Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 25 stycznia 2021 imieniny: Tatiana, Paweł, Miłosz

Placówki oświatowe muszą oszczędzać

Michał Maliszewski   
środa, 13 listopada 2019 06:00

Radni Rady PowiatuPodczas ubiegłej sesji Rady Powiatu starosta Szczepan Niebrzegowski mówił o kosztach związanych z utrzymaniem na odpowiednim poziomie szkół, których organem prowadzącym jest starostwo.

Dyskusję otworzyła Anna Szymala: - 7-ego października na zarządzie został złożony wniosek zarządu Powiatowego Związku Nauczycielstwa Polskiego w Radzyniu Podlaskich w sprawie zaplanowanych środków finansowych na waloryzację i podwyżki płac dla pracowników administracji i obsługi zatrudnionych w szkołach. Jak został ten wniosek rozpatrzony i czy pan starosta również planuje podwyżki dla pozostałych pracowników jednostek prowadzonych przez powiat? – pytała radna.

- Zawsze, gdy są podwyżki dla nauczycieli pojawia się problem kadry niepedagogicznej – rozpoczął starosta. – Gdybyśmy zerknęli w uposażenia naszych pracowników niepedagogicznych no to one są naprawdę niskie i niejednokrotnie nie doskakują do kwoty 2600 w podstawie wynagrodzenia, które nas wszystkich będzie od 1 stycznia dotyczyło. Ja już dotknąłem ten temat w trakcie negocjacji ze związkami zawodowymi nad regulaminem płacowym, gdzie pan przewodniczący ten temat poruszył i powiedziałem, że w budżecie 2019 roku nie mamy żadnej możliwości spełnić te oczekiwania, natomiast po otrzymaniu realnej informacji o subwencji oświatowej na rok 2020 i po przeanalizowaniu naszych możliwości, siądziemy do rozmów ze związkami zawodowymi i ten temat przeanalizujemy. Jest szansa, aby w przyszłorocznym budżecie państwa, w momencie, gdy będą podwyżki dla nauczycieli, również będzie transza na podwyżki dla kadry niepedagogicznej. Jeżeli to wsparcie dla samorządów będzie to nam to zdecydowanie ułatwi sprawę – mówił Szczepan Niebrzegowski.

Starosta zwrócił się również do zebranych na sali konferencyjnej dyrektorów szkół: - Jestem zmuszony do bardzo radykalnych decyzji i cięć w obrębie oświaty, bo żeby realizować budżet całego powiatu, a nie tylko jednej jego części to musimy tutaj patrzeć na co nas stać. Jeżeli przez 20 lat jak funkcjonuje powiat, co najmniej 15 lat nie dokładaliśmy do oświaty, gdzie w szkole jaką jest Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy były realne oszczędności, a dzisiaj jest to placówka, w której procentowo bardzo dużo dokładamy to musimy szukać takich rozwiązań, w których środki jakie dokładamy muszą być racjonalne. Takie działania podjęliśmy. Nasze działania doprowadziły do tego, że w pierwszej połowie roku Rada Powiatu jednogłośnie zdjęła z budżetu placówek oświatowych około półtora miliona złotych. Były to realne pieniądze. Liczę na to, że gospodarze poszczególnych szkół poczynią wszystko, co tylko jest możliwe by budżet roku 2019 zakończyć w oświacie bardzo oszczędnie. Nie będziemy w stanie zaspokoić wszystkich marzeń i życzeń dyrektorów placówek oświatowych. Będziemy musieli oszczędzać i te oszczędności będą dotyczyły wszystkich, a nie tylko niektórych – zakończył starosta Niebrzegowski.

191029-sesjarp-1191029-sesjarp-2191029-sesjarp-3191029-sesjarp-4191029-sesjarp-5191029-sesjarp-6191029-sesjarp-7191029-sesjarp-8

 

Komentarze  

 
#1 RE: Placówki oświatowe muszą oszczędzaćbob 2019-11-13 07:39
Dobra zmiana!!!!
 
 
#2 propozycjaP.K. 2019-11-13 08:30
rodzice mają 500+ na dziecko, niech od każdego uczącego się płacą szkole do której uczęszcza po 100 miesięcznie, jakim prawem samorządy mają do tego dopłacać i szukać oszczędności na innych aspektach życia mieszkańców!!!!
 
 
#3 666eSPe 2019-11-13 11:43
Naukę w szkołach średnich należy podzielić na dwa pakiety. Pakiet przedmiotów obowiązkowych, który jest bezpłatny w nauczaniu oraz pakiet rozszerzony dodatkowo opłacany przez opiekunów dziecka lub ze specjalnego funduszu gromadzonego przez rodziców. Rodzic, od dnia narodzin dziecka, miałby prawo pewną kwotę przelać na takie konto, z którego opłacałby później czesne obowiązujące w pakiecie rozszerzonym. Oczywiście, te pieniądze zwolnione by były z podatku. Czy to jest uczciwe? Uważam, że tak. Jeżeli rodzice i nauczyciele, dochodzą do wniosku że dany uczeń nie jest wstanie strawić pełnego zakresu nauczania, nie powinno dalej się go stresować. Czas nauczyciela i koszt jego utrzymania to teź powinno się liczyć
 
 
#4 do #3for_sale 2019-11-13 14:05
Ciekawe rozwiązanie jednak wg mnie nie jest pozbawione wad. Po pierwsze nie jest jasno napisane skąd Ci rodzice wzięliby pieniądze na ten specjalny fundusz oraz o jakich kwotach i częstotliwości wpłat mówimy: 100 zł/mc, 1000 zł/rok ? Nie wyobrażam sobie przyłożyć tego systemu do obecnej mentalności dużej części młodych ludzi. Po drugie w efekcie podziału systemu nauki nauczycielom przedmiotów z drugiego "rozszerzonego" pakietu najpewniej ubyłoby godzin (część z nich straciłaby pracę). Po trzecie strzelam, że duża część rodziców zrezygnowałaby (od początku lub w trakcie) z płatnej części nauki i w efekcie poziom edukacji zostałby obniżony. Mury szkoły opuszczaliby uczniowie w skrócie potrafiący liczyć do 10, bez pojęcia i wiedzy o innych rzeczach. Tak na marginesie byłby to wg mnie idealny elektorat obecnej partii rządzącej.
 
 
#5 płatna naukabolo2 2019-11-13 15:04
:-) Moim zdaniem to panie i panowie nauczyciele powinni pracować 40 godzin tygodniowo.W szkole sprawdzaliby wypracowania ,kartkówki itp. oraz można przygotować się na następne zajęcia a NIE marudzić że robimy to w domu.Wówczas podwyżka się należy.Korepetycje powinni być opodatkowane. :-)
 
 
#6 RE: Placówki oświatowe muszą oszczędzaćpioter 2019-11-13 17:05
Ale eSPe to już jest. Są zajęcia dodatkowe za które płacisz. Jeśli chcesz dodatkowych zajęć to nazywają się korepetycje. Albo jak tego nie chcesz to możesz zainwestować w samodoskonalenie. Mam jeszcze jedno pytanie wiążące się ze szkolnictwem. O co chodzi z tymi czeczenami z bezwoli. Konkurencja cos wypisuje ale ile w ty prawdy to nikt nie wie
 
 
#7 Dla dyrektoró jest kasauppage 2019-11-14 00:11
Ale na podwyżki dla dyrektorów szkół pieniądze się znalazły.
 
 
#8 Czy u nas władza kradnie ?Jan.Sympatyczny 2019-11-14 21:21
Szydło mówiła "wystarczy nie kraść , a pieniądze będą ". U nas kasa pusta, to wniosek , że władza kradnie.
 
 
#9 RE: Placówki oświatowe muszą oszczędzaćprometeusz 2019-11-15 07:50
Nie wierzę, że nie ma pieniędzy! Reforma jest dokładnie zaplanowana i policzona! Niemożliwe, żeby władza kłamała! Pieniądze na pewno są, tylko władza nie chce dać! :-)
 
 
#10 RE: Placówki oświatowe muszą oszczędzaćpioter 2019-11-15 12:32
ależ władza dała pieniądze ludowi tylko lud nie chce się dzielić z władzą. Już tam kiedyś pisałem na temat wstępów wolnych na jakieś koncerty i inne ewenty organizowane przez władze. Powinno być utworzone konto, jakieś fundacji cy cuś,i na plakacie numer konta z adnotacją darowizny na taki a taki cel. Byłoby wówczas kooperacja władzy z ludem.
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.