Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 2 czerwca 2020 imieniny: Marianny, Erazma

Już niedługo

Nigdzie się nie wybieraj... Siedź spokojnie w domu i oglądaj telewizję, albo czytaj książki :)
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Rozkład jazdy autobusów Ogłoszenia Imprezy i wydarzenia Ceny paliw

Na skróty

Uczniowie z Domaszewnicy odwiedzili Lublin

Michał Maliszewski   
wtorek, 17 września 2019 07:00

Uczniowie w LubliniePonad 40-osobowa grupa uczniów klas starszych Szkoły Podstawowej w Domaszewnicy wraz z opiekunami uczestniczyła 10 września b.r. w wyjeździe edukacyjnym do Lublina. Całodzienny pobyt obejmował trzy etapy.

Pierwsza część wyjazdu to zwiedzanie Muzeum Wsi Lubelskiej i niezwykły powrót do odległych czasów, gdzie uczniowie mogli zobaczyć tę dawniejszą pracę w zagrodach wiejskich, zasady panujące w domach, podział pracy, obowiązki dzieci i dorosłych oraz małomiasteczkową infrastrukturę i porównać z dzisiejszymi warunkami życia.

Było to doskonała lekcja nie tylko podtrzymywania tradycji, ale również wychowania i relacji panujących w domu, które odciskają piętno na życiu młodego człowieka w przyszłości.

Kolejnym punktem wycieczki były pokazy naukowe prowadzone w Instytucie Fizyki UMCS pod hasłami: UFF jak gorąco, ruch obrotowy, prąd elektryczny, rezonanse. Uczniowie obejrzeli fascynujące eksperymenty, których wykonanie jest niemożliwe w warunkach szkolnych. Wykładowcy uczelni w bardzo ciekawy sposób zobrazowali wiele zasad i praw fizyki, mających zastosowanie w rozumieniu i wyjaśnianiu zjawisk w otaczającym świecie.

Podczas tego niezwykłego dwugodzinnego kontaktu z fizyką uczniowie pogłębili świadomość użyteczności tej dziedziny nauki i jej niesamowitych powiązań z techniką, medycyną, ekologią oraz z życiem codziennym, postępem i rozwojem cywilizacji.

Dodatkowym akcentem pokazów była możliwość bezpośredniego uczestnictwa uczniów
w przeprowadzanych eksperymentach, co pozytywnie i wzmacniająco wpłynęło na odbiór całości, rozbudzając przy tym dociekliwość i postawę badawczą.

Ostatnia część wycieczki miała charakter historyczny i dotyczyła zwiedzania obronnej baszty zamkowej wraz z wieżą widokową. Podczas II wojny światowej w budowli tej mieścił się jeden z najcięższych oddziałów więzienia, które funkcjonowało jeszcze po jej zakończeniu,
a obecnie – w Polsce niepodległej – obiekt ten przekazano na cele kulturalne.

Cała grupa wycieczkowa w doskonałych nastrojach, bogatsza o nowe doświadczenia i nową wiedzę, szczęśliwie wróciła do domu. Opiekę nad uczniami pełniły Panie: Lucyna Warpas, Joanna Szumlewicz i Zofia Szczuchniak.

190914-lublin-01190914-lublin-02190914-lublin-03190914-lublin-04190914-lublin-05190914-lublin-06190914-lublin-07

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.