Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 25 lutego 2024 imieniny: Cezarego, Wiktora

W 70. rocznicę mordu radzyńskich harcerzy

Robert Mazurek   
wtorek, 21 września 2010 12:03

X Rajd Pamięci Harcerzy Radzyńskich im. Kazimierza OdrzygoździaJuż po raz dziesiąty młodzi turyści tłumnie wzięli udział w Rajdzie Pamięci Harcerzy Radzyńskich im. Kazimierza Odrzygoździa (17-18 września 2010 r.).

Tegoroczna imprezy była wyjątkowa, gdyż zbiegała się z 70. rocznicą mordu harcerzy w radzyńskich lasach. Organizatorami rajdu byli Oddział PTTK w Radzyniu Podlaskim, Stowarzyszenie Wspólnota Samorządowa Powiatu Radzyńskiego, Światowy Związek Żołnierzy AK O/Radzyń Podlaski oraz Szkoła Podstawowa w Talczynie.

Impreza rozpoczęła się zbiórką przy mogile w Sitnie, gdzie w intencji poległych harcerzy odprawiona została polowa msza święta. Udział w niej brali uczestnicy rajdu oraz zaproszeni goście. Wśród nich byli m.in. posłowie Jerzy Rębek i Tadeusz Sławecki, a także dyrektorzy radzyńskich szkół. Po nabożeństwie rozpoczął się pierwszy etap marszów na orientację.

Uczestnicy mieli do pokonania kilkukilometrową trasę, podczas której na podstawie specjalnie przygotowanej mapy musieli odnaleźć i potwierdzić kilkanaście punktów kontrolnych. W trakcie marszu nieoceniona okazała się umiejętność czytania mapy, posługiwania się kompasem, a także spostrzegawczość i dokładność. Uczestnicy startowali podzieleni na trzy kategorie wiekowe: dzieci, młodzież i juniorzy. Wieczorem przeprowadzony został konkurs krajoznawczy, natomiast drugiego dnia rajdu odbył się konkurs niespodzianka oraz kolejny etap turystycznej imprezy na orientację. W sobotę po południu podsumowano rajdowe konkurencje, a także wręczono puchary, nagrody i dyplomy wyróżniającym się uczestnikom.

W najmłodszej kategorii zwyciężył Przemysław Musiatowicz z Zespołu Szkół w Białej k. Radzynia Podlaskiego. Wśród uczestników kategorii młodzieżowej największe umiejętności w posługiwaniu się mapą i kompasem zaprezentowały Dorota Zając i Weronika Paszkowska z I LO w Radzyniu Podlaskim, z kolei w gronie juniorów pierwsze miejsce zajęli Kamil Mirosław z podradzyńskiej Białej, a także Piotr Gołoś i Jarosław Krajanowski z ZSP w Radzyniu Podlaskim. W konkursie krajoznawczym zwycięzcami w poszczególnych kategoriach zostali: Sandra Rogozińska i Natalia Cieślak (SP Wola Chomejowa), Przemysław Musiatowicz (ZS Biała), Sebastian Skowron (Gimnazjum Wola Osowińska), a także Mikołaj Jastrzębski i Jakub Wierzchowski (I LO w Radzyniu Podlaskim). Natomiast w konkursie niespodziance najlepszymi okazali się Adam Juszczyński (SP Szaniawy Matysy), Mateusz Siwek (Gimnazjum nr 2 Radzyń Podlaski) i Wioletta Chwalczuk (I LO Radzyń Podlaski).

Przeprowadzenie imprezy możliwe było dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, Starostwa Powiatowego oraz Urzędu Miasta w Radzyniu Podlaskim, a także wielkiemu zaangażowaniu organizatorów: Bogdana Fijałka (kierownika imprezy) oraz Pawła Grochowskiego, Daniela Pawelca i Łukasza Niewęgłowskiego (sędziów przeprowadzanych konkurencji).

{morfeo 475}

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

noimage
Dachy
sobota, 24 lutego 2024