Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 26 maja 2020 imieniny: Filipa, Pauliny, Marianny - DZIEŃ MATKI

Już niedługo

Nigdzie się nie wybieraj... Siedź spokojnie w domu i oglądaj telewizję, albo czytaj książki :)
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Monitoring miejski ogląda również Policja

Michał Maliszewski   
środa, 06 listopada 2019 07:00

Kamery obrotoweDotychczas przeglądaniem obrazu z kamer monitoringu miejskiego zajmował się pracownik Urzędu Miasta.

Od kilku tygodni, całodobowo moją wgląd również mundurowi. Mimo, że nie ma wyznaczonych policjantów do podglądu monitoringu miejskiego to jednak dyżurni chętnie z niego korzystają. Obraz z kamer pomaga im w podejmowaniu interwencji, kontrolowaniu zespołów w terenie oraz doprecyzowaniu lokalizacji zgłoszeń. Komendant po spotkaniu z burmistrzem zaleciłby rozszerzyć sieć monitoringu i zamontować kamery na trasach wylotowych z naszego miasta.

- Chciałem podziękować panu burmistrzowi, to jest piękna współpraca, bo niedawno, około trzech tygodni temu ten monitoring trafił również na stanowisko kierowania do radzyńskiej komendy – mówił Zbigniew Krzos, komendant KPP w Radzyniu Podlaskim. – Nie mamy możliwości wyświetlania jednocześnie wszystkich kamer i obserwacji, dlatego my nie wiążemy swoich zadań typowo z obserwacją danych miejsc, bo nie ma do tego wyznaczonych osób. Dyżurny zajmuje się bieżącymi interwencjami, jego pomocnik ma podobne zadania, poza tym zajmuje się obserwacją osób umieszczonych w PDOZ, bo tam też są kamery, ale dodatkowo policjanci mają możliwość podglądu miasta. Teraz w przypadku, gdy na przykład sam dyżurny zauważył, że coś się dzieje w jakiejś części miasta to skieruje tam patrol. Sama ciekawość ludzka kieruje to, że jeśli nie ma nic innego do roboty to w ten ekran się patrzy i zmienia obraz na ten z innych kamer. Poza tym jest to ułatwienie, gdy mamy interwencje, a miejsce jest niedoprecyzowane. Jest wtedy możliwość ustawienia kamery i doprecyzowania patrolowi lokalizacji. Policjanci ze stanowiska kierowania mogą również sprawdzić, jak patrol podejmuje interwencje. Jest to jeszcze nowością u nas. Postaraliśmy się we własnym zakresie załatwić duży monitor, by ta widoczność była jak najlepsza. My, bazujemy na monitoringu miejskim, ponieważ dla przykładu dodam, kiedy mieliśmy sprawę oszustwa, gdzie pewna osoba utraciła pieniądze i tutaj dzięki temu, że policjanci skrzętnie sprawdzają miejsca, gdzie jest ten monitoring zamontowany, najbliższe miejsca zdarzenia, to sprawca został ustalony. Mieliśmy jego wizerunek, następnie przy współpracy z komendą wojewódzką ustaliliśmy kto to był konkretnie. Chcielibyśmy jeszcze by kamery ustawione były na wjazdach do miasta, ponieważ gdy mamy np. włamania do mieszkań to zawsze możemy prześledzić wszystkie pojazdy wjeżdżające i wyjeżdzające z miasta. Wiadomo, że są to ruchliwe trasy, aczkolwiek można przez policyjną czujność przejrzeć samochody z tablicami rejestracyjnymi, które by nas interesowały, bo my wiemy na kogo należy zwrócić uwagę by znaleźć sprawcę. Tutaj też były prowadzone rozmowy z panem burmistrzem na ten temat. Nie wiem na jakim to jest etapie, ale wytypowaliśmy miejsca, w których chcielibyśmy mieć obraz z kamer. Chodzi również o jakość, bo według mnie to lepiej umieścić jest mniej kamer o dobrej jakości obrazu niż dużo, o jakości byle jakiej – spuentował komendant.

Pracownik do obsługi monitoringu w Urzędzie Miasta pracuje od 7.30 do 14.30. Policjanci mogą obserwować miasto przez 24 godziny na dobę.

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.