Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 29 kwietnia 2025 imieniny: Piotra, Roberta

Już niedługo


"Dworskie Opowieści" - Aukcja w Pałacu Potockich w Radzyniu Podlaskim, 10.05.2025, 18:00, PAŁAC POTOCKICH
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

50 lat minęło... czyli jubileusz powstania ROKiR

piątek, 01 czerwca 2012 07:00

50 lat ROKiR- Zastanawiałem się w jakiej formie i w jaki sposób zaprezentować materiał informacyjny o 50 – leciu obecnego Radzyńskiego Ośrodka Kultury i Rekreacji, aby nie był on zbyt długi a tym samym i nużący.

Doszedłem do wniosku, że pół wieku Ośrodka zasługuje na wydanie książkowe – takimi słowami swoje wystąpienie rozpoczął Zbigniew Wojtaś, dyrektor ROKiR, który w czwartek (31.05) witał zaproszonych gości na jubileuszowych obchodach istnienia ośrodka.
Podczas wystąpienia, dyrektor przedstawił informacje, przybliżające tematykę zinstytucjonalizowanej jednostki organizacyjnej zajmującej się kulturą w Radzyniu, ukazał jak ważna jest kultura w życiu społecznym, niezależnie od uwarunkowań ustrojowych, społecznych i ekonomicznych. Nie zabrakło również wspomnień minionych lat, wystawy ukazującej życie i pracę ośrodka, licznych przemówień zaproszonych gości oraz „szczypty" dobrej kultury w wykonaniu Lubelskiej Federacji Bardów.

 

Historia ROKiR 1962-2012
50 lat temu Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Radzyniu Podlaskim w dniu 29 stycznia 1962r podjęło Uchwałę Nr 7/62 „w sprawie utworzenia Powiatowego Domu Kultury Poradni Pracy Kulturalno – Oświatowej oraz Społecznego Ogniska Muzycznego w Radzyniu Podlaskim".
Działając na podstawie artykułu 53 ust.4 ustawy z dnia 25 stycznia 1958r. „O radach narodowych" (Dz. U. Nr 5, poz. 16) Prezydium Powiatowej Rady Narodowej na wniosek Wydziału Kultury uchwala co następuje:
Powołuje się Powiatowy Dom Kultury Poradnię Pracy Kulturalno – Oświatowej oraz Społeczne Ognisk Muzyczne w Radzyniu Podlaskim.
Społeczne Ognisko Muzyczne lokalizuje się w pomieszczeniach Zamku, natomiast Powiatowy Dom Kultury Poradnię Pracy Kulturalno – Oświatowej lokalizuje się czasowo przy Prezydium Powiatowej Rady Narodowej Wydział Kultury.
Obsadę etatową dla Powiatowego Domu Kultury Poradni Pracy Kulturalno – Oświatowej ustala się następująco: Kierownik Domu Kultury, 2-ch instruktorów oraz księgowego na ½ etatu.
Wykonanie niniejszej uchwały zleca się Wydziałowi Kultury, a odpowiedzialnym za jej wykonanie Kierownika Wydziału Kultury. Termin wykonania niniejszej uchwały ustala się na 3 dni po jej podjęciu. Uchwała wchodzi w życie z dniem jej podjęcia z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 1962 roku.
Uchwałę podpisali: Przewodniczący PPRN Mieczysław Popławski, Sekretarz PPRN Czesław Czubiński.
Takim oto aktem prawnym powołany został do życia protoplasta dzisiejszego ROKiR – u. W latach 60 – tych XX w. obowiązywała pionowa struktura merytoryczna „instytucji kultury": Wojewódzki Dom Kultury, Powiatowe Domy Kultury, Gromadzkie Kluby lub świetlice i pozioma podległa lokalnej władzy.
Uwarunkowania polityczne odzwierciedlały zapisy w Statucie gdzie w § 1 czytamy:
„Powiatowy Dom Kultury jest państwową placówką upowszechniania kultury i oświaty. Działalność PDK służy realizacji polityki kulturalnej Państwa, socjalistycznemu wychowaniu społeczeństwa, aktywizacji procesów rozwojowych w życiu kulturalnym miasta i powiatu i zaspokajaniu społecznych i indywidualnych potrzeb kulturalnych środowiska".
Zaś zapis w Statucie Świetlicy /Klubu/ Gromadzkiej niósł treść:
„W celu zapewnienia pełnej realizacji zadań stojących przed świetlicą /klubem/ oraz dopomożenia kierownikowi świetlicy w wykonywaniu swych obowiązków powołana zostaje Społeczna Rada Klubu /świetlicy/ w liczbie 7 – 10 członków. W skład Rady powinni wejść : aktywiści ZSL, ZMS, KGW, ZMW, miłośnicy pracy kulturalno – oświatowej i kierownik świetlicy /klubu/".
Przy takich treściach prawnych ówcześni pracownicy PDK organizowali życie kulturalne na terenie miasta i powiatu. 60-te lata niosły ze sobą duży rozkwit młodzieżowych zespołów big bitowych. W PDK powstał zespół pod nazwą „BARDOWIE", który cieszył się w Radzyniu i okolicy znaczną popularnością, a uczestnicząc w różnych konkursach odnosił sukcesy artystyczne.
W latach 70 – tych jeden z „Planów Pracy Powiatowego Domu Kultury w Radzyniu Podlaskim" zawierał następujący zapis:
„Działalność PDK będzie dalszą kontynuacją wytycznych i uchwał VI Zjazdu Partii i VII Plenum KC PZPR w sprawach wychowania młodzieży i oświaty dorosłych, w oparciu o aktualne potrzeby naszego powiatu, wytyczne władz politycznych i administracyjnych i aktualną politykę kulturalną Państwa."
W sprawozdaniu z działalności w 1979r. wymienione są stałe formy zajęć:
- Orkiestra Dęta - II miejsce w przeglądzie wojewódzkim
- Młodzieżowy Zespół Wokalno – Instrumentalny
- Zespół Akordeonistów
- Dziecięcy Teatr Lalek
- Dziecięca Sekcja Rytmiki
- Młodzieżowy Zespół Teatralny – I miejsce w przeglądzie wojewódzkim
- cotygodniowe dyskoteki
W 1986r. Radzyński Dom Kultury prowadził następujące sekcje i zespoły:
- fotograficzno – filmowa
- plastyczna
- szachowa
- muzyczna
- taneczno – wokalna
- recytatorsko – teatralna
- kursy języków obcych
- kurs tańca towarzyskiego
- klub kolekcjonera
- klub dobrej płyty.
Ponadto prowadził usługi w zakresie plastyki oraz organizacji zabaw i uroczystości rodzinnych. Organizowane były:
- Przegląd Piosenki Polskiej – eliminacje wojewódzkie
- „Barwy Przyjaźni" - eliminacje rejonowe
- Przegląd Piosenki Radzieckiej - eliminacje rejonowe
- Przegląd recytatorski - eliminacje rejonowe
- Konkurs szachowy
- Turniej brydża sportowego
oraz imprezy artystyczno – estradowe: 

- Baśnie, bajki, bajeczki
- Jerzy Ostapiuk
- Koncert zespołów młodzieżowych
- „Tercet Egzotyczny"
- „Wesoła Ferajna"
- Jerzy Nalepa - gitara klasyczna
- Piotr Bakal
- Zlatowski Rudar
- Sława Przybylska
- Zespół folklorystyczny PSS Społem
- Irena Santor
- Ania z Zielonego Wzgórza
W sprawozdaniu z działalności RDK w 1990r. czytamy:
„Rok 1990 był dla RDK okresem trudnym. Z jednej strony uległy praktycznie rozkładowi dawne struktury zarządzania placówkami upowszechniania kultury, z drugiej zaś funkcjonowały one w oparciu o anachroniczne przepisy prawne, pozostające w sprzeczności do zmian ustrojowych jakie dokonały się w Polsce... Systematyczny wzrost kosztów eksploatacji placówki powodował konieczność ograniczania wydatków na działalność merytoryczną. Kryzys gospodarczy, a co za tym idzie, zubożenie ludności, spowodowały ograniczenie wydatków na kulturę. Pomimo tych ogólnych trudności, wspartych przy tym nieprzychylnością zarówno ze strony poprzednich jak i obecnych samorządowych już władz miasta, mam pełne podstawy do stwierdzenia, że RDK przeszedł przez rok 1990 jako jedna z lepszych placówek upowszechniania kultury w województwie bialskopodlaskim. Choć mimo trudności, nie zostaliśmy wsparci ani jedną złotówką z kasy miejskiej" - tak pisał ówczesny Dyrektor. Zaprezentowałem powyższe treści aby zobrazować uwarunkowania, możliwości i to co było realizowane w pierwszym 30-leciu Ośrodka Kultury.
W ostatnich 20 latach Radzyńskiego Ośrodka Kultury i Rekreacji, przy stabilizacji finansowej wynikającej z bezpośredniej podległości lokalnemu samorządowi jak też możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych, wypracowanych zostało kilka form artystycznych, które cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców Radzynia i stanowią znaczący wpływ na promowanie naszego miasta tak w kraju jak i poza jego granicami.
Na stałe do kalendarza imprez miejskich, wojewódzkich i ogólnopolskich wpisały się organizowane od 1996r.:
- „Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Autorską ORANŻERIA"
- Międzynarodowe Warsztaty Teatralne „DIALOGI"
- od 2001r. „Ogólnopolski Konkurs Satyryczny „BIAŁY MIŚ"

a od 2007r. - „Ogólnopolskie Warsztaty Gitarowe Ro(c)kowisko".
W 1994r. Ośrodek przejmuje prowadzenie kina a od 1 listopada 1996r. do 31.12.2006r. zarządzał także stadionem, prowadził i nadal prowadzi działalność rekreacyjno – sportową.
W 1995r. powstaje w podziemiach oranżerii Galeria "Oranżeria" organizująca wystawy (głównie malarstwo, ale też fotografia, rzeźba itp). ROKiR kontynuuje organizowane od 1975r. konkursy i wystawy na pisankę i palmę wielkanocną. Od 1997r. organizowany jest „ Przegląd dziecięcych i młodzieżowych zespołów śpiewających kolędy i pastorałki pod nazwą „KOLĘDOBRANIE". Od tego samego roku wydawany jest Radzyński Magazyn Społeczno – Kulturalnego „GROT". W 1999r. zorganizowany został Międzynarodowy plener plastyczny.
W 2005r. powstaje w Pałacu Potockich Radzyńska Izba Regionalna, w której organizowane są głównie wystawy fotograficzne.
Obecnie prowadzone są stałe formy zajęć:

- Radzyńska Młodzieżowa Orkiestra Dęta
- Zajęcia plastyczne
- Zajęcia Muzyczne- opieka nad zespołami młodzieżowymi
- Nauka gry na gitarze
- Warsztaty Ekspresji Twórczej
- Zajęcia teatralne
- Zajęcia modelarskie
- Zajęcia taneczne
- Tenis stołowy
- Brydż sportowy
Ośrodek prowadzi swoją działalność przy współpracy z radzyńskimi szkołami, stowarzyszeniami oraz z Kościołem Wiary Ewangelicznej. Udostępniane są obiekty Filii Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Chórom Związku Emerytów , Rencistów i Inwalidów.
Na przestrzeni 50 – ciu lat Ośrodek funkcjonował pod różnymi nazwami, i tak:
- od powstania w 1962r. do 1975r. POWIATOWY DOM KULTURY,
- w latach 1975 - 1993 RADZYŃSKI DOM KULTURY
- od roku 1994 - RADZYŃSKI OŚRODEK KULTURY,
- a od 01.01.2001r. nastąpiła zmiana nazwy na RADZYŃSKI OŚRODEK KULTURY I REKREACJI i tak jest do dzisiaj.
W tym czasie dyrektorami byli:
- Zofia Mitura 1961 - 1965
- Bronisław Maksymiuk 1965 - 1971
- Stanisław Chromik 1971 - 1974
- Kazimierz Domański 1974 - 1977
- Ryszard Kanar 1977 - 1980
- Bogdan Kotowski 1981 - 1986
- Andrzej Tetlak 1986 - 1991
- Ewa Nestoruk obecnie Śliwińska 1991 - 1995
- Bogdan Sozoniuk 1995 - 1999
- Adam Świć 1999 - 2006
- od 2007 dyrektorem jest Zbigniew Wojtaś
ROKiR to nie tylko instytucja ale i ludzie tam pracujący, dzięki których poświęceniu i zaangażowaniu organizowane są różne formy opieki nad dziećmi i młodzieżą oraz miejsce na rozwijanie kulturalnych zainteresowań dorosłych mieszkańców naszego miasta. Jestem przekonany, że tak funkcjonujący Ośrodek będzie nadal prowadził działalność kulturalną, zmieniając być może formy prowadzonych zajęć. Kontakt z kulturą był potrzeby człowiekowi w starożytności, jest potrzebny w czasach obecnych i będzie potrzebny w przyszłości.
„Ludziom potrzebne są wzruszenia a barykady nie" i JUBILAT „Radzyński Ośrodki Kultury i Rekreacji" dostarcza tych wzruszeń społeczności lokalnej i z całą pewnością będzie
ich dostarczał przez następne 50 lat.

Opracował
Zbigniew Wojtaś
dyrektor ROKiR

 

IMG_0344IMG_0346IMG_0347IMG_0348IMG_0349IMG_0350IMG_0351IMG_0353IMG_0354IMG_0355IMG_0356IMG_0357IMG_0358IMG_0359IMG_0363IMG_0365IMG_0366IMG_0370IMG_0372IMG_0374IMG_0375IMG_0377IMG_0380IMG_0381IMG_0383IMG_0386IMG_0387IMG_0388IMG_0389IMG_0391IMG_0393IMG_0394IMG_0395IMG_0396IMG_0397IMG_0398IMG_0399IMG_0400IMG_0402IMG_0403IMG_0404IMG_0405IMG_0406IMG_0407IMG_0409IMG_0412IMG_0413IMG_0414IMG_0415IMG_0416IMG_0417IMG_0418IMG_0419IMG_0421IMG_0422IMG_0423IMG_0424IMG_0425IMG_0426IMG_0427IMG_0428IMG_0429IMG_0430IMG_0431IMG_0432IMG_0433IMG_0434IMG_0435IMG_0438IMG_0440IMG_0443IMG_0444IMG_0445IMG_0446IMG_0447IMG_0448IMG_0449IMG_0450IMG_0451IMG_0452IMG_0453IMG_0454IMG_0457IMG_0458IMG_0460IMG_0462IMG_0465IMG_0467IMG_0468IMG_0470IMG_0474

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

naklejka Polska 10x10cm
naklejka Polska 10x10cm
piątek, 25 kwietnia 2025
noimage
sprzęt estradowy
poniedziałek, 28 kwietnia 2025
Sprzedam opony
Sprzedam opony
wtorek, 22 kwietnia 2025