Komentarze
- Odpowie za uszkodzenie Pałacu Potockich
Idiota niech płaci za szkody i miesiąc ulice zamiata
- lukas1 - Wesołych Świąt!
Wydawało mi się że znikł artykuł o kolejnej tragicznej śmierci nastolatka, ale widocznie było to na ...
- niepokorny - Wesołych Świąt!
Nie wiem o co chodzi, ale gdyby była, to komentarza powyżej raczej by nie było...
- Admin iledzisiaj.pl - Wesołych Świąt!
Myślałem naiwnie że na tym portalu nie ma cenzury pitiful!
- niepokorny - Wiedeński Koncert Noworoczny w Pałacu Potockich.
Włodarze naszego miasta powinni postawić w centrum, obok pomnika z wroną, rurę na której randomowi p...
- instruktor_seksu
Stare dzieje
RADZYŃ 1920 - 22 III 2009 |
Mariusz Szczygieł | |||
poniedziałek, 09 marca 2009 01:00 | |||
{xtypo_dropcap}J{/xtypo_dropcap}uż 1 dzień pozostał do naszej bitwy o Pałac Potockich. Tak! Bitwa będzie! Dziś możemy to z całą pewnością powiedzieć! To dzięki Wam i Waszej pomocy staniemy się wszyscy świadkami tego jedynego w naszym mieście wydarzenia. Dziękujemy wszystkim mieszkańcom Radzynia za pomoc w organizacji bitwy. Chociaż pomysł bitwy narodził się w naszych głowach bardzo niedawno, to udało się nam zebrać wymagane 16.000 zł. Znaleźliśmy również zakwaterowanie dla naszych gości- rekonstruktorów. Zorganizowaliśmy wyżywienie. Musieliśmy niestety zrezygnować z wypożyczenia samochodu opancerzonego- być może w następnym roku się to uda. W zamian sprowadziliśmy jednak armatę.
{xtypo_info}Plan bitwy{/xtypo_info} Bitwa o Pałac Potockich zostanie rozegrana pomiędzy pałacem, a kościołem pw. Św. Trójcy. Czerwona strzałka na powyższym planie wskazuje kierunek natarcia wojsk. Linie żółte to planowane rozmieszczenie materiałów pirotechnicznych- w celu zapewnienia bezpieczeństwa publiczość zostanie ulokowana w strefie bezpieczeństwa oznaczonej kolorem niebieskim, tuż za czerwoną linią na planie.
{xtypo_info}Krótki scenariusz{/xtypo_info}
Inscenizacja rozpocznie się naborem ochotników do armii polskiej. W dalszej części scenariusz bitwy zakłada zdobycie pałacu przez wojska bolszewickie, poprzedzone konnym zwiadem. Kolejnym etapem inscenizacji będzie przesłuchanie, a następnie rozstrzelanie polskich jeńców. Ostatnia faza inscenizacji to atak Wojska Polskiego na siły nieprzyjaciela, ostra wymiana ognia poprzedzona wybuchami, a następnie zdobycie pałacu i rozbrojenie jeńców. Inscenizacja potrwa od 45 do 70 minut
{xtypo_info}Czy warto być na inscenizacji?{/xtypo_info}
Tak! Na pewno warto przyjść i spędzić czas razem z nami- bitwa o Pałac Potockich to żywa lekcja historii, to możliwość poznania sposobu walki armii w 1920 roku, to bezpośrednie spotkanie i obcowanie z uzbrojeniem, umundurowaniem i zachowaniem żołnierzy odległej już nam epoki. Radzyńska inscenizacja jest również perełką na skalę Polski- dlaczego? Dlatego, że jesteśmy wsród nielicznych miejsc w naszym kraju, gdzie przypomina się walkę o utrzymanie niepodległości na ziemiach Polski podczas nawały bolszewickiej. W Polsce rekonstruuje się wydarzenia z II wojny światowej (Kock, Serokomla), rekonstruuje się także sceny z I wojny światowej- niewiele jednak jest rekonstrukcji z lat 1918- 1921. Inscenizacja to nie tylko bitwa. Udało nam się nawiązać współpracę z radzyńskimi modelarzami. Dzięki temu będziecie mogli podziwiać plastikowe modele broni używanej podczas II wojny światowej. Wystawę będzie można oglądać w sobotę i niedzielę (21 i 22 marca) w Radzyńskiej Izbie Regionalnej.
{xtypo_info}Co należy ze sobą zabrać?{/xtypo_info}
Na bitwę należy wziąć ze sobą przede wszystkim rodzinę i dobry humor. To impreza dla każdego, w każdym wieku. Nie zapomnijmy również o aparatach fotograficznych i kamerach- po bitwie każdy będzie mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z żołnierzami. Aparat warto mieć również ze sobą już w sobotę, ponieważ od wczesnych godzin porannych spodziewamy się pierwszych grup rekonstrukcyjnych. Żołnierzy w naszym mieście będzie więc można spotkać przez cały dzień.
{xtypo_alert}Środki ostrożności{/xtypo_alert}
W związku z tym, że inscenizacja bitwy o Pałac Potockich jest imprezą o charakterze masowym, niezbędne jest podjęcie działań w celu zapewnienia bezpieczeństwa, zarówno publiczności, jak i uczestnikom bitwy. Inscenizacja rozpocznie się o godz. 13.00, wcześniej jednak zostaną zamknięte drogi dojazdowe do Pałacu Potockich od ulic: Jana Pawła II, Ostrowiecka i Lubelska. Na miejscu akcji obecne będą: Policja, Straż Miejska, Straż Pożarna oraz karetka pogotowia. PRZYPOMINAMY, ŻE NALEŻY BEZWZGLĘDNIE DOSTOSOWAĆ SIĘ DO POLECEŃ WW. SŁUŻB ORAZ ORGANIZATORÓW INSCENIZACJI- ZOSTANĄ WYKORZYSTANE MATERIAŁY PIROTECHNICZNE! Pamiętajmy także o tym, że niektórzy poza wrażeniami estetycznymi wyniosą z inscenizacji coś jeszcze- mowa tu o portfelach, torebkach, aparatach fotograficznych i komórkowych. Oglądając bitwę nie pozwólmy się okraść!
|
Komentarze
BEDĘ SIE TEMU PRZYGLĄDAŁ I TRZYMAM KCIUKI!
NAPEWNO SIĘ UDA!!
Przeciez to BYL ZAMEK!! (obronna budowla)
Pozdrawiam