Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 27 kwietnia 2024 imieniny: Zyty, Teofila

Już niedługo

223 rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go Maja image
223 rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go Maja, 03.05.2024, 09:45, Plac Potockiego
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Jak mawiają brydżyści: szansik jak owsik...

Zbigniew Smółko
niedziela, 04 grudnia 2022 11:00

Taktyka na meczNie myślałem, że kiedykolwiek to napiszę.

Ale ok, wczoraj tak mi wyszło w jednej rozmowie: wolałbym, żeby w meczu z Francją drużynę Polski poprowadził ten portugalski krętaczyna Paulo Sousa niż Czesław Michniewicz. Może by im powiedział, że mając w składzie piłkarzy Juve, Napoli, Barcy i kilku innych poważnych klubów są w stanie grać tak, jak drużyna złożona z piłkarzy drugiej ligi angielskiej i ligi australijskiej.

Można powalczyć z Argentyną? Można!

Holandia pokonała Amerykanów dość pewnie. Zwracam jednak uwagę, że USA miało chyba najmłodszą drużynę na tym turnieju a następny Mundial organizowany będzie właśnie w USA, Kanadzie i Meksyku. Są na właściwej drodze, to jest pewne.

Przeogromną różnicę zrobił Messi, ale i tak sympatyczni Socceroos ganiali się z albicelestes jak równy z równym. Gdyby ich bramkarz nie zwariował (bo kiwać się z napastnkiem to może Wojtek Szczęsny...), nie wiadomo, jak by się to skończyło. W końcówce byli bliscy wyrównania. Szkoda, że nie doszło do dogrywki.

Kompleksy i tyle

Dla polskich kibiców mecz Australia – Argentyna mógł być widowiskiem nie tylko pouczającym ale i też trochę smutnym. Okazało się, że to nie chodzi o to, że my mamy gorszych piłkarzy niż inni, bo mamy ewidentnie lepszych.

Tacy Australijczycy mają czterech facetów z drugiej ligi angielskiej (czyli Championship), kilku typów z drewnianej ligi szkockiej, cała masę gości, którzy nigdy nie zagrali gdzie indziej niż na Antypodach... My mamy za to jedną rzecz, której nie mają oni: kompleksy. Arabia się nie boi, Australia się nie boi, nikt się nie boi, tylko my się boimy. Z Michniewiczem za sterami Brazylia grałaby defensywkę na 0:0. Klasyczne pytanie z teorii wojskowości: czy groźniejsza jest armia lwów dowodzona przez barana czy armia baranów dowodzona przez lwa?

No dobra, dawać tą Francję.

To jest tylko jeden mecz. 90 minut w czasie których mogą zdarzyć się rzeczy dziwne. Ktoś może zrobić śmieszny błąd – złapać głupie czerwo, skiksować... Ktoś może zagrać mecz życia: przecież Piotrek Zieliński naprawdę potrafi, może akurat przyjdzie dzisiaj... Na 10 meczów jesteśmy w stanie wygrać raz, raz zremisować. W połowie wypadków skończy się to wynikiem "dużo do zera". Nie jestem w stanie wykrzesać z siebie ani odrobiny wiary w sukces. Żadne opowieści o szarży husarskiej, o tym jak wspaniali jesteśmy w trudnych momentach, o szczęściu trenera, w nic nie uwierzę. 2:0 dla Francji, która pod koniec meczu przejdzie w tryb "relaks".

Anglia napisze historię?

W drugim meczu Anglia stanie przed pierwszym naprawdę poważnym wyzwaniem. Kciuki będę ściskał za Senegal, ale ekipa Southgate'a ma znacznie więcej jakości i argumentów. Moim zdaniem może w Katarze powalczyć o medale. Już sześciu zawodników strzeliło na tym turnieju gole. 3:1 dla Brytyjczyków.