na swoim koncie Judocy Lubelszczyzny. Sukces przy ZSP w Radzyniu Podlaskim wywalczyli judocy MULKS Technik – Orion.

1 grudnia w Józefowie koło Warszawy odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Polski Młodzików w Judo, w których rywalizowały drużyny złożone z najlepszych młodzików poszczególnych województw. W ekipie naszego województwa walczyło 4 judoków z Radzynia. Zaprezentowali się bardzo dobrze. Lubelska ekipa najpierw walczyła w grupie m.in. z późniejszymi zwycięzcami - I reprezentacją Mazowsza.

 

Nowa pracownia rezonansu magnetycznego już otwarta!

Michał Maliszewski   
sobota, 07 grudnia 2019 07:00

Poświecenie pracowni 6 grudnia br. o godzinie 11.00 uroczyste otwarcie pracowni rezonansu magnetycznego w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Radzyniu Podlaskim.

Pracownia została wyposażona w rezonans magnetyczny firmy Philips Healtcare Prodiva 1,5 T CX. Wartość tej inwestycji to prawie 4,7 mln. zł w tym dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego to 66%. Oprócz pracowni oddano również do użytku nowy parking przy SP ZOZ (pisaliśmy o tym tutaj!).

Na przełomie 9 lat zostały wymienione praktyczne wszystkie medyczne aparaty i urządzenia diagnostyczne: aparaty do znieczulania, respiratory, defibrylatory, kardiomonitory, aparaty USG, stoły operacyjne i wiele innych urządzeń medycznych – mówił Marek Zawada.

 

W Radzyniu oddychamy bardzo zanieczyszczonym powietrzem!

Michał Maliszewski   
piątek, 06 grudnia 2019 07:00

PrelegenciMało kto wie, że nieduże miasto na Lubelszczyźnie, które okalają lasy i łąki może mieć tak złej jakości powietrze.

Dowiedzieliśmy się o tym na spotkaniu informacyjnym dotyczącym smogu, które odbyło się wczoraj, 5 grudnia br. w Radzyńskim Ośrodku Kultury. Organizatorami spotkania byli: Miasto Radzyń Podlaski oraz Towarzystwo dla Natury i Człowieka. Frekwencja uczestników wydarzenia była znikoma, jednak temat spotkania był bardzo ważny. – Nie mamy w Polsce poważniejszego problemu niż smog, jeśli chodzi o jakość i długość życia – mówił Krzysztof Gorczyca, prezes TdNiC. – Poświęcamy dużo uwagi zdrowemu odżywianiu czy bezpieczeństwu ruchu drogowego, ale jest to 15 razy mniej niż ofiary brudnego powietrza. Ci ludzie nie umierają gwałtownie, ale nie ma większej przyczyny śmiertelności i chorób niż zanieczyszczone powietrze, którym ciągle oddychamy - zaakcentował ten fakt prelegent.

 

Zielony wolontariat. Poczuj chemię do bycia Eko

Elżbieta Zając Szkoła Podstawowa nr 1 w Radzyniu Podl.   
czwartek, 05 grudnia 2019 07:00

Zdjęcie grupowe uczniówW październiku br. został ogłoszony konkurs dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym: „Zielony wolontariat. Poczuj chemię do bycia Eko”.

Zorganizował go Dziennik Wschodni i Patron Konkursu Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” SA., a organizacyjnym i merytorycznym wsparciem naboru zajęły się Teresa Misiuk, Lubelski Kurator Oświaty oraz Ewa Piasecka zastępca dyrektora Poleskiego Parku Narodowego. Do udziału zaproszono szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, domy kultury i biblioteki z województwa lubelskiego.

 

Pamięć to… tożsamość

Barbara Burdon GOK Ulan-Majorat   
czwartek, 05 grudnia 2019 07:00

Wspólne zdjęcieListopad skłania do refleksji i pamięci o naszych bliskich którzy odeszli.

W listopadzie przypadają kolejne niepodległościowe rocznice. W Sobolach jednym z pomysłów uczczenia pamięci było postawienie nowego dębowego krzyża, upamiętniającego zabitego w 1943 roku przez żołnierza niemieckiego Stefana Gajdę z Sętek. Restytucji krzyża przy aprobacie Stanisława Gajdy, syna Stefana, dokonano z inicjatywy Zygmunta Adamczyka. W tę akcję zaangażowało się wielu mieszkańców Sętek, Soból i Rozwadowa.

 

Zmiana struktur w Zakładzie Gospodarki Lokalowej

Michał Maliszewski   
czwartek, 05 grudnia 2019 07:00

Burmistrz Jerzy RębekKolejne cięcia kosztów w miejskim budżecie. Tym razem burmistrz Jerzy Rębek wziął pod lupę Zakład Gospodarki Lokalowej.

Zdaniem włodarza Radzynia Podlaskiego ZGL może funkcjonować bez przynoszenia strat, o ile struktura jego działania zostanie przebudowana. - Od 1 stycznia nastąpią zmiany w strukturze organizacyjnej w Zakładzie Gospodarki Lokalowej. Te zmiany będą polegały na tym, że w ZGL-u, miejskim zakładzie budżetowym, pozostaną tylko 4 osoby. Kadra techniczna wraz z kierownictwem przechodzi w myśl porozumienia - mam nadzieje, że to porozumienie zostanie sfinalizowane – do Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych. – powiedział Jerzy Rębek.

 

Uwaga! Będzie kara za nieprzerejestrowanie lub niezgłoszenie sprzedaży auta

Michał Maliszewski   
środa, 04 grudnia 2019 07:00

SamochódOd 1 stycznia 2020 starosta będzie zobowiązany do nałożenia kary administracyjnej w wysokości od 200 do 1 000 zł na właścicieli, którzy nie zgłoszą się do Wydziału Komunikacji w celu zarejestrowania pojazdu lub zgłoszenia jego zbycia.

Przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym nakładają na nabywców i zbywających pojazdy obowiązek zgłoszenia tego faktu we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania Wydziale Komunikacji w terminie 30 dni licząc od dnia zakupu lub sprzedaży. Obecnie nie wywiązanie się z tego nie rodzi żadnych konsekwencji, stąd niektórzy właściciele pojazdów nie zgłaszają tego faktu. Niedługo sytuacja ta ulegnie zmianie - od 1 stycznia 2020 r. wchodzą w życie przepisy wprowadzające kary pieniężne za nieprzerejestrowanie pojazdu.

 

Nowe oświetlenie drogowe dopiero na wakacje

Michał Maliszewski   
środa, 04 grudnia 2019 07:00

Oświetlenie uliczneTrwa okres, w którym już o godzinie 16-stej, gdy wychodzimy ze szkoły lub pracy, jest ciemno.

W naszym mieście kierowcy muszą zachowywać szczególną ostrożność, głównie w miejscach przejść dla pieszych, ze względu na niewystarczające oświetlenia uliczne w tych miejscach. Jest to temat poruszany od dawna przez naszą redakcję, głównie na prośbę mieszkańców Radzynia. Niestety zmiana oświetlenia drogowego na technologię LED, jaką władze miasta obiecały mieszkańcom, wydarzy się dopiero w połowie przyszłego roku. - W ostatnim okresie unieważniłem przetarg na zmianę oświetlenia ulicznego w Radzyniu – rozpoczął Jerzy Rębek. – W trakcie przetargu wpłynęły do nas trzy oferty. Pierwsza z nich była bardzo zbliżona do naszego kosztorysu inwestorskiego, ale już następna była o milion złotych wyższa, a trzecia o półtora miliona. Niemalże byliśmy zdecydowani, żeby wybrać tego pierwszego oferenta, ale okazało się, że nie spełnił warunków formalnych. Musieliśmy odrzucić tę ofertę i dlatego na tej podstawie musiałem unieważnić przetarg.

 

Radzyńscy motocykliści chcą wywołać uśmiech na twarzach najmłodszych

Michał Maliszewski   
środa, 04 grudnia 2019 07:00

PlakatZapraszamy na pierwsze takie spotaknie w Radzyniu!

Wydarzenie odbędzie się w sobotę lub niedzielę (ze względu na pogodę). Aby wziąć udział należy mieć minimum czapkę Mikołaja, jeszcze lepiej jak bedzie cały strój! Każdego uczestnika prosimy o przywiezienie ze sobą czekoladowego Mikołaja i trochę owoców, które zostaną podarowane dzieciom, ze szpitala w Radzyniu Podlaskim. Udział może wziąć każdy na skuterze, motorowerze, motocyklu lub quadzie. Spotknie na parkingu za szkołą ZSP Radzyń Podlaski. 

 

Podwyżki płac dotkliwie obciążą budżet miejski

Michał Maliszewski   
wtorek, 03 grudnia 2019 07:00

Burmistrz Jerzy RębekWzrost pensji nauczycieli oraz podwyższenie najniżej krajowej zapisze się sporym minusem w budżecie miasta na 2020 rok.

Informował o tym podczas ubiegłej sesji burmistrz Jerzy Rębek. Nie krył on, że muszą być wykonane duże cięcia budżetowe i oszczędności, jednak przekonywał, że nie odbije się to na planowanych inwestycjach. - Bardzo trudny budżet, który nas czeka w roku 2020 – mówił burmistrz. – Projekt został już przedstawiony Regionalnej Izbie Obrachunkowej. Musimy dokonać wielu cięć w budżecie, aby go zrównoważyć po stronie dochodów i wydatków. Musieliśmy znaleźć 4 miliony złotych dla zrównoważenia budżetu.

 

Przyjdź na spotkanie z pracownikami Biura Rzecznika Praw Pacjenta

Michał Maliszewski   
wtorek, 03 grudnia 2019 07:00

Plakat

 

Spotkanie pn. "UWAGA SMOG"

Piotr Tarnowski Inspektor Wydziału Zarządzania Mieniem Komunalnym Urzędu Miasta Radzyń Podlaski   
wtorek, 03 grudnia 2019 07:00

PlakatJuż w najbliższy czwartek 5 grudnia 2019 r. o godz. 17:00 w radzyńskim kinie Oranżeria odbędzie się spotkanie informacyjne UWAGA SMOG.

Organizatorami spotkania są: Miasto Radzyń Podlaski oraz Towarzystwo dla Natury i Człowieka. Na spotkaniu dowiemy się czym jest smog, z czego się składa, jakie są skutki zdrowotne i stan powietrza w Radzyniu, a także co możemy zrobić, żeby zlikwidować lub ograniczyć powstawanie smogu.

 

Informacja dla przedsiębiorców działających w Radzyniu Podlaskim

Piotr Tarnowski Inspektor Wydziału Zarządzania Mieniem Komunalnym Urzędu Miasta Radzyń Podlaski   
wtorek, 03 grudnia 2019 07:00

LogotypFirmy działające na terenie Radzynia Podlaskiego podlegają obowiązkowi rejestracji w Bazie Danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO).

Obowiązkiem  wpisu do Rejestru BDO objęte są nie tylko podmioty, które wytwarzają odpady oraz prowadzą ewidencję tych odpadów, ale również wprowadzający na terytorium kraju produkty w opakowaniach, opony, oleje smarowe, pojazdy, baterie lub akumulatory, sprzęt elektryczny i elektroniczny, producenci, importerzy i wewnątrzwspólnotowi nabywcy opakowań. W niektórych przypadkach może to dotyczyć nawet jednoosobowych działalności gospodarczych.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 429