Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 8 grudnia 2022 imieniny: Maria, Wirginia, Wirgiliusz

Jajko po 1zł?

czwartek, 29 marca 2012 08:21

Czy jajka będą kosztowały 1zł?Czy nasza popularna jajecznica stanie się niedługo daniem dla osób z zasobniejszym portfelem?

Wszystko na to wskazuje, bowiem cena jajka przez ostatnie dni tak jak cena paliw rośnie w zawrotnym tempie.

- Ja już nie wiem co się dzieje w tej Polsce, wszystko idzie w górę oprócz zarobków. Jeszcze niedawno kupowałam jajka po 35 groszy za sztukę, a teraz już są po 72 grosze i podobno to nie koniec – mówi zbulwersowana pani Halina, zatrzymana przez nas w środę na radzyńskim rynku.

Jak podają eksperci, wzrost cen jajek wynika z nowych przepisów unijnych dotyczących chowu kur w klatkach. Unia Europejska wymaga, by miały więcej miejsca, a to pociąga za sobą zwiększenie kosztów. Polskie fermy na przeróbki mają czas do lipca 2012 roku.

Swoich obaw nie kryli kolejni zatrzymywani przez nas ludzie, którzy dwa tygodnie przed świętami kupowali jajka na zapas, bo jak twierdzą nie wiadomo co będzie się działo tuż przed świętami Wielkanocnymi.

- Tak dużych cen jajek dawno nie było. Nie wiem czemu tyle kosztują, ale jak inni podnoszą to dlaczego ja mam nie podnieść – mówi pani Teresa z Paskud, sprzedająca na rynku swojskie jajka.

Pan Paweł, hodowca świń i rolnik z Komarówki Podlaskiej śmiał się, gdy zapytaliśmy go co sądzi o wzroście ceny jajek.

- Dla mnie jest to trochę śmieszne co dzieję się na naszym lokalnym rynku. Rozumiem wzrost cen jaj w hipermarketach, bo hodowcy kur w klatkach muszą według wymogów Unii przebudować klatki, za tym idą koszty więc podnoszą ceny. Czym jest spowodowany wzrost cen swojskich jaj, przywożonych i sprzedawanych przez przeciętną kobietę ze wsi? Ona przecież nic nie przebudowuje, więc uważam, że cały ten wzrost jak dla mnie jest napędzany sztucznie – mówi hodowca.

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz wydała nawet oświadczenie, dotyczące tego zjawiska, w którym m. in. czytamy:

Ostatnie podwyżki cen jaj w całości wynikają z realizacji Dyrektywy 1999/74/WE o dobrostanie kur niosek. Jej wdrażanie wymusiło milionowe inwestycje na właścicielach ferm drobiu, a także drastycznie zmniejszyło produkcję jaj konsumpcyjnych. Nie wolno obwiniać producentów jaj, bo ponieśli oni gigantyczne koszty dostosowania do zbędnych regulacji. Warto natomiast skierować pretensje pod adresem ekologów i organizacji obrońców zwierząt, bo osiągnęli swoje dyskusyjne cele kosztem milionów konsumentów.

 

Komentarze  

 
#1 wzrost cenzjp 2012-03-29 09:25
Jedną z podstawowych przyczyn drastycznego wzrostu cen są urzędnicy. Począwszy od tych z Brukseli a skończywszy na gminnych. Dla nich każdy wzrost ceny to wzrost zapłaconego VAT-u i ewentualnie PIT czy CIT ale te dwa można pominąć. Najważniejszy jest VAT. Po prostu będą chłopcy mieli się czym dzielić i na nowe bezsensowne stołki dla kolesiów wystarczy. Przecież chłopaki muszą dziurę budżetową łatać. No to łatają tyle, że nie swoimi pieniędzmi :P .
A kobieta sama handlująca na targu czemu ma nie skorzystać z wyższych cen jak to supermarkety je dyktują? Ona tylko się dostosowuje do obecnego poziomu.
 
 
#2 Chciałbym tylko zauważyćpioter 2012-03-29 09:40
że nie powinno się porównywać jajka z hodowli klatkowej z jajkiem od rolnika. Jajko od rolnika należałoby porównać do tych tzw. ekologicznych które już kosztują niemalże złotówkę.
 
 
#3 RE: Jajko po 1zł?krytyk 2012-03-29 14:32
Dlaczego tacy sprzedawcy, jak pani Teresa z artykułu nie potrafią zrobić interesu na tym, że jajka w hipermarketach drożeją? To jest idealna sytuacja dla stworzenia konkurencyjnego rynku; jeśli widzę, że gorsze jakościowo jajko hodowlane jest droższe, to po prostu go nie kupuję i idę do przysłowiowej pani Teresy na rynek. Proste
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.