Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 25 września 2020 imieniny: Aurelii, Władysława

Już niedługo

Nigdzie się nie wybieraj... Siedź spokojnie w domu i oglądaj telewizję, albo czytaj książki :)
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

„W tym roku miasto stanie się dużym placem budowy”

Michał Maliszewski   
piątek, 03 marca 2017 08:00

Burmistrz Jerzy RębekPodczas ubiegłej, nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, zwołanej na prośbę burmistrza padła deklaracja o rozpoczęciu dużych inwestycji jeszcze w tym roku.

Niestety przebudowa ulicy Podlaskiej się do nich nie zalicza. Podczas ostatnich obrad radni przegłosowali uchwałę, w której cofnęli 700 tysięcy złotych przeznaczone na wsparcie Powiatu Radzyńskiego przy budowie tej ulicy. Środki te przeniesiono na budowę hal sportowych przy Szkole Podstawowej nr 1 oraz Szkole Podstawowej nr 2, a także kanalizację na osiedłu Zabielska. 

Radna Bożena Lecyk- Chciałam zapytać pana burmistrza dlaczego pan zabiera 700 tysięcy złotych na budowę ulicy Podlaskiej? – dopytywała radna Lecyk. – Proszę o precyzyjną odpowiedź. W uchwale budżetowej doczytałam, że pieniądze mają być przeznaczone na budowę hal gimnastycznych przy dwóch szkołach. W związku z tym mam pytanie, czy budowa rozpocznie się w tym roku? Ubolewam na tym, panie burmistrzu myślałam, że współpraca z powiatem przy realizacji tej inwestycji ułoży się dobrze. W efekcie jest tak, że powiat przekazuje 300 tysięcy na ulicę Łąkową, a miasto przekaże 300 tysięcy następną uchwałą na budowę ulicy Podlaskiej. Bilans wychodzi na zero. Jak gdyby miasto w ogóle się nie dołożyło – mówiła radna.

- Dlaczego wycofuję 700 tysięcy jak pani powiedziała? –pytał burmistrz. – Powód zasadniczy jest taki, że wniosek na modernizację ulicy Podlaskiej nie znalazł akceptacji i nie zostaną przyznane środki dla powiatu na realizację tych pierwotnych zamierzeń. To jest podstawowy powód. Gdyby była taka sytuacja, że ta dotacja zostałaby przyznana Powiatowi Radzyńskiemu na ulicę Podlaską na pewno ani złotówki bym nie wycofał. Zachowalibyśmy się zgodnie z wcześniej przyjętą deklaracją. Teraz wyjaśnię jak najbardziej precyzyjnie dlaczego te pieniądze wycofujemy i przekazujemy na rozbudowę szkół. W rzeczywistości chcemy przekazać 400 tysięcy złotych na budowę hali na ul. Chmielowskiego, 150 tysięcy złotych na halę przy Szkole Podstawowej nr 1, 140 tysięcy złotych na budowę kanalizacji, ponieważ jest to warunkiem wybudowania kolejnych bloków na oś. Zabielska. Pierwotnie założyliśmy, że koszt budowy hali to będzie 3 miliony 800 tysięcy złotych, bo tak to wynika ze średnio liczonych cen. Ale okazało się, że kosztorys jaki został opracowany do projektu technicznego wykazał, że teoretycznie ta hala będzie kosztowała ponad 5 milionów złotych. Jak będzie po przetargu, to się okaże. W tej chwili jest potrzeba przerzucenia tych pieniędzy na halę nr 1 i salę gimnastyczną nr 2 po to, by zbilansować budżet i w Wieloletnim Planie Finansowym wszystko się zgadzało. To była niezwykle karkołomna praca, by to wszystko zgrabnie zbilansować i dostać przyzwolenie Regionalnej Izby Obrachunkowej. Jesteśmy w przededniu ogłoszenia przetargu na te budowy, ale żeby przetarg się odbył to w budżecie wszystko musi być zbilansowane – powtarzał jak mantrę Jerzy Rębek.

Burmistrz zapewnił mieszkańców, że w tym roku rozpoczną się duże inwestycje w Radzyniu Podlaskim. Tłumaczył również, że jeśli środki zostaną zaoszczędzone, na pewno nie zapomni o mieszkańcach ul. Podlaskiej: - W tym roku rozpoczniemy budowę tych obiektów przy Szkole Podstawowej nr 1 i 2. Chcę państwa zapewnić, że jeśli wykonanie tych budynków będzie tańsze niż przewiduje kosztorys inwestorski, wtedy te zaoszczędzone pieniądze będą przedmiotem ponownych rozważań. Jesteśmy zainteresowani tym, by zainwestować również w drogi powiatowe, które biegną przez Radzyń. Miasto odzyskało płynność finansową i możliwość realizacji inwestycji dopiero w tym roku. Pierwsze dwa lata naszej ciężkiej pracy zaowocowały tym, że możemy ruszyć z wielkimi inwestycjami, które mają poparcie w budżecie. W tym roku Radzyń będzie dużym placem budowy! W roku 2015 nie można było złożyć takich deklaracji i ruszyć z inwestycjami, nie mieliśmy płynności finansowej, teraz ją mamy – zakończył Jerzy Rębek. 

 

Komentarze  

 
#1 Wybory niedługohans 2017-03-03 08:31
Wybory w przyszłym roku. Czas rozpocząć inwestycje:-)
Zabawne to wszystko.
 
 
#2 Chyba podstawowym powodem jest opozycjaradzyniak95 2017-03-03 09:50
"Dlaczego wycofuję 700 tysięcy jak pani powiedziała? –pytał burmistrz. – Powód zasadniczy jest taki, że wniosek na modernizację ulicy Podlaskiej nie znalazł akceptacji i nie zostaną przyznane środki dla powiatu na realizację tych pierwotnych zamierzeń. To jest podstawowy powód." - Jakby to ktos z jego baraniego stadka zaproponował to z pewnoscia by sie zgodził. A że to była opozycja to jest jakis problem ;) Pozatym z budowy tych hal gimnastycznych bedzie wiecej głosów wyborczych niz z ul, Podlaskiej
 
 
#3 dziwnetrias 2017-03-03 10:25
Dlaczego w Radzyniu nie podaje się kwot na jakie zawarto umowy ze zwycięzcami przetargów? Dlaczego wydaje się pozwolenia na budowę na podstawie niezgodnych z przepisami i częściowo sfałszowanych dokumentacji projektowych ? Ad rem: z uczestnictwa we wspólnym przedsięwzięciu drogowym należy się wycofać bo nie chodzi o dobro miasta czy obywateli lecz o wynik wyborczy.
 
 
#4 RE: „W tym roku miasto stanie się dużym placem budowy”lukas1 2017-03-03 10:28
Na wsiach w większości są chodniki, a czasem i nawet ścieżki rowerowe. Podlaska wygląda jak wieś jednorzędowa z lat 70. Gdyby nie kanalizacja to nikt nie powiedziałby, że mamy XXI wiek.
 
 
#5 korzenietrias 2017-03-03 10:28
Tak na marginesie pytanko? Czy wiecie jakie korzenie mają najbardziej aktywni obywatele miasta? Może zacząć coś o tym pisać? hmmm ....
 
 
#6 żenadamiras78 2017-03-03 11:53
Wycofano pieniądze bo powiat nie dołoży się do budowy a te 700 tyś nie wystarczy.Hans a przypomnij sobie kiedy asfaltem pokryto ul. Kardynała Wyszyńskiego , kiedy budowano rondo przy małej poczcie i kiedy ul. Wojska Polskiego otrzymała nawierzchnię ?!!! Trias zapomniałeś już jak budowano lokal pod oknem pana Korulczyka naprzeciwko kościoła ??? Z tego co pamiętam przez wiele lat nie było nawet mowy o jakiejś budowie w tym miejscu bo pas drogowy itp aż tu nagle budynek powstał ....
 
 
#7 do miras 78trias 2017-03-03 12:54
Nie mogę pamiętać bo jestem tu obcy i wszystko mnie tu dziwi :) Wydawało mi się że to powinno być miasto otwarte na wielokulturowość . Przecież to miasto położone na granicy Wielkiego Księstwa Litewskiego i Królestwa Polskiego. Wszak we władzach miasta są rusini (zapomnieli o korzeniach?) a nawet potomek rodziny ewangelicko-augsburskiej. Miasto nie ma jednak opinii otwartego, chociaż mieszka tu wielu fajnych i otwartych ludzi.
 
 
#8 Radzyń placem budowy??knicka 2017-03-03 15:42
2 hale to plac budowy w Radzyniu??? Jak zacząć prawdziwe inwestycje budowa hal i remont ulic, nawet Podlaskiej to wtedy można by nazwać Radzyń placem budowy... Mamy marzec 2017 niedługo wybory samorządowe 2018 trzeba zacząć coś robić:))
 
 
#9 uzgodnić remont z właścicielami placóweSPe 2017-03-03 16:11
Z powodu służbowego wyjazdu, nie uczestniczyłem w spotkaniu w sprawie rewitalizacji centrum miasta. Dlatego też, pozwolę sobie tu zadać pytanie panu Burmistrzowi. Jakie są plany zabudowy, chodzi mi o realny termin, północnej pierzei RYNKU II. Hale Miejskie, ponoć zabytkowe, rozebrane, teren po nich rozsprzedany, a tylko ktoś jeden jakiś kurnik postawił od strony ulicy Międzyrzeckiej. Co z resztą terenu? Pamiętam zdarzenie z Lublina, kiedy to inwestor, który nabył teren pomiędzy Lubartowską , a Świętoduską, miał problemy z terminem rozpoczęcia prac, miasto straszyło go odebraniem praw do terenu, bez odszkodowania. A jak to jest u nas? Bo może należy wstrzymać remont RYNKU II, do czasu, kiedy samochody budowlane i sprzęt budowlany oraz materiały budowlane, nie będą już uszkadzały nawierzchni placu po remoncie.
 
 
#10 Ciag dalszyradzyniak95 2017-03-03 16:12
Miasto odzyskało płynność finansową i możliwość realizacji inwestycji dopiero w tym roku. Pierwsze dwa lata naszej ciężkiej pracy zaowocowały tym, że możemy ruszyć z wielkimi inwestycjami, które mają poparcie w budżecie. W tym roku Radzyń będzie dużym placem budowy! W roku 2015 nie można było złożyć takich deklaracji i ruszyć z inwestycjami, nie mieliśmy płynności finansowej, teraz ją mamy – zakończył Jerzy Rębek. - no jakbym dostawał za kazde jego powiedzenie o złej kondycji finansowej miasta spowodowane poprzednikiem to mieszkałbym na Hawajach. Miasto zadłużone, miasto nie ma pieniędzy ale branie na barki utrzymywanie Pałacu, na milionowe kary odnosnie solarów i na zatrudnianie i wypłacanie niemałej pensji osobom niepotrzebnym czyt. Wasak, Z-ca burmistrza to pieniądze jednak są
 
 
#11 słowabiedronka 2017-03-03 20:10
no i tyle są warte słowa Burmistrza obiecuje jedno robi drugie a mieszkańcy ul Podlaskiej jak zawsze są traktowani jak mieszkańcy drugiej kategorii !!!!!! NO ALE PANOM WSZYSTKO WOLNO NO BO SĄ PANAMI jakie to wszystko obłudne no ale wybory niedługo !!!!!
 
 
#12 RE: „W tym roku miasto stanie się dużym placem budowy”patriota mimo wszystko 2017-03-03 20:53
A może nowy kościół by tak zbudować? Wówczas wpisałoby się Radzyń do Księgi Guinessa jako miasto z największym zagęszczeniem kościołów na kilometr kwadratowy.
 
 
#13 RE: „W tym roku miasto stanie się dużym placem budowy”lukas1 2017-03-03 21:00
Ciekawe czy burmistrz mówiąc o płynności finansowej zagospodarował już bańkę na solary, którą trzeba będzie zapłacić wykonawcy? Pewnie będzie grał na czas, żeby zaczekać do następnych wyborów i przekazać problem następcy, bo na kolejną kadencję się raczej nie zanosi.
 
 
#14 obietnice wyborczeRacjonalista 2017-03-05 11:13
Strefa Ekonomiczna tez powstanie????
Pałac bedzie zagospodarowany???
Jak tam z tymi obietnicami wyborczymi, sporo tego bylo
 
 
#15 Do Racjonalistyradzyniak95 2017-03-05 11:17
Spoko, Ksiąze zawierzył miasto Jezusowi , poprosi i stanie sie cud. :)
 
 
#16 Zalewyeti90@onet.pl 2017-03-05 16:15
A co z zagospodarowaniem terenu wokuł zalewu (cegielni)
 
 
#17 super partiaRacjonalista 2017-03-05 21:04
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.