Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 13 czerwca 2021 imieniny: Antoniego, Lucjana

Reklama

Rozkład jazdy autobusów Ogłoszenia Imprezy i wydarzenia Ceny paliw

Na skróty

Historia Radzynia

80 lat temu Niemcy rozstrzelali radzyńskich harcerzy

Mariusz Szczygieł   
niedziela, 05 lipca 2020 12:01

Brzozowy krzyż postawiony przez rodziny harcerzy na miejscu straceniaDzisiaj mija dokładnie 80 lat od rozstrzelania przez Niemców radzyńskich harcerzy.

4,5 km od Radzynia, kiedyś polana, dzisiaj miejsce pośród wysokich drzew, które można łatwo przeoczyć. Rankiem 5 lipca 1940 r., w piątek przed świtem, Niemcy przywieźli tutaj 15 osób i rozstrzelali. Grób zrównali z ziemią kołami samochodów. Nie było litości.

Zdradził ich kolega...

Dlaczego Niemcy aresztowali harcerzy? Jak do tego doszło?

 

Jak żydowski chłopiec obrazy do kościoła namalował

Mariusz Szczygieł   
czwartek, 14 maja 2020 17:58

Józef Buchbinder / Wikipedia111 lat temu, 14 maja 1909 roku zmarł w Warszawie Józef Buchbinder.

Nie wspominam w zasadzie takich rocznic, ale postać Józefa Buchbindera jest wyjątkowa, bo na jego pracę przyglądam się już 41 lat. W niedziele, w kościele pw. Świętej Trójcy - to właśnie Buchbinder namalował obrazy, przed którym klękały tysiące mieszkańców naszego miasteczka i jeszcze tysiące będą.

Kim był ów malarz? Z łatwością znajdziecie jego życiorys w internecie, ale barwnie opowiada o nim Zbigniew Smółko w swojej książce z 2010 roku - w "Axis Mundi".

Osiemdziesiąte i dziewięćdziesiąte lata XIX wieku były dla Radzynia złotym wiekiem - czytam w Axis Mundi. I wtedy właśnie przyszło żyć w naszym miasteczku Buchbinderowi.

 

Kloss? Jaki Kloss... Probst!

Mariusz Szczygieł   
piątek, 07 września 2012 10:34

Rudolf ProbstKtoś nie ogladał przygód agenta J-23 Hansa Klossa? Nie widzę rąk w górze.

Ten polski (?) szpieg wodził Niemców za nos jak tylko chciał. W filmie... A w rzeczywistości? Czy byłoby to możliwe?

13 lutego 2015 r. zmarł prawdziwy bohater, Rudolf Probst - człowiek, którego można śmiało nazwać radzyńskim Hansem Klossem. W marcu skończyłby 92 lata. 17 lutego pogrzebano go na lokalnym cmentarzu. Przypominamy artykuł, który kiedyś ukazał się już na naszej stronie o tym nietuzinkowym człowieku.

- Ani jedna akcja na terenie powiatu sanockiego nie udała się, kiedy ja byłem na Gestapo. Ani jedna akcja - mówi w reportażu Huberta Czarnockiego Rudolf Probst. Pan Rudolf mieszkał w Radzyniu Podlaskim, a w trakcie II Wojny Światowej pracował jako tłumacz na Gestapo. 17-letniego wtedy chłopaka do pracy dla wroga wysłała polska Armia Krajowa. Kloss? Jaki Kloss... Probst!

Posłuchajcie reportażu "Podanie do Gestapo" nagranego dla "Radia Aktywnego".

 

My też mieliśmy swój cud

Mariusz Szczygieł   
czwartek, 16 sierpnia 2012 09:09

Ułani majora Jaworskiego- Znowu zwycięsko, tryumfalnie łopocą sztandary armii polskiej na cześć i chwałę Rzeczypospolitej, na pohybel jej wrogom - taki tekst ukazał się w jednej ze starych gazet, kiedy polskie wojsko zaczęło zdobywać przewagę nad nieprzyjacielem. W 1920 roku także Radzyniacy poczuli ten łopot.

W południe 16 sierpnia 1920 roku do Radzynia wkroczyła jazda majora Feliksa Jaworskiego, wyzwalając miasto spod władzy bolszewików, wypierając jednostki Grupy Mozyrskiej w kierunku Łukowa i Mordów. Po drodze w Borkach 1 Szwadron Pułku Lubelskiego zaszarżował na sowiecką piechotę, którą rozpędził. Ten sam szwadron wyparł nieprzyjaciela z Radzynia. Zdobyto 80 jeńców, furaż, prowiant i broń z amunicją. Następnego dnia pod Kąkolewnicą Jaworski rozbił 170 Brygadę Strzelców. 17 sierpnia 1920 roku około 14.00 jazda majora Jaworskiego zajęła Międzyrzec Podlaski.

Tak o tych wydarzeniach napisał Wiktor Dzierżykraj Stokalski:

 

Radzyniak przedwojenny poszukiwany

Dariusz Magier   
czwartek, 09 lutego 2012 10:49

Sinus - radzyński żebrak

Mieszkańcy Radzynia Podlaskiego!

W związku z przygotowywaniem książki o przedwojennych mieszkańcach naszego miasta zwracam się do osób, które posiadają w swych rodzinnych albumach zdjęcia portretowe (dobrze widoczna twarz) mieszkańców Radzynia Podlaskiego z okresu międzywojennego, z uprzejmą prośbą o przesyłanie skanów tych fotografii na adres e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

W opisie proszę podać imię i nazwisko osoby widniejącej na zdjęciu oraz własne imię i nazwisko.

Każda osoba, której fotografia znajdzie się na łamach wydawnictwa, otrzyma bezpłatnie pamiątkowy egzemplarz książki.

 

Dariusz Magier

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 4