Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 27 listopada 2020 imieniny: Ksenia, Walerian, Franciszek

Już niedługo

Nigdzie się nie wybieraj... Siedź spokojnie w domu i oglądaj telewizję, albo czytaj książki :)
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

1 IX 2011 - Apel Poległych

Karol Niewęgłowski   
czwartek, 01 września 2011 22:01

apel20111 września o godzinie 4.45 wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny, przekroczyły granice Polski i zaatakowały Nasz kraj.

Hitler skierował około 1,8 miliona żołnierzy, 3 tysiące czołgów i około 2 tysięcy samolotów. Polska dysponowała około 1 milionem żołnierzy, 700 samolotami i 400 czołgami.

Mimo zaciętego oporu ze strony wojsk polskich, wojskom niemieckim już w pierwszych dniach udało się przełamać linie polskiej obrony oraz zająć Pomorze, część Wielkopolski i Śląsk. Sytuacja ta zmusiła marszałka Edwarda Śmigłego - Rydza do wydania 6 września rozkazu o wycofaniu oddziałów na linię Wisły i Sanu. W tym czasie Warszawę opuścił prezydent oraz rząd, kilka dni później, 8 września podeszły pod miasto pierwsze oddziały niemieckie zajmując stolicę.

Upamiętniając to ważne dla Polski wydarzenie, dzisiaj (01.09) przy Pomniku Niepodległości w Radzyniu, o godzinie 19.30 w asyście sztandaru został odczytany Apel Poległych, przygotowany przez 8 Pułk Piechoty Legionów. Celem apelu było oddanie czci poległym polskim żołnierzom walczącym z niemieckim najeźdźcą o wolność i niepodległość Polski.

Pod pomnik, oprócz mieszkańców Radzynia, przybył również poseł Jerzy Rębek, który dziękował grupie rekonstrukcyjnej za zorganizowanie apelu oraz za to, że pamiętali o naszych przodkach walczących o wolną Polskę.

IMG_0002IMG_0009IMG_0012IMG_0013IMG_0014IMG_0016IMG_0017IMG_0018IMG_0019IMG_0020IMG_0021IMG_0022IMG_0023IMG_0024IMG_0027  

 

Komentarze  

 
#1 Hołd poległym ?zjp 2011-09-02 07:02
Rozumiem doskonale, że kampania wyborcza rządzi się swoimi irracjonalnymi prawami ale jeżeli już mamy oddać cześć żołnierzom września 1939r to niech to robi prawdziwa armia, a nie operetka. Ten poczet w potrójnym umundurowaniu, mundury od "sasa do lasa" to przecież jakaś farsa, a nie oddanie hołdu poległym.
 
 
#2 @zjpradzyniak22 2011-09-02 08:19
Ze tak powiem czepiasz się. Wiem ze najłatwiej jest siedzieć w domu, narzekać i pisać takie komentarze. Zamiast tego mógłbyś zaprosić wojsko skoro uważasz że to ono powinno czuwać pod pomnikiem. a co do kampani wyborczej, nie widze tu nic złego Pan Jerzy przybył z własnej inicjatywy i chwała mu za to! A ja serdecznie dziekuję za ten apel grupie rekonstrukcyjnej :) brawo oby tak dalej!
 
 
#3 radzyniakkolo 2011-09-02 08:52
a gdzie nasz kochany burmistrz nie widac go nigdzie!!! apel swietnie przygotowany !!pozdrawiam
 
 
#4 do Radzyniaka 22zjp 2011-09-02 09:23
Każdy ma prawo do własnej oceny. Podobało Ci się to bardzo dobrze. IMHO do oddawania hołdu poległym żołnierzom nie jest "operetkowe wojsko" bo to profanacja. A co do zapraszania wojska do takich obchodów, to zdaje się, że mamy stosowne władze samorządowe i panów parlamentarzystów. Właściwe uczczenie takiej czy innej rocznicy to ich obowiązek. Od kiedy to każdy obywatel na własną rękę ma zapraszać kogokolwiek na miejskie uroczystości? Coś Ci się pomyliło.
 
 
#5 Apel PoległychGeorge 2011-09-02 09:29
Hołd poległym i pomordowanym w II wojnie światowej można składać w mundurze jak i w cywilnym ubraniu.Liczy się pamięć i szczery gest.Wspomnienie i podziękowanie tym co bronili wtedy naszą ojczyznę,bardzo często przypłacając to kalectwem lub życiem.Słowo operetka wypowiedziane przez ciebie zjp przy rocznicy tych wydarzeń ,jest nie na miejscu.Na przyszłość zastanów się nim takie coś napiszesz.
 
 
#6 do Georgazjp 2011-09-02 09:43
Mamy widzę podobne poglądy, że żołnierzom września należy się hołd , szacunek i wspomnienie. Tyle, że moim zdaniem godne. Składanie hołdu przez tzw. grupę rekonstrukcyjną (jak dla mnie wojsko z operetki bo jak inaczej nazwać ich umundurowanie jak nie operetkowe) jest nie na miejscu. Pod Grobem Nieznanego Żołnierza nigdy nie pełnią warty żadne grupy tego typu, co najwyżej maszerują na samym końcu defilady jako swego rodzaju ciekawostka. W pocztach sztandarowych mundury winny być jednolite, w innym przypadku to brak szacunku dla sztandaru. Oddawanie hołdu to nie happening czy rekonstrukcja bitwy do jakich są tworzone grupy tego typu. Takie mam zdanie na ten temat. Nie musisz się z nim zgadzać.
 
 
#7 do Georgazjp 2011-09-02 09:51
Jeszcze tylko jedna sprawa. Absolutnie nie raziła mnie obecność Pana Posła i złożenie przez niego hołdu żołnierzom września. Chwała mu za to. Razi mnie tylko otoczenie w jakim to robi.
 
 
#8 @zjpradzyniak22 2011-09-02 11:15
To powiedz mi czy uważasz ze lepiej by było gdyby tego dnia nic się pod pomnikiem nie działo? Cieszę się że choć kilka osób poczuwa się do oddania hołdu i nie ważne w jaki sposób.
 
 
#9 do Radzyniaka22zjp 2011-09-02 11:24
Oczywiście, że powinien zostać złożony hołd poległym w obronie Ojczyzny we wrześniu 1039r. Napisałem, że chylę czoło przed Panem Posłem Rebkiem, iż o tym pamiętał. Natomiast nie podobało mi się otoczenie "pseudo wojska" wokół niego i tylko tyle. Jeżeli mogli Prezydent i Premier uczcić rocznicę wybuchu II wojny to korona z głowy by nie spadła również naszym włodarzom aby zrobili to również i godnie.
 
 
#10 @zjpradzyniak22 2011-09-02 11:58
No to doszliśmy do porozumienia. Mianowicie myślałem ze masz pretensję do grupy rekonstrukcyjnej, a tu sedno sprawy leży w braku zainteresowania władz miasta. Słuszne :)
 
 
#11 Grupy rekonstrukcyjneGeorge 2011-09-02 13:39
gadzam się z tobą zjp ,że władze miasta i powiatu nie zauważyły tej rocznicy.Moim zdaniem jeżeli w Polsce takie uroczystości były obchodzone w wielu miastach i miejscach walk,to nic nie stało na przeszkodzie,aby władze miasta lub powiatu w takiej uroczystości uczestniczyły.Nie wiem czy powinno się zabronić grupom rekonstrukcyjnym na udział w obchodach takich rocznic.Takie grupy działają w całym kraju.Mają mundury z różnych epok państwa polskiego.Robią to społecznie jako podtrzymanie i upamiętnienie oręża polskiego.Taka mieszanka umundurowania może niektórych drażnić,niekiedy śmieszyć,ale takie mundury kiedyś były.Pewnie,że pięknie wygląda kompania reprezentacyjna,lub regularny oddział wojska.Gdy go nie ma to wtedy ma nie być nic? Mam nadzieję ,że polegli żołnierze września są tym ludziom za samą pamięć o nich i obecność wdzięczni.Myślę,że gdyby mogli się wypowiedzieć usprawiedliwili by i te mundury i te niedociągnięcia organizacyjne - bo to byli ludzie honoru i też w kampanii wrześniowej im się nie przelewało i mieli ciężko.
 
 
#12 do Georgazjp 2011-09-02 15:22
Co do roli władz miasta to widzę, że się zgadzamy. Co do grupy rekonstrukcyjnej to uważam, iż bardzo dobrze, że takowe istnieją ale nie jest ich rolą udział w składaniu wiązanek czy oficjalnym oddawaniu hołdu poległym przy pomnikach. Mógł Pan Poseł (jeszcze raz podkreślam, iż dobrze się stało, że władze miasta wyręczył) złożyć wiązankę, krótkie przemówienie, a grupa rekonstrukcyjna mogła być użyta w trochę innej formie niż udawanie prawdziwej warty honorowej ze sztandarem. I niestety uważam, że albo się coś robi dobrze albo wcale. Czyli jak nie mamy prawdziwego wojska to weźmiemy substytut i jakoś to będzie.
 
 
#13 Nie widzę w tym nic złegoAdmin iledzisiaj.pl 2011-09-02 19:18
Pozwolę sobie powiedzieć kilka słów w poruszanym temacie, jako że miałem okazję być członkiem tej grupy. Wyjaśniam więc: sztandar - 8 Pułk Piechoty Legionów (imienia, które przyjęła grupa). Sztandar trzyma ułan w asyście oficerów policji państwowej. To nie operetka i nie cyrk. To nie zabawa jak się komuś może wydawać. Każdy może składać wieńce, palić znicze, tylko czy ktoś to zrobił? Nie pamiętam by rok temu pod pomnikiem paliły się znicze, dwa lata temu- owszem- wtedy apel organizowała ta sama grupa. Nie odbieraj więc nikomu prawa do uczczenia pamięci bohaterów zjp, bo nikt ci takiego prawa nie dał. A szczególnie grupom rekonstrukcyjnym, które dbają o to, by nie zapomniano o naszych tradycjach. Przypomnę również, że apel nie był organizowany przez władze tylko właśnie przez grupę 8PPLeg. Dziękuję w imieniu grupy wszystkim, którzy przybyli pod Pomnik Niepodległości i wspólnie uczcili pamięć bohaterów września. Wszystkich, którym nie podobała się "operetka" zapraszam do organizacji podobnego przedsięwzięcia za rok
 
 
#14 RE: 1 IX 2011 - Apel Poległychfranekdolas55 2011-09-02 20:08
zip sam jestes operetka sztandar grupie kupiła organizacja taka jak związek kombatantów 8 ppleg w Londynie ,chłopaki są najlepiej umundurowaną grupa po tej stronie Wisły znają sie lepiej na wojskowości niż ty i myślę że nazwanie ich Operetką jest obrazą munduru polskiego żołnierza . Poza tym pewnie nie masz pojęcia jakie mieli mundury ci ludzie pod pomnikiem więc zamilcz proszę albo troszkę szacunku bo oni włożyli w to serce i własne pieniądze a ty co ?
 
 
#15 do Admina i franekdola55zjp 2011-09-03 07:12
Nie odbierałem i nie odbieram nikomu prawa do składanie hołdu poległym żołnierzom. Uroczystość przed pomnikiem gdyby odbyła się jedynie z udziałem grupy rekonstrukcyjnej nie była by czyś nadzwyczajnym. Jednak była ona z udziałem Pana Posła, a więc nosiła ona znamiona oficjalnych obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej. W tym momencie nie było to już prywatne składanie czci i hołdu przez grupę. Jak pewnie Panowie przeczytaliście wyżej miałem zastrzeżenie do udziału grupy w rzeczywistym i oficjalnym złożeniu tegoż hołdu żołnierzom września. Powtarzam-nie odmawiam nikomu prawa do palenia zniczy i składania kwiatów. IMHO wyszła z tego zbitka, która nie powinna mieć miejsca. Szanuję Wasze odrębne zdanie. Każdy ma prawo do swojego.
 
 
#16 pamiecwojcio 2011-09-03 15:20
wedlug mnie nazywajac nas Operetka zastanow sie nad znaczeniem tego slowa bo my sami zapracowalismy sobie na te mundury i cale wysposazenie sa to lata wyzeczen a apel poleglym byl zgodny z regulaminem poczytaj sobie Ty WIELKI PATRIOTO jak to wygladalo podczas okupacji szczerze nie wiem co twoi pradziadki o tym by powiedzieli pewnie sie przekrecili w grobie ..... zal to pokaz i zoorganizuj cos takiego zycze tobie powodzenia
 
 
#17 ...wojcio 2011-09-03 15:45
a tak wracajac do do tego pana co mowil ze to operetka mam jedno pytanie zapaliles choc jeden znicz ku pamieci ???? czy tylko przyszedles tak bo juz w domu wszystkie seriale obejrzales ?? bo najlepiej krytykowac a nic samemu zrobic
 
 
#18 ewojcio 2011-09-03 15:52
w imienie Kamila K. To ze Zjp zna sie jak świnia na gwiazdach to juz pomijam...ale jak by obrazil ktoregos z moich koni Bóg mi świadkiem "poobcinal bym uszy".
 
 
#19 RE: 1 IX 2011 - Apel Poległychpodlasiak 2011-09-05 14:33
jako jeden z uczestników Apelu Poległych powiem, myśmy nie wiedzieli że poseł Rębek przyjdzie, takie samo zaproszenie miał poseł Sławecki i włodarze powiatu, miasta i gminy, a że nie skorzystali. Przykro również, że pierwsze znicze stanęły dopiero po Apelu, a przecież rok szkolny się rozpoczął...
 
 
#20 Drugi apeljanek 2011-09-06 08:03
Nie martw się podlasiak. 17 września można zapalić znicze po raz drugi - w 72 rocznicę zdradzieckiej napaści (bez wypowiedzenia wojny)ZSRR na Polskę. A wasze dyskusje kto był, kto nie, kto powinien a kto nie godny są... mi obojętne. Jednego z nieobecnych na wyżej wspomnianej uroczystości widziałem kiedyś jak samotnie beż żadnej fety, fotografów zapalał lampkę w Sitnej na mogile pomordowanych tam harcerzy. Zgadnijcie kto to był?
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.