Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 20 września 2018 imieniny: Faustyny, Filipiny

Czy będzie szczepionka na ASF?

Michał Maliszewski   
środa, 11 października 2017 07:00

Spotkanie dotyczące ASFW poniedziałek, 9 października w małej sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Radzyniu Podlaskim odbyło się spotkanie z dyrektorem Instytutu Weterynaryjnego Krzysztofem Niemczukiem, Głównym Lekarzem Weterynarii Pawłem Niemczukiem oraz Powiatowym Lekarzem Weterynarii Leszkiem Goleckim.

Konferencja była przygotowana przez wójta gminy Radzyń Podlaski Wiesława Mazurka. Głównym tematem był Afrykański Pomór Świń oraz związane z tą epidemią procedury dobrej bioasekuracji trzód chlewnych. Na wydarzenie stawili się rolnicy z gminy Radzyń Podlaski. Spotkanie otworzył wójt Mazurek:

 - Ja najbardziej się cieszę, że informacja o ASF na naszym terenie dotarła do pani premier – mówił wójt gminy Radzyń. –  Główny Lekarz Weterynarii dr Paweł Niemczuk oraz dyrektor Instytutu Weterynarii profesor Krzysztof Niemczuk osobiście poinformowali o procesie bioasekuracji, która jest na naszym terenie. Zwracaliśmy się z pismem do pani premier z prośba o interwencję. Ci panowie przedstawili nasze problemy za co serdecznie dziękuję. Dziękuję również za to spotkanie, by wytłumaczyć problem ASFu oraz opowiedzieć co zostało opracowane. Profesor ze swoimi naukowcami pracuje nad szczepionką dotyczącą wirusa ASF. Samo to, że rozpoczęły się te prace to daje nam nadzieję, że kiedyś uda nam się przezwyciężyć - mówił włodarz gminy Radzyń.

- Nie ma leku na Afrykański Pomór Świń i nigdy go nie będzie – mówił profesor Krzysztof Niemczuk. – Nikt nie powinien pracować nad lekiem, ponieważ leczenie zwierząt na ASF wymagałoby zbudowania szpitala, więc to jest nierealne. Zwalczanie chorób z urzędu polega na tym, że zwierzęta się wybija. Moi naukowcy mają pomysł na szczepionkę, który opatentowaliśmy. Za jakiś czas będziemy w stanie odpowiedzieć na pytanie czy będziemy mieli polską szczepionkę na ASF za około 3 do 4 lat. Jesteśmy drugim ośrodkiem w Europie, z którymi Hiszpanie, Amerykanie i Szwedzi chcą współpracować, ponieważ im nasz pomysł się bardzo podoba. Podsumowując – za trzy do czterech lat będziemy wiedzieli czy nasz pomysł może okazać się skuteczny. Jeśli się uda to będzie niesamowite szczęście – mówił. 

171009-asf-1171009-asf-3171009-asf-4

 

Komentarze  

 
#1 RE: Czy będzie szczepionka na ASF?marekmatejuk 2017-10-12 23:34
na konferencji stawiło się liczne grono, z tego co widzę, 5 (słownie: pięciu) rolników, hodowców trzody chlewnej.
Jak powszechnie wiadomo, takie konferencje powstają nagle pod wpływem chwili - prelegenci objawiają się, jakby nigdy nic.
A na poważnie: po co robić z tego tajemnicę? Znam jeszcze kilku dużych hodowców, którzy nie byli poinformowani o spotkaniu, czyżby niegodnie się wypowiadali na ostatnim spotkaniu z ww. i v-ce ministrem w świetlicy w Białej? Dziwne postępowanie.
Ale, w końcu, kampania rządzi się swoimi prawami.
 
 
#2 RE: Czy będzie szczepionka na ASF?kinga75 2017-11-01 22:31
od okupantów i ich etatowych funkcjonariuszy groźniejsi są konfidenci i kolaboranci w propagandzie i walce z okupowanymi bowiem konfidenci i kolaboranci są pośród nas na wylot i udają swojaków. i to ma być "dobra zmiana"?. Dla kogo? na pewno nie dla indywidualnych rolników i konsumentów zdanych perspektywicznie na supermarketową obcą przemysłową żywność zchemizowaną wyjałowioną ze zmutowanych wydajnościowo odmian na ilość i cenę a nie jakość
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.