Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 16 stycznia 2019 imieniny: Marceli, Włodzimierz, Bernard

Społeczność lokalna włączyła się w proces rewitalizacji miasta

Michał Maliszewski   
środa, 01 marca 2017 07:00

Rozmowy o rewitalizacji miastaWczoraj, 28 lutego 2017 roku o godzinie 11.00 odbyło się ostatnie z cyklu czterech spotkań z mieszkańcami, organizacjami pozarządowymi oraz przedsiębiorcami w sprawie wspólnego opracowania Miejskiego Programu Rewitalizacji Miasta Radzyń Podlaski.

Program rewitalizacji jest dokumentem strategicznym, wspierającym aktywność środowisk lokalnych i współpracy na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego na terenie objętego obszaru. Działania te mają na celu polepszenie jakości życia mieszkańców, trwałą odnowę obszarów miejskich, poprawę ładu przestrzennego, stanu środowiska i zabudowy. Włączenie się w te działania ma pozwolić na przygotowanie zadań rewitalizacyjnych odpowiadających na potrzeby mieszkańców. Pozwoli to również ubiegać się o dotację rzędu 9 milionów złotych!

My również braliśmy czynny udział w tych spotkaniach. Razem z organizacjami pozarządowymi i mieszkańcami proponowaliśmy inwestycje, które mogą poprawić życie mieszkańców Radzynia Podlaskiego. Głównym zadaniem zebranych osób było wypełnienie fiszek, w których musieli zapisać swoje pomysły na zmianę lub odnowienie miasta. Przez dłuższy czas odbywała się również dyskusja na temat edukacji, bezrobocia oraz kultury w Radzyniu.

Jakie pomysły padły podczas omawiania procesu rewitalizacji miasta?

  • Członkowie Stowarzyszenia Seniorów „Radzyńskie Wrzosy” zaproponowali trzy pomysły, związane z Oranżerią i jej otoczeniem: Rewitalizacja sali widowiskowej, rewitalizacja parku oraz organizowanie wydarzeń kulturalnych.
  • Polski Związek Niewidomych z siedzibą w Radzyniu Podlaskim zapisał powołanie komisji do spraw przestrzegania konwencji praw osób niepełnosprawnych. Jej głównym zadaniem byłoby monitorowanie, by wszystkie zrewitalizowane obiekty były dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
  • My, jako redakcja portalu iledzisiaj.pl we współpracy z zebranymi stowarzyszeniami zaproponowaliśmy przywrócenie świetności zalewowi radzyńskiemu. Odnowienie plaży i pomostów, ustawienie małej sceny, utworzenie miejsc na grilla i siłowni na świeżym powietrzu. Głównym celem tego miejsca byłaby wspólna rekreacja mieszkańców przy wodzie i pod chmurką. To również świetna zachęta dla mieszkańców okolicznych miejscowości do wypoczynku w naszym mieście.
  • Radzyńskie Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Osób Niepełnosprawnych wniosło o utworzenie Domu Pobytu dla Osób Niepełnosprawnych. Takie miejsce miałoby się znaleźć przy ul. Parkowej 2. Musi być odpowiednio zagospodarowane i przystosowane do rehabilitacji i integracji osób niepełnosprawnych. Na działce otaczającej budynek powstałby odpowiedni plac do spotkań i integracji.
  • Radzyńskie Stowarzyszenie dla Kultury „Stuk-Puk” zaprezentowało pomysł stworzenia Centrum Organizacji Pozarządowych. Zaplecze lokalowe miałoby się mieścić na ul. Koszary, w którym odbywałyby się spotkania wystawiennicze, konferencyjne, a także zaplecze biurowe i multimedialne dla istniejących i powstających organizacji pozarządowych.

Zostały złożone także dwa niepodpisane projekty na: Dzienny Dom Pobytu dla Seniorów, Zagospodarowanie rzeki Białki (oczyszczenie, utwardzenie poboczy, zbudowanie przystani dla rowerów wodnych i kajaków).

Pozostałe projekty złożone przez urzędników z miejskiego ratusza to: Modernizacja parku w Radzyniu Podlaskim, Kompleksowa rewitalizacja dzielnicy Koszary (inkubatory przedsiębiorczości, lokale usługowo-handlowe), rewitalizacja placu publicznego Rynek (stary dworzec PKS – przebudowa placu, usunięcie infrastruktury kolidującej, wybudowanie placu, elementów trwałej architektury), rewaloryzacja Oranżerii (kompleksowa rewitalizacja budynku oraz terenu wokół, monitoring), Likwidacja lokalnej kotłowni w Spółdzielni DOM (rozbudowa sieci ciepłowniczej miejskiej).

To tylko niektóre z projektów, jakie zostały zgłoszone i odczytane na ostatnim spotkaniu. Które dojdą do skutku? Nie wiemy. - Udział w projekcie to okazja, by odnowić i ożywić nasze miasto. Pamiętajmy, że nieobecni nie mają racji – mówił za pośrednictwem strony miejskiej burmistrz Jerzy Rębek. Mamy więc nadzieję, że głosy mieszkańców będą miały przełożenie w procesie rewitalizacji Radzynia Podlaskiego.

Warning: No images in given directory. Please check the directory!

Debug: given directory - https://iledzisiaj.pl/images/stories/aktualnosci-17/170228-rewital

 

Komentarze  

 
#1 koncert zyczeńzjp 2017-03-01 08:47
Przepiękny "koncert życzeń"! A czy list do św Mikołaja został już wysłany, bo worek z co najmniej 100 mln zł może nie wystarczyć na realizację tego co zostało wymienione i jedyna nadzieja w tym świętym.

PS. A gdzie rewaloryzacja i zagospodarowanie pałacu? Czyżby już zostały wykonane?
 
 
#2 Kłamczuszekwidz 2017-03-01 08:51
O ile mi wiadomo Radzyńskie Stowarzyszenie dla Kultury „Stuk-Puk”, którego przedstawicielem mieni się Radny Jakubowski już dawno nie istnieje. Sam doprowadził do jego likwidacji, bo skończyły się pieniążki i miejsce do lansiku... Kłamczuszek...
 
 
#3 do widzazjp 2017-03-01 09:18
Cytat:
O ile mi wiadomo Radzyńskie Stowarzyszenie dla Kultury „Stuk-Puk”, którego przedstawicielem mieni się Radny Jakubowski już dawno nie istnieje. (...)Kłamczuszek...
Może zechcesz zatem wyjaśnić dlaczego w ewidencji KRS pod numerem 0000301381 owe stowarzyszenie widnieje jako podmiot aktywny? Na pewno "kłamczuszek"... ale kto nim jest?
 
 
#4 RE: Społeczność lokalna włączyła się w proces rewitalizacji miastaKamx 2017-03-01 09:53
Jedynie 2 projekty podchodzą pod rewitalizację miasta. Dworzec po dawnym PKSie i zalew. Taka rewitalizacja ma służyć wszystkim mieszkańcom i być widoczna, jak ktoś proponuje domy dla seniorów to albo nie wie o co w tym chodzi albo chce ugrać przy okazji coś dla siebie. Oranżeria, park odpadają z tego bo tym powinien zająć się konserwator zabytków itd.
A tak naprawdę to za 1,5 roku wybory i będzie Hasło Rębka. Głosujcie na mnie ja to wszystko zrobię. A nie zrobi nic jak z pałacem dalej nie wiadomo ile miasto płaci za jego utrzymanie?
 
 
#5 RE: Społeczność lokalna włączyła się w proces rewitalizacji miastaGrand 2017-03-01 10:00
Widać jaka tam jest średnia wieku chyba z 55-60 lat to co oni mogą zaproponować? Śmiech na sali normalnie. O to co trzeba w mieście zmienić należy pytać 20-30 latków.
 
 
#6 do zjpwidz 2017-03-01 10:36
Polecam uważniejszą lekturę. Stowarzyszenie jednak nie istnieje - kłamczuszki! A najlepiej zapytać sie tych, którzy w nim działali i dobrego słowa o Jakubowskim nie powiedzą.
 
 
#7 Radosna twórczośćKraków 2017-03-01 11:42
Pan Zawada i Jakubowski spotkali się z wyborcami na mieście. Tam z nimi rozmawiali. Burmistrz zrobił spotkanie w urzędzie. Widzę , że rzutnik którego nie chciał udostępnić radnym się pojawił.
Trzeba jakoś zakryć niepowodzenia z pałacem, z nieprzyjętym projektem rewitalizacji parku, milionem w plecy za solary. Spotkanie w stylu radosna twórczość.
 
 
#8 do widzazjp 2017-03-01 12:39
Cytat:
Polecam uważniejszą lekturę.
Nie wiem jaką lekturę masz na myśli. Dla mnie wystarczającą do ustalenie czy osoba prawna istnieje jest rejestr KRS. Jeżeli dany podmiot nie ma adnotacji o wykreśleniu z listy, to jest aktywny.
A jakieś wypytywanie innych? Daj spokój! Jakie to ma znaczenie kto zgłosił jakiś wniosek, który i tak nie żadnych szans na realizację.
 
 
#9 SpokojnieJakub Jakubowski 2017-03-01 13:21
Tekst dotyczy konsultacji. Stowarzyszenie Stuk-Puk, wciąż istniejące w naszym mieście i może w takim procesie brać udział, zgłaszać wnioski. Formalnie jest w stanie likwidacji, nie realizuje projektów, nie pozyskuje środków. Aktualnie sprawozdaje ostatnie zakończone w 2016 roku projekty i kończy swą działalność. Dłuższa dyskusja na ten temat nie ma sensu. G*wnoburza wokół tego tematu, jest celowo wywoływana przez radnego, który nie segreguje śmieci. Polityka oszczerstw i postprawdy - "dobra zmiana".
 
 
#10 ?Paolo Borsellino 2017-03-01 13:22
widzę że użytkownik WIDZ ma alergię na radnego Jakubowskiego. co wpis to krytyka, najczęściej bezzasadna.
 
 
#11 hehehemiras78 2017-03-01 15:24
Czytam te komentarze i śmiech mnie ogarnia :))) Piszecie że na spotkanie wpadła ekipa 60 i 70 latków i co oni mogą wiedzieć .... Kto Wam bronił zgłosić swoje wnioski ??!! Komentować to potraficie ale żeby coś zaproponować dla Naszego miasta to już brakuje odwagi !!! Co do stowarzyszenia Stuk-Puk to zgadzam się z Widzem że służyło Radnemu Jakubowskiemu do promocji swojej osoby . Gdy już swoje ugrał to postanowił zakończyć projekt pt Stuk - Puk .... Skoro tak nie jest to czemu przestaje działać ww stowarzyszenie ???
 
 
#12 Rewitalizacjakylo79 2017-03-01 16:06
1 Co do frekwencji osób starszych na tym spotkaniu jest bardzo proste wytłumaczenie. Seniorzy bo to o nich mowa mają czas. Są na emeryturach czy też rentach. A godzina 11 no co tu ukrywać jedni są w pracy a inni się do niej szykują

2 Co do Stuk-Puk. Czy stowarzyszenie było odskocznią do wybicia się Radnego Jakubowskiego ?? Jak dla mnie sprawa niewarta roztrząsania. Dla obecnego burmistrza naszego miasta odskocznią by nim zostać było PiS.

3 Żal tylko patrzeć jak co niektórzy szukają tematów zastępczych nawet dla spraw ważnych dla mieszkańców Radzynia.Tylko kłótnie i nic po za tym.

4 Najlepsza propozycję dali ludzie z iledzisiaj.pl . Niestety jestem przekonany na 100% że przepadnie a szkoda.

5 Co z Pałacem Potockich?? Czy w końcu burmistrz przedstawi jakiś plan jego zagospodarowania

6 Za półtora roku wybory i może wtedy nastąpi naprawdę "dobra zmiana". Bo niestety ta trwająca "dobra zmiana" jak narazie nie wniosła niczego dobrego w naszym mieście jak i kraju. Cały czas tylko kłótnie i szukanie usilne kogoś komu mogą dokopać ( nieważne za co byleby przykryć bierzące problemy)
 
 
#13 RE: Społeczność lokalna włączyła się w proces rewitalizacji miastaherbatnik 2017-03-01 20:59
UUU bez ostrzeżenie tylko odrazy wycięcie komentarza Brawo dobra zmiana
 
 
#14 RE: Społeczność lokalna włączyła się w proces rewitalizacji miastaAdmin iledzisiaj.pl 2017-03-01 22:18
To pisz jak człowiek... możesz go powtórzyć, ale bez oszołomów... proste, prawda?
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.