Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 3 sierpnia 2020 imieniny: Lidia, Augustyn, Nikodem

Już niedługo

Nigdzie się nie wybieraj... Siedź spokojnie w domu i oglądaj telewizję, albo czytaj książki :)
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Tu wszędzie jest moja Ojczyzna - Domaszewnica dla Niepodległej

Teresa Wierzchowska   
środa, 13 listopada 2019 07:00

Część artystyczna w Szkole w Domaszewnicy8 listopada 2019 roku Szkoła Podstawowa w Domaszewnicy celebrowała obchody Święta Niepodległości.

Uroczystość rozpoczęliśmy o godzinie 11:11, włączając się w ogólnopolską akację Szkoła do hymnu.Dziękując za ich nieugiętą postawę i skłaniając nisko głowy przed symboliczną mogiłą żołnierza, przedstawiciele uczniów, rodziców i nauczycieli oddali w apelu pamięci hołd wszystkim bohaterom, bez odwagi których nie byłoby dziś wolnej Polski. Wzruszająca akademia wprowadziła zgromadzonych w atmosferę tych trudnych dni w myśl sentencji poetyckiej, że wolność to jest tyle,ilu was poległo, i wolność to jest tyle,ilu nas dziś żyje.

Z perspektywy dziecka zobrazowała tragizm czasów wypełnionych walką o wyzwolenie aż do dnia, w którym wzeszła jutrzenka wolności. Niezłomność ducha narodu polskiego ukazana została w różnorodnych formach przekazu: we wspomnieniach, melorecytacjach i scenkach dramowych, z towarzyszeniem pieśni, filmów, prezentacji multimedialnej czy fotografii.  Przypomniano również sylwetki I. Sendlerowej i H. Ordonówny, których wysiłki w dramatycznych dniach II wojny światowej, przyczyniły się do ocalenia tysięcy polskich dzieci.

Uroczystość przygotowana przez p. E. Krupę we współpracy z p. M. Kazanecką i p. R. Marcinkiem miała wielopokoleniowy charakter – wysiłki artystyczne uczniów, rodziców i zaproszonych gości połączyła jedna idea – atencja pamięci czasu minionego, gdyż jest to moralny obowiązek każdego Polaka szanującego wolność.

Dyrektor Teresa Wierzchowska podziękowała wszystkim występującym za tak sugestywną lekcją patriotyzmu i historii. Doceniła również zaangażowanie całej społeczności szkolnej, która swoją postawą
i zachowaniem ukazała współczesny wymiar i piękno patriotyzmu, aktywnie włączając się w akcję Szkoła pamięta. Tamto wspomnienie nie przemija … Parafrazując słowa George'a Santayany, że pamiętać będziemy, gdyż naród, który nie pamięta swojej historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie, Dyrektor podkreśliła znaczenie czasu miłości, wiary i walki, gdyż to wszystko splata się w jedną narodową pamięć.

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.