Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 19 czerwca 2024 imieniny: Gerwazego, Protazego

RADZYŃ 1920 - 22 III 2009

Mariusz Szczygieł   
poniedziałek, 09 marca 2009 01:00

RADZYŃ 1920 - CISI BOHATEROWIE

{xtypo_dropcap}J{/xtypo_dropcap}uż 1 dzień pozostał do naszej bitwy o Pałac Potockich. Tak! Bitwa będzie! Dziś możemy to z całą pewnością powiedzieć! To dzięki Wam i Waszej pomocy staniemy się wszyscy świadkami tego jedynego w naszym mieście wydarzenia. Dziękujemy wszystkim mieszkańcom Radzynia za pomoc w organizacji bitwy.

Chociaż pomysł bitwy narodził się w naszych głowach bardzo niedawno, to udało się nam zebrać wymagane 16.000 zł. Znaleźliśmy również zakwaterowanie dla naszych gości- rekonstruktorów. Zorganizowaliśmy wyżywienie. Musieliśmy niestety zrezygnować z wypożyczenia samochodu opancerzonego- być może w następnym roku się to uda. W zamian sprowadziliśmy jednak armatę.

 

{xtypo_info}Plan bitwy{/xtypo_info}

Plan bitwy

Bitwa o Pałac Potockich zostanie rozegrana pomiędzy pałacem, a kościołem pw. Św. Trójcy. Czerwona strzałka na powyższym planie wskazuje kierunek natarcia wojsk. Linie żółte to planowane rozmieszczenie materiałów pirotechnicznych- w celu zapewnienia bezpieczeństwa publiczość zostanie ulokowana w strefie bezpieczeństwa oznaczonej kolorem niebieskim, tuż za czerwoną linią na planie.

 

{xtypo_info}Krótki scenariusz{/xtypo_info}

 

Inscenizacja rozpocznie się naborem ochotników do armii polskiej. W dalszej części scenariusz bitwy zakłada zdobycie pałacu przez wojska bolszewickie, poprzedzone konnym zwiadem. Kolejnym etapem inscenizacji będzie przesłuchanie, a następnie rozstrzelanie polskich jeńców. Ostatnia faza inscenizacji to atak Wojska Polskiego na siły nieprzyjaciela, ostra wymiana ognia poprzedzona wybuchami, a następnie zdobycie pałacu i rozbrojenie jeńców.

Inscenizacja potrwa od 45 do 70 minut

 

{xtypo_info}Czy warto być na inscenizacji?{/xtypo_info}

 

Tak! Na pewno warto przyjść i spędzić czas razem z nami- bitwa o Pałac Potockich to żywa lekcja historii, to możliwość poznania sposobu walki armii w 1920 roku, to bezpośrednie spotkanie i obcowanie z uzbrojeniem, umundurowaniem i zachowaniem żołnierzy odległej już nam epoki. Radzyńska inscenizacja jest również perełką na skalę Polski- dlaczego? Dlatego, że jesteśmy wsród nielicznych miejsc w naszym kraju, gdzie przypomina się walkę o utrzymanie niepodległości na ziemiach Polski podczas nawały bolszewickiej. W Polsce rekonstruuje się wydarzenia z II wojny światowej (Kock, Serokomla), rekonstruuje się także sceny z I wojny światowej- niewiele jednak jest rekonstrukcji z lat 1918- 1921.

Inscenizacja to nie tylko bitwa. Udało nam się nawiązać współpracę z radzyńskimi modelarzami. Dzięki temu będziecie mogli podziwiać plastikowe modele broni używanej podczas II wojny światowej. Wystawę będzie można oglądać w sobotę i niedzielę (21 i 22 marca) w Radzyńskiej Izbie Regionalnej.

 

{xtypo_info}Co należy ze sobą zabrać?{/xtypo_info}

 

Na bitwę należy wziąć ze sobą przede wszystkim rodzinę i dobry humor. To impreza dla każdego, w każdym wieku. Nie zapomnijmy również o aparatach fotograficznych i kamerach- po bitwie każdy będzie mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z żołnierzami. Aparat warto mieć również ze sobą już w sobotę, ponieważ od wczesnych godzin porannych spodziewamy się pierwszych grup rekonstrukcyjnych. Żołnierzy w naszym mieście będzie więc można spotkać przez cały dzień.

 

{xtypo_alert}Środki ostrożności{/xtypo_alert}

 

W związku z tym, że inscenizacja bitwy o Pałac Potockich jest imprezą o charakterze masowym, niezbędne jest podjęcie działań w celu zapewnienia bezpieczeństwa, zarówno publiczności, jak i uczestnikom bitwy. Inscenizacja rozpocznie się o godz. 13.00, wcześniej jednak zostaną zamknięte drogi dojazdowe do Pałacu Potockich od ulic: Jana Pawła II, Ostrowiecka i Lubelska. Na miejscu akcji obecne będą: Policja, Straż Miejska, Straż Pożarna oraz karetka pogotowia. PRZYPOMINAMY, ŻE NALEŻY BEZWZGLĘDNIE DOSTOSOWAĆ SIĘ DO POLECEŃ WW. SŁUŻB ORAZ ORGANIZATORÓW INSCENIZACJI- ZOSTANĄ WYKORZYSTANE MATERIAŁY PIROTECHNICZNE!

Pamiętajmy także o tym, że niektórzy poza wrażeniami estetycznymi wyniosą z inscenizacji coś jeszcze- mowa tu o portfelach, torebkach, aparatach fotograficznych i komórkowych. Oglądając bitwę nie pozwólmy się okraść!

 

 

Komentarze  

 
#1 Trzymam kciukiponury żniwiarz 2009-03-10 20:15
Wraz z całą rodziną trzymamy kciuki.Powodzenia
 
 
#2 bitwa 1920radzynianka 2009-03-12 16:43
super pomysł na pewno będę z całą rodziną
 
 
#3 Odkrywca 2009-03-12 22:07
Świetna sprawa, z tą inscenizjacą!!! :-) Na pewno mnie nie zabraknie!!! 8)
 
 
#4 studentka historii 2009-03-13 21:27
GENIALNIE !!!!
 
 
#5 BRAWO DLA ORGANIZATORÓW!!Black Knight 2009-03-13 21:45
NIE BYŁO JESZCZE TAKIEJ IMPREZY W RADZYNIU!GRATULUJE POMYSŁU I MYŚLĘ ŻE TO DOPIERO POCZĄTEK PRZYGODY RADZYNIAKÓW Z HISTORIĄ "NASZEGO" PAŁACU.
BEDĘ SIE TEMU PRZYGLĄDAŁ I TRZYMAM KCIUKI!
NAPEWNO SIĘ UDA!!
 
 
#6 PROMOCJA PAŁACU I RADZYNIA PODLASKIEGOGeorge 2009-03-16 00:01
Świetny pomysł,szczytny cel,doskonale wybrany obiekt i miejsce inscenizacji.Aby tylko dopisała pogoda - o publiczność jestem spokojny.Lekcja histori w plenerze dla całych rodzin.Jednak coś można zrobić dla mieszkańców i gości, którzy przyjadą do naszego miasta ,gdy znajdzie się grupa osób ,które dobry pomysł potrafią przekuć w czyn.Powodzenia w tej i kolejnych imprezach w naszym mieście.
 
 
#7 Grześ 2009-03-18 21:42
Jaka fajna iimpreza,zaraz Woś ze swoją watachą skrytykuje całe przedśewzięcie a zasłuki przypisze sobie nawiedzony Rębek
 
 
#8 ...ms 2009-03-18 22:33
chociaż tutaj proszę bez politykierstwa... nieważne jest tak naprawdę kto przypisze sobie sukces - najważniejsze jest wsparcie finansowe i jakakolwiek pomoc, a przynajmniej nieutrudnianie... teraz najważniejsze dla nas- organizatorów jest to, żeby była pogoda, żeby przyjechali wszyscy uczestnicy, którzy się zadeklarowali, żeby pieniędzy wystarczyło na wszystko i żeby się udało
 
 
#9 Dlaczego?Edward 2009-03-22 07:00
Dlaczego zaniechano uzywania nazwy ZAMEK RADZYNSKI-POTOCKICH
Przeciez to BYL ZAMEK!! (obronna budowla)
Pozdrawiam
 
 
#10 polska wygracdamian 2009-03-22 11:21
polsko musisz wygrac te bitwe o palac trzymam kciuki wygracie wierze wam
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.