Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 2 grudnia 2023 imieniny: Balbina, Paulina, Bibiana

Już niedługo

Nigdzie się nie wybieraj... Siedź spokojnie w domu i oglądaj telewizję, albo czytaj książki :)
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Historia Radzynia i oczami Radzyniaków

Film dokumentalny „Filantrop z Radzynia – dr Stanisław Sitkowski”

ZSP Radzyń Podlaski   
piątek, 06 stycznia 2023 08:00

Film dokumentalny „Filantrop z Radzynia – dr Stanisław Sitkowski”, czyli podsumowanie IV edycji Akademii Witolda Pileckiego w ZSP

 

Kościółek

Mariusz Szczygieł   
czwartek, 24 czerwca 2021 18:00

Mija właśnie 98 lat od chwili, kiedy ksiądz prałat Tadeusz Osiński wyświęcił byłą cerkiew prawosławną na kościół katolicki.

Świątynia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa stała w miejscu obecnego boiska przy Szkole Podstawowej nr 1. Dzisiaj świątyni już nie ma, ale pozostały o niej wspomienia mieszkańców naszego miasteczka, utrwalone w pierwszym odcinku filmu z cyklu "Dziadki - dziatkom. Pamiętnik ze starego Radzynia".

 

80 lat temu Niemcy rozstrzelali radzyńskich harcerzy

Mariusz Szczygieł   
niedziela, 05 lipca 2020 11:01

Brzozowy krzyż postawiony przez rodziny harcerzy na miejscu straceniaDzisiaj mija dokładnie 80 lat od rozstrzelania przez Niemców radzyńskich harcerzy.

4,5 km od Radzynia, kiedyś polana, dzisiaj miejsce pośród wysokich drzew, które można łatwo przeoczyć. Rankiem 5 lipca 1940 r., w piątek przed świtem, Niemcy przywieźli tutaj 15 osób i rozstrzelali. Grób zrównali z ziemią kołami samochodów. Nie było litości.

Zdradził ich kolega...

Dlaczego Niemcy aresztowali harcerzy? Jak do tego doszło?

 

Jak żydowski chłopiec obrazy do kościoła namalował

Mariusz Szczygieł   
czwartek, 14 maja 2020 16:58

Józef Buchbinder / Wikipedia111 lat temu, 14 maja 1909 roku zmarł w Warszawie Józef Buchbinder.

Nie wspominam w zasadzie takich rocznic, ale postać Józefa Buchbindera jest wyjątkowa, bo na jego pracę przyglądam się już 41 lat. W niedziele, w kościele pw. Świętej Trójcy - to właśnie Buchbinder namalował obrazy, przed którym klękały tysiące mieszkańców naszego miasteczka i jeszcze tysiące będą.

Kim był ów malarz? Z łatwością znajdziecie jego życiorys w internecie, ale barwnie opowiada o nim Zbigniew Smółko w swojej książce z 2010 roku - w "Axis Mundi".

Osiemdziesiąte i dziewięćdziesiąte lata XIX wieku były dla Radzynia złotym wiekiem - czytam w Axis Mundi. I wtedy właśnie przyszło żyć w naszym miasteczku Buchbinderowi.

 

Kloss? Jaki Kloss... Probst!

Mariusz Szczygieł   
piątek, 07 września 2012 09:34

Rudolf ProbstKtoś nie ogladał przygód agenta J-23 Hansa Klossa? Nie widzę rąk w górze.

Ten polski (?) szpieg wodził Niemców za nos jak tylko chciał. W filmie... A w rzeczywistości? Czy byłoby to możliwe?

13 lutego 2015 r. zmarł prawdziwy bohater, Rudolf Probst - człowiek, którego można śmiało nazwać radzyńskim Hansem Klossem. W marcu skończyłby 92 lata. 17 lutego pogrzebano go na lokalnym cmentarzu. Przypominamy artykuł, który kiedyś ukazał się już na naszej stronie o tym nietuzinkowym człowieku.

- Ani jedna akcja na terenie powiatu sanockiego nie udała się, kiedy ja byłem na Gestapo. Ani jedna akcja - mówi w reportażu Huberta Czarnockiego Rudolf Probst. Pan Rudolf mieszkał w Radzyniu Podlaskim, a w trakcie II Wojny Światowej pracował jako tłumacz na Gestapo. 17-letniego wtedy chłopaka do pracy dla wroga wysłała polska Armia Krajowa. Kloss? Jaki Kloss... Probst!

Posłuchajcie reportażu "Podanie do Gestapo" nagranego dla "Radia Aktywnego".

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 3
noimage
Usługi w zakresie BHP
środa, 29 listopada 2023
noimage
MIESZKANIE KORCZAKA
wtorek, 28 listopada 2023
noimage
Kierowca chłodnia
środa, 22 listopada 2023