Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 26 kwietnia 2024 imieniny: Marzeny, Klaudiusza

Już niedługo

223 rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go Maja image
223 rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go Maja, 03.05.2024, 09:45, Plac Potockiego
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Jak ja zazdroszczę Czechom, czyli dziennik Malkontenta, odc. 16

Sebastian Markiewicz   
poniedziałek, 28 czerwca 2021 18:00

krecikCzesi niby też są Słowianami, niby język podobny, ale jednak zupełnie inna to kultura, by nie powiedzieć – inna cywilizacja.

Zawsze im zazdrościłem zdroworozsądkowego, pragmatycznego podejścia do rzeczywistości, dzięki czemu mają piękną, niezburzoną stolicę, nie muszą czcić kilkanaście razy w roku rocznic przegranych powstań i wybuchu wojen w których stracili elitę i ćwierć populacji. Mają państwo świeckie, w którym wiara jest sprawą prywatną i intymną, a nie wyznaniowe, gdzie katabas musi poświęcić każdą remizę i wóz strażacki. W którym minister zdrowia dba o ochronę zdrowia obywateli, a nie zawierza służbę zdrowia Matce Boskiej, a w wiadomościach telewizyjnych podaje się informację, że jakiś arcybiskup źle się poczuł i leży w szpitalu. Swoją drogą to i tak dziwne, że PZPN nie zatrudnia (jeszcze) kapelana.

No i mają drużyny w grach zespołowych, takich jak hokej, czy piłka nożna. Jako Czechosłowacja byli mistrzami Europy kiedyś, już jako Czesi byli wicemistrzami i chyba jeszcze raz w półfinale. Na marginesie wspomnę, że Słowacja też nas ogrywa.

Wczorajszy mecz pokazał, co to znaczy drużyna. Powie ktoś, że grali z przewagą zawodnika – tak, grali. Ale ich zwycięstwo nie było wypadkową kosmicznej dyspozycji jednego zawodnika, heroicznej obrony Częstochowy, nie było szczęścia w postaci słupków, poprzeczek i tendencyjnego sędziowania, bramek po rykoszetach, cudu nad Wełtawą itd. Wczorajsze zwycięstwo było pokazem dobrej, poukładanej gry drużyny, w której nie było słabego punktu. Nasi kopacze nie umieją nawet z Andorą takiego meczu rozegrać. Szkoda tylko, że Czesi trafią w następnej rundzie na Danię i że jedna z tych drużyn będzie musiała odpaść, naprawdę szkoda. Bo obie grają pięknie.

Zgodnie z przewidywaniami Portugalia odpadła. Żenaldo chodził wkurzony, próbował, ale niestety… Lukaku natomiast jest jak czołg – to jego przedzieranie się z piłką… W rugby mógłby grać.

Moje typy nie bardzo się ostatnio sprawdzają, ale dziś też będę typować, a co. Swoją drogą, ciekawe ilu z grających wytypowało wczoraj wynik Czechów? Ja oczywiście – nie.

To dziś trochę przekornie – Chorwacja – Hiszpania 3:1 (1:1).

Marzy mi się, że „Szwajcarzy” wyeliminują „Francuzów”, ale… Tu postawię jednak pragmatycznie – 2:0 (1:0) dla „Francji”.

 

Sebastian Markiewicz

 

Komentarze  

 
#1 Andrzej Kotyłaakotyla 2021-06-29 07:43
Ja także zazdroszczę Czechom - zwłaszcza świeckiego państwa. Jednak nie zazdroszczę kibiców. Według wielu relacji Michała Adamczyka (tego z "Wiadomości" TVP PiS)to wyłącznie polscy kibice są najbardziej na świcie patriotyczni, zjednoczeni, wierni i w ogóle: Polska, biało-czerwoni!!! Szkoda, że nie grają na boisku, tylko na trąbkach.
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

KUPIÄ DREWNIANE ÅMIGÅO OD SAMOLOTU
KUPIĘ DREWNIANE ŚMIGŁO OD SAMOLOTU
piątek, 19 kwietnia 2024
noimage
betoniarka 250l
poniedziałek, 22 kwietnia 2024
Skuter.
Skuter.
sobota, 20 kwietnia 2024