Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 24 kwietnia 2017 imieniny: Erwina, Horacego

Już niedługo

Koncert Gypsy & the Acid Queen image
Koncert Gypsy & the Acid Queen, 29.04.2017, 19:00, KOFI&TI Kawiarnia i Herbaciarnia Artystyczna
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Pomóż im!

Ósmy Kolor Tęczy
Radzyńskie Stowarzyszenie na Rzecz Zwierząt

Reklama

Handel ludźmi nie jest tylko zapisany na kartach historii

Michał Maliszewski   
sobota, 22 kwietnia 2017 07:00

Młodzież z ZSPWczoraj, 21 kwietnia o godzinie 11.00 mieliśmy okazję uczestniczyć w konferencji pt. "Handel ludźmi - mit czy rzeczywistość" zorganizowanej przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim.

- Tematyka konferencji dla niektórych może wydawać się nietrafiona – na wstępie powiedziała dyrektor ZSP. – Handel kojarzy się z niewolnictwem, czy to nie zjawisko historyczne i bardzo odległe? Nic bardziej mylnego. Niewolnictwo przyjęło nowe oblicze i obecnie nazywane jest handlem ludźmi i dotyczy nas wszystkich. Zjawisko to dzieje się w Polsce jak i za granicami naszego kraju. Na to jakie mogą być tego skutki i jak temu zapobiec odpowiedzą nasi prelegenci – mówiła Grażyna Dzida.

 

Polonistyczny sukces uczennic z I LO

Michał Maliszewski   
piątek, 21 kwietnia 2017 07:00

Wręczenie dyplomówJulia Kłos – uczennica Anny Warwas z klasy 2 A w I LO w Radzyniu Podlaskim - zajęła I miejsce w V Wojewódzkim Konkursie Poprawności Językowej. Małgorzata Kot z klasy 2 CE – uczennica Małgorzaty Wójcik - napisała najlepszą pracę pod względem estetycznym.

6 kwietnia 2017 roku w I Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie odbył się finał V Wojewódzkiego Konkursu Poprawności Językowej - Mówię i piszę po polsku.

 

Klasa prawno – administracyjna II Liceum Ogólnokształcącego w ZSP uzyskała patronat Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL

Michał Maliszewski   
piątek, 21 kwietnia 2017 07:00

Podpisanie umowy12 kwietnia została podpisana umowa patronacka pomiędzy Wydziałem Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL, a II Liceum Ogólnokształcącym w ZSP. Uroczystość odbyła się w budynku Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL reprezentował dziekan prof. dr hab. Krzysztof Wiak, a II LO w ZSP, dyrektor dr Grażyna Dzida.

Dyrektor szkoły Grażyna Dzida podkreśla, że objęcie patronatem klasy prawno – administracyjnej Liceum Ogólnokształcącego w ZSP przez Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL, to znaczące wyróżnienie, które jest efektem wielu spektakularnych sukcesów uczniów. W ubiegłym roku szkolnym uczeń klasy prawno - administracyjnej uzyskał tytuł finalisty etapu wojewódzkiego olimpiady historycznej "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego...”, a w obecnym roku uczennica klasy drugiej została laureatką tej olimpiady. Dzięki tym osiągnięciom zostaliśmy zauważeni wśród wielu innych liceów. To potwierdza, że jakość kształcenia w ZSP przyszłych prawników jest bardzo wysoka.

 

Pilnuj, kto ma dostęp do Twoich danych w ZUS

Małgorzata Korba regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim   
piątek, 21 kwietnia 2017 07:00

ZUSPrzedsiębiorcy najczęściej nie załatwiają osobiście spraw w urzędach. Wyznaczają do tego pełnomocników – pracowników lub księgową. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina: dane pełnomocników trzeba na bieżąco aktualizować, żeby informacje o firmie nie znalazły się w niepowołanych rękach. Praktyka pokazuje, że nie każdy o to zadbał.

Do załatwiania spraw z ZUS przedsiębiorcy najczęściej upoważniają swoich pracowników albo pracowników biura rachunkowego. Uprawnienia mogą dotyczyć np. wglądu w dane płatnika składek, odbierania jego korespondencji, składania dokumentów lub wszystkiego, co wiąże się z ZUS – w zależności od tego, co wskaże zainteresowany płatnik.

 

Radzyński Dzień Bez Samochodu w poniedziałek!

Michał Maliszewski   
piątek, 21 kwietnia 2017 07:00

Radzyński Dzień Bez AutaPodczas ubiegłej sesji Rady Miasta radni jednogłośnie przychylili się do wniosku społeczności Gimnazjum nr 1, by poniedziałek - 24 kwietnia (pierwszy po Dniu Ziemi), ogłosić Dniem Bez Samochodu. 

- Celem inicjatywy jest zwrócenie uwagi mieszkańców na zanieczyszczenie powietrza oraz tzw. niską emisję. Walczymy o naszą Ziemię – podkreśliła Maria Błażewicz podczas spotkania delegacji szkoły z burmistrzem Jerzym Rębkiem, 9 marca. - Wprawdzie jesteśmy małym miasteczkiem i nie stanowimy ośrodka, który w znaczący sposób zanieczyszcza powietrze, ale warto zwrócić uwagę na problem, który dotyczy każdego z nas. Poza tym liczymy na to, że ten dobry pomysł znajdzie naśladowców – mówił włodarz miasta.

 

Mieszkańcy sugerują gdzie trzeba poprawić bezpieczeństwo w mieście

Michał Maliszewski   
piątek, 21 kwietnia 2017 07:00

Plac Wolności oraz Pałac PotockichJeden z mieszkańców naszego miasta poprosił nas, byśmy przekazali burmistrzowi Jerzemu Rębkowi dwa punkty, w których dzieci w euforii zabawy wbiegają na ulicę.

Nasz Czytelnik wspomniał dwie lokalizacje: Plac Wolności i skwer 1050-lecia Chrztu Polski. - Na Placu Wolności dzieci czasem ganiają się i bezmyślnie wbiegają na ulice - mówił. - Gdy jest tam ustawiona kurtyna wodna, to czasem nie panują nad swoją radością i może dojść do nieszczęścia, gdy zapomną o ruchliwej obok drodze - tłumaczył Czytelnik naszego portalu. Mieszkaniec apelował o słupki (metalowe lub kamienne/murowane) z łańcuchami, by uniemożliwić swobodne wbiegnięcie na jezdnię. Na skwerze koło supermarketu Tesco dzieci często grają tam w piłkę nożną. W tym miejscu sugerował nam, by władze miasta ustawiły siatkę lub płotek żeby uniemożliwić najmłodszym wbieganie na drogę za piłką. - Sama piłka nie jest jeszcze zagrożeniem, ale ofiarnie goniący ją młody zawodnik - tłumaczył.

 

Dziwne krążki w lesie? To szczepionka dla lisów

Michał Maliszewski   
czwartek, 20 kwietnia 2017 07:00

LisWojewódzki Inspektor Weterynarii w Lublinie informuje, że na terenie naszego województwa od 23 do 28 kwietnia 2017 r. zostanie przeprowadzone szczepienie ochronne lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

Szczepionka będzie zrzucana z samolotów na kompleksy leśne, pola, łąki z pominięciem terenów zabudowanych. Dawka szczepionki będzie miała kształt stożkowatego krążka o wymiarach 30x9 mm, koloru brunatnego o intensywnym rybim zapachu. Pod żadnym pozorem nie bierzcie jej w ręce! - Należy unikać kontaktu ze szczepionką, nie zaleca się organizacji polowań zbiorowych, psy należy trzymać na uwięzi, koty w zamknięciu – czytamy w komunikacie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie przeprowadzania szczepień ochronnych lisów wolnożyjących przeciwko wściekliźnie.

 

Pierwsze warsztaty fotograficzne Tomka Młynarczyka

Tekst: Michał Maliszewski | Foto: Tomasz Frączek   
czwartek, 20 kwietnia 2017 07:00

Podczas warsztatówWczoraj, późnym popołudniem (19 kwietnia) sala kina Oranżeria zamieniła się w małe studio fotograficzne za sprawą pierwszych warsztatów fotograficznych z Tomaszem Młynarczykiem, radzyńskim fotografikiem, członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, zatrudnionym od 3 kwietnia w Radzyńskim Ośrodku Kultury.

Na spotkanie z fotografią studyjną i pracą ze światłem przyszło około 20 osób – 10-ciu dorosłych i 10-cioro dzieci. Fotografik wytłumaczył do czego służy sprzęt ustawiony na scenie, za pomocą manekina pokazał jak wyeksponować cienie na twarzy poprzez przestawienie lamp oraz zaznajomił z pracą ze światłem stałym i błyskowym. W trakcie warsztatów uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy – najmłodszych i najstarszych. Z powodu, że niektórzy uczestnicy byli dobrze zaznajomieni z ustawieniem aparatu, a inni dopiero zaczynali przygodę z „lustrzankami” zdecydowano, że od następnych zajęć prowadzący zacznie naukę od podstaw.

 

Sukcesy "samochodziarzy" z ZSP

Michał Maliszewski   
środa, 19 kwietnia 2017 07:00

Mechanicy podczas konkursuW tym roku uczniowie z ZSP w finale VI Ogólnopolskich Mistrzostw Młodych Mechaników wywalczyli II miejsce, wyprzedzając na punkty 28 finałowych zespołów.

Wicemistrzowie, to Rafał Bobruk i Kamil Rakowski, uczniowie czwartej klasy technikum pojazdów samochodowych. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim był w tym roku reprezentowany przez 5 drużyn, które znalazły się finale, w gronie 30 najlepszych zespołów w Polsce. Jest nam ogromnie miło, gdyż wszystkie zespoły, które reprezentowały technikum pojazdów samochodowych zajęły całkiem dobre miejsca:

 

Ile poczekamy do poradni specjalistycznej?

Michał Maliszewski   
środa, 19 kwietnia 2017 07:00

Marek Zawada - dyrektor SP ZOZPodczas ubiegłej sesji Rady Powiatu dyrektor SP ZOZ Marek Zawada poinformował o pracy szpitala, jego finansach i planowanych remontach.

Mówił również o czasie, jaki pacjent musi odczekać, by dostać się na pierwszorazową wizytę do poradni specjalistycznej.

Do neurologa, endokrynologa musimy czekać w kolejce aż do 5 miesięcy. Szybciej o jeden miesiąc dostaniemy się do kardiologa. By udać się na wizytę do poradni ortopedycznej czas oczekiwania wynosi 3 miesiące, natomiast do alergologa czy laryngologa – miesiąc. Do poradni okulistycznej tylko tydzień natomiast do reumatologa, ginekologa czy chirurga dostaniecie się od ręki.

 

Wysokie noty radzyńskiego szpitala

Michał Maliszewski   
wtorek, 18 kwietnia 2017 07:00

Dyrektor SP ZOZ Marek ZawadaWedług rankingu szpitali, jaki został przeprowadzony przez gazetę Rzeczpospolita w roku 2017 Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Radzyniu Podlaskim uplasował się na dobrym, bo siódmym miejscu w kraju!

Radzyńska placówka była w grupie szpitali średniej wielkości, natomiast sam ranking informował o jakości zarządzania finansami. 12 kwietnia obyła się uroczysta gala, na której wręczono nagrody dla najlepiej zarządzających szpitali w Polsce. Radzyńska jednostka rywalizowała z 192-ma szpitalami. - Gratulacje dla dyrekcji i pracowników szpitala. Tu duży sukces – komentuje starosta Lucjan Kotwica. Podczas ubiegłej sesji Rady Powiatu dyrektor Marek Zawada przedstawił aktualne informacje o jednostce, którą zarządza.

 

Akcja - Sprzątanie Świata w Woli Chomejowej

Michał Maliszewski   
sobota, 15 kwietnia 2017 07:00

Dzieciaki w akcjiWzorem lat ubiegłych w okresie przedświątecznym uczniowie PSP w Woli Chomejowej uczestniczyli w akcji sprzątania świata.

Zaangażowali się uczniowie wszystkich klas, także oddziału przedszkolnego oraz nauczyciele. 11 kwietnia uzbrojeni w rękawiczki, worki na śmieci zapewnione przez Gminę Borki oraz w dobre humory wyruszyli, aby zrobić coś na rzecz ochrony naszego najbliższego środowiska. Sprzątanie świata to ważne działanie, które corocznie podejmowane jest przez szkołę i jest jednym z ważniejszych punktów edukacji ekologicznej uczniów.

 

Wesołego Alleluja!

Michał Maliszewski   
sobota, 15 kwietnia 2017 07:00

Wesołych Świąt!

„Te święta jakoś nie mają tej magii i klimatu co Boże Narodzenie”.

Miało być bardzo krótko – życzenia, grafika – tyle. Jednak powyższe stwierdzenie, które zasłyszałem w sklepie spowodowało, że w tym roku zacznę krótkim wstępem. W kościołach księża przypominają nam o tym, że te Święta są bardzo ważne, jak nie najważniejsze – mówią o drodze krzyżowej Jezusa Chrystusa, o jego zmartwychwstaniu i wniebowstąpieniu. Czemu porównując Święta Wielkanocne ze Świętami Bożego Narodzenia skupiamy się na wartości materialnej, a zapominamy właściwie co te dni mają nam przypominać?

 

Obchody Światowego Dnia Zdrowia w SOSW

Michał Maliszewski   
piątek, 14 kwietnia 2017 07:00

SOSW7 kwietnia 2017r. Specjalny Ośrodek Szkolno -Wychowawczy im. Z. Sękowskiej obchodził Światowy Dzień Zdrowia pod hasłem " Czas na zdrowie".

Szkolny opiekun koła PCK, Anna Grochowska zdradziła uczniom, zaproszonym gościom i rodzicom sekrety zdrowia w aspekcie fizycznym jak i psychicznym. Wyrazy wdzięczności za opiekę medyczną otrzymała pielęgniarka pracująca w placówce, Ewa Cybulska. Uczniowie klas I-III SP oraz Zespoły Edukacyjno-Terapeutyczne Szkoły Podstawowej i Gimnazjum pod kierunkiem swoich wychowawców wcielili się w niecodzienne role. Każda z klas przygotowywała tematyczny występ.

 

Miasto kolejny raz spróbuje sięgnąć po pieniądze na rewitalizację parku

Michał Maliszewski   
piątek, 14 kwietnia 2017 07:00

Burmistrz Jerzy RębekZarząd Województwa Lubelskiego uchwałą z 21 lutego br. anulował konkurs, w którym władze miasta złożyły wniosek o dotację na rewitalizację parku.

Wniosek odpadł ze względów formalnych, a burmistrz Radzynia postanowił odwoływać się od tej decyzji. Sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego. W zawiązku z anulowaniem konkursu unieważnione zostały również te miasta, którym udało się zakwalifikować na listę obiektów zatwierdzonych do dofinansowania. W lipcu będzie można zgłaszać wnioski od nowa i z tej opcji burmistrz Jerzy Rębek chce skorzystać.

 

Mieszkańcy Radzynia chcą reaktywacji zalewu

Michał Maliszewski   
czwartek, 13 kwietnia 2017 07:00

Fotka z profiluCzego brakuje w Radzyniu?

Otrzymujemy różne głosy – skateparku, siłowni na świeżym powietrzu, rozbudowy ścieżki rowerowej. Jednak opcją, która najczęściej pada z ust mieszkańców Radzynia Podlaskiego jest przywrócenie świetności zalewowi miejskiemu. Tak zwana „cegielnia” jest teraz wykorzystywana przez wędkarzy. To oni dbają o to miejsce, organizują zawody łowieckie oraz zarybiają ten zbiornik wodny. Czy na pewno nie da się pogodzić wypoczynku na plaży z wędkarstwem? Co stoi na przeszkodzie, by zapewnić mieszkańcom, a nie określonej grupie rekreację nad zalewem?

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 281