Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 25 lutego 2024 imieniny: Cezarego, Wiktora

Radzyniacy na VI Kongresie Krajoznawstwa Polskiego

Robert Mazurek   
środa, 15 września 2010 09:16

Radzyniacy na VI Kongresie Krajoznawstwa PolskiegoW dniach 10-12 września br. czteroosobowa reprezentacja Oddziału PTTK w Radzyniu Podlaskim uczestniczyła w VI Kongresie Krajoznawstwa Polskiego. Odbywał się on pod hasłem „Polska w europejskiej rodzinie. Przenikanie kultur, idei i wartości. Powinności krajoznawców”. Miejscem obrad było Centrum Konferencyjne Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Patronat honorowy nad kongresem objął Przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek.

Kongresy Krajoznawstwa Polskiego mają długą, bo jeszcze przedwojenną tradycję. Pierwszy, który odbył się w 1929 roku w Poznaniu, poświęcony był kwestiom krajoznawstwa w odbudowywanej państwowości. Następny miał miejsce dopiero w 1970 roku w Gdańsku, a kolejne obrady odbywały się co 10 lat. Na ostatnim kongresie w Gnieźnie w 2010 roku, u progu nowego milenium podjęta została kwestia krajoznawstwa jako źródła tożsamości narodowej. W tym roku na miejsce obrad został wybrany Olsztyn, gdyż jest on bardzo eksponowany ze względu na liczne rocznice: 600-lecie bitwy pod Grunwaldem, 700-lecie Fromborka i 150 lat istnienia Kanału Elbląskiego.

Na obrady VI Kongresu Krajoznawstwa Polskiego przyjechało ponad 600 osób ze wszystkich regionów Polski. W tym gronie znalazła się czteroosobowa reprezentacja Oddziału PTTK w Radzyniu Podlaskim, którą tworzyli: Monika Majewska, Małgorzata i Robert Mazurek oraz Dariusz Walczyna. Kongres poprzedziły sejmiki regionalne poświęcone problematyce tematu przewodniego. Zadaniem sejmików było sformułowanie powinności krajoznawców i środowisk naukowych w kształtowaniu tożsamości narodowej i regionalnej. Z kolei już na samym kongresie uczestnicy pracowali w czterech blokach tematycznych. Wynik obrad dał odpowiedź na pytanie, w jakim kierunku ma zmierzać polskie krajoznawstwo w czasach, gdy kurczy się przestrzeń wokół miast, a tym samym maleje miejsce dla turystyki.

{morfeo 470}

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.