Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 9 czerwca 2026 imieniny: Pelagii, Felicjana | 1940 - w Czemiernikach aresztowano harcmistrza Michała Lisowskiego

Chcesz wyciąć drzewo? Sprawdź, co musisz wiedzieć

Anna Małoszewska / Urząd Miasta Radzyń Podlaski   
wtorek, 09 czerwca 2026 06:00

Co musisz wiedzieć przed wycinką drzew?Wielu właścicieli zakłada, że mając drzewo na swoim terenie, mogą je usunąć bez żadnych formalności.

Tymczasem w niektórych przypadkach nie trzeba podejmować żadnych działań, czasem konieczne jest zgłoszenie zamiaru usunięcia drzewa. W określonych sytuacjach wymagane jest uzyskanie zezwolenia.

Warto sprawdzić to wcześniej, by uniknąć niepotrzebnych problemów i ewentualnych kar.

KIEDY NIE POTRZEBUJESZ ANI ZGŁOSZENIA, ANI ZEZWOLENIA?

Możesz usunąć drzewo rosnące na swojej nieruchomości bez formalności, jeśli wycinka nie jest związana z prowadzeniem działalności gospodarczej, a obwód pnia mierzony na wysokości 5 cm od ziemi nie przekracza określonych w przepisach wartości. Dla topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego limit wynosi 80 cm. W przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej i platanu klonolistnego jest to 65 cm. Dla pozostałych gatunków drzew granica wynosi 50 cm. Bez formalności można usuwać również drzewa i krzewy owocowe, o ile nie rosną na nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków. Zgłoszenia nie wymagają także drzewa złamane lub przewrócone oraz krzewy rosnące w skupisku o powierzchni do 25 m².

W TEJ SYTUACJI ZGŁOŚ ZAMIAR WYCINKI

Jeżeli obwód pnia przekracza wskazane limity, a usunięcie drzewa nadal nie jest związane z działalnością gospodarczą, jako właściciel nieruchomości masz obowiązek zgłosić zamiar wycinki do urzędu. W zgłoszeniu należy wskazać m.in. dane właściciela nieruchomości, lokalizację drzewa i jego gatunek. Organ ma 21 dni na dokonanie oględzin i kolejne 14 dni na wniesienie ewentualnego sprzeciwu. Jeżeli sprzeciw nie zostanie wniesiony, możesz przystąpić do usunięcia drzewa.

Zezwolenie na usunięcie drzewa jest wymagane przede wszystkim, jeśli wycinka ma związek z prowadzeniem działalności gospodarczej lub realizacją inwestycji. Decyzja administracyjna może być również konieczna w przypadku drzew rosnących na terenach objętych ochroną przyrodniczą, w pasach drogowych lub na nieruchomościach o szczególnym statusie prawnym.

PAMIĘTAJ O OKRESIE LĘGOWYM PTAKÓW

Każdorazowo należy zwrócić uwagę na obecność gniazd ptaków. W takich sytuacjach obowiązują dodatkowe ograniczenia wynikające z przepisów o ochronie przyrody, szczególnie jeśli wycinkę planujemy w okresie lęgowym 1 marca – 15 października. Przed rozpoczęciem prac warto upewnić się, że drzewo nie stanowi siedliska gatunków chronionych.

GDZIE ZAŁATWIĆ FORMALNOŚCI?

Sprawy związane ze zgłoszeniem lub uzyskaniem zezwolenia na usunięcie drzew i krzewów na terenie miasta prowadzi Wydział Zarządzania Mieniem Komunalnym UM.

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

Wynajme domek centrum Radzynia
Wynajme domek centrum Radzynia
piątek, 29 maja 2026
noimage
Kosiarka spalinowa
czwartek, 28 maja 2026