Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 3 marca 2024 imieniny: Kunegundy, Maryny, Tycjana

Uczcili pamięć Wyklętych

niedziela, 03 marca 2013 20:46

Uczcili pamięć Wyklętych4 lutego 2011 roku Sejm przyjął ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W związku z przyjętym świętem, w sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy odprawiono uroczystą mszę, w której udział wzięli przedstawiciele miasta, gminy i powiatu, organizacji kombatanckich antykomunistycznego podziemia, młodzież szkolna, harcerze, grupy rekonstrukcyjne oraz wszyscy, którzy pamiętają o bohaterskich żołnierzach AK, WiN i NSZ.

Tuż przed eucharystią, którą sprawowali: dziekan radzyński ks. Roman Wiszniewski, proboszcz parafii Trójcy Świętej ks. Andrzej Kieliszek oraz ks. Zbigniew Rozmysł, zebrani mieli możliwość wysłuchania dwóch wystąpień Krystiana Pielachy oraz Dariusza Magiera, nawiązujących do ciężkich dla Polski czasów.

Ksiądz Zbigniew Rozmysł, podczas kazania zaznaczył, jak ważną rolę odegrali żołnierze zwani wyklętymi. - Ci ludzie, dla nas powinni być rycerzami. Wielu z nas do niedawna nie wiedziało jeszcze o tym, kim byli żołnierze wyklęci, kim byli bohaterowie antykomunistycznego podziemia. Ci ludzie powinni być dla nas bohaterami tak jak Kmicic, Skrzetuski czy Wołodyjowski. Ta przelana krew, dziesiątek a może i setek tysięcy ludzi niewinnie pomordowanych nie poszła na marne. Może tym ludziom wydawało się, że o nich zapomnimy, wymażemy z pamięci, lecz w Polakach jest jedna wielka broń – pamięć, która jest bardzo silna.

Za przykład zostały podane tutaj wszelakie grupy rekonstrukcyjne, które jak mówił dalej kaznodzieja, doskonale znają każdy szczegół z tamtych lat.

- Krzewmy tą pamięć. Opowiadajcie o niej swoim dzieciom, wnukom, aby przetrwała. Dzięki niej stworzymy wolną Polskę, której chcieli ci, którzy za tą wolność polegli – zakończył ks. Zbigniew.

Po mszy wszyscy zainteresowani mogli obejrzeć ekspozycję przygotowaną przez młodzież z Zespołu Szkół w Białej oraz wziąć udział w dalszej części uroczystości. Zaprezentowały się na niej przybyłe grupy rekonstrukcyjne (Stowarzyszenie Tradycji Armii Krajowej, NSZ Podlasie), które wywołały wśród zebranych wiele wspomnień i wzruszeń. Nie zabrakło także żołnierskich opowieści, którymi podzielili się mieszkańcy naszego powiatu: pułkownik Stanisław Zabielski oraz major Stanisław Pakuła „Trzewina", żołnierz Jastrzębia.

wykleci001wykleci002wykleci003wykleci004wykleci005wykleci006wykleci007wykleci008wykleci009wykleci010wykleci011wykleci013wykleci014wykleci015wykleci016wykleci017wykleci018wykleci019wykleci020wykleci021wykleci022wykleci023wykleci024wykleci025wykleci029wykleci030wykleci031wykleci033wykleci034wykleci035wykleci036wykleci037wykleci038wykleci039wykleci040wykleci041wykleci042wykleci043wykleci044wykleci045wykleci046wykleci047wykleci048wykleci050wykleci051wykleci052wykleci053wykleci054wykleci056wykleci057wykleci058wykleci059wykleci060wykleci062wykleci063wykleci064wykleci065wykleci066wykleci067wykleci068wykleci071wykleci073wykleci075wykleci076wykleci079wykleci080wykleci081wykleci082wykleci084wykleci085wykleci089wykleci090wykleci091wykleci096

 

Komentarze  

 
#21 proboszczHT 2013-03-05 10:21
Ciekawe ilu ludzi każdy z obecnych na uroczystości bohaterów zabił? Może opowiedzieliby na mszy świętej jak wygląda zabijanie wroga z naturalistycznymi szczegółami. Na pewno wiele osób z chęcią o tym posłuchałaby, szczególnie dzieci (godz. 10.30).

Jak myślicie - taki postrzelony "wróg" wykrwawiający się kilka dni cierpiał mniej czy bardziej od Pana Jezusa?
 
 
#22 Potomkowie ubekówSympatyk NSZ 2013-03-05 17:06
A ciekawe co powiesz "proboszczu" na to gdy wykrwawiono tyle tysięcy Żołnierzy Wyklętych , w wiezieniu na Mokotowie, na Zamku w Lublinie, na Ul. Montelupich w Krakowie i tutaj niedaleko Kąkolewnicy a także w wielu innych miejscach w Polsce. Ile matek wtedy płakało. Ale Ciebie to nie interesuje, widać los ubeków jest ci bliski . Ciekawe dlaczego??
 
 
#23 do sympatykaSkorpion 2013-03-05 20:08
Ciebie pajacu już całkiem po....ło. Co ty z tymi ubekami.Odpowiadając na twoje ostatnie zdanie odpowiadam : Jak już pokazałeś ,że jesteś obcykany w tytułach,nazwiskach to daj ludziom na ten temat się wypowiedzieć.Zapewne jesteś jakimś belfrem od historii i przepisałeś wszystko z konspektu.Obrażanie ludzi chluby ci nie przyniesie.Z tobą będzie zapewne tak samo jak z Ziobrą i Kaczyńskim.przyjdzie czas,że ktoś zrezygnuje z twoich usług.Przytaczasz miejsca ,gdzie byli więzieni Polacy myślący inaczej od ówczesnej władzy.By wyczerpać w pełni ten temat winny jesteś wspomnieć takich miejsc jak Czemierniki,Annówka.Tam też oddali swe życie młodzi ludzie z których większość nie na własne życzenie była wcielona do tych organów.Niech będzie chociaż jeden,a twoja teoria jest obalona.Po co wysłaliśmy własne wojsko do Afganistanu,Iraku ?Zadaniem jest walka z talibami,bandytami itd.Właśnie za takich byli uważani nasi partyzanci w latach 40-ych.Wtedy też nas nikt się nie pytał czy to jest dla nas dobre,czy tego chcemy.Za partyzantów,wyzwolicieli uważali się też banderowcy.Do czego to doprowadziło.Nie wszystko co się świeci jest złotem.Nie każdy ubek to zbrodniarz,nie każdy AK-owiec, czy żołnierz WIN musi bezwarunkowo być bohaterem.
 
 
#24 do sympatykaHT 2013-03-05 20:26
Spokojnie, ja tylko pytałem. Czy ja Cię obrażam "katoliku"? Chodziło mi tylko o to, że Kościół powinien być daleko od promowania zabijania innych bez względu na okoliczności, a przecież zabijanie "komunistów" nie było wtedy obroną konieczną.

Skorpion ma racje - obecnie żołnierzy jadących za kasę zabijać do innego kraju też co niektórzy mają za bohaterów.
 
 
#25 do SympatykaODIN 2013-03-05 20:54
nie przejmuj się tymi komentarzami, historia już pokazała kto miał rację, czy ci co bronili kraju przed czerwoną okupacją, czy "chłopcy spod Czemiernik i Annówki"
 
 
#26 Do skorpionaSympatyk NSZ 2013-03-05 22:50
Co cię skorpionie zabolało? Jak nie możesz okazać wiedzy, to posługujesz się argumentami typu „pajacu”. „Ziobro”, „Kaczyński” i widocznie w twojej warstwie społecznej uchodzi to za obraźliwy przytyk:)Boli cię słowo ubek i próbujesz coś tłumaczyć o uczciwych ubekach. Czuję że coś może cię z tym łączyć przez więzy krwi. Więc mogę ci tylko współczuć, że masz takie popaprane geny i myślenie zryte jak wielu podobnych tobie lemingów. Jeśli ktoś wie więcej od ciebie to nie znaczy że ściągnął „ z konspektu”, jak to mówisz:) Domyślam się że twoja niezbyt wytworna, prowincjonalna edukacja tak właśnie wyglądała. Na tym świecie ludzie jeszcze czytają książki, kupują je i robią z nich właściwy użytek. Pamiętaj one służą do czytania , a nie do palenia w piecu albo jako rozpałka do grilla:):) Widzę też , że jesteś prorokiem i przewidujesz, jakoby niebawem zrezygnują z moich usług:):) Ciekawy jestem kto to zrobi :)???Uśmiałem się bardzo z tak pomysłowej groźby. Wrócę do genów :) , nie bój się z kimś o tym porozmawiać,wyżalić się, może akurat ktoś cię pomści i naprawi krzywdę którą ci wyrządzili dawno temu :):):)
 
 
#27 do sympatykaSkorpion 2013-03-06 12:42
tym razem to mocno przesadziłeś.Wypisujesz bzdury więc nie mogłem nazwać dupka inaczej jak pajac.Chwalisz się swoją ogładą i elokwencją.Może powiesz jak to osiągnąłeś.Przez prawie całe życie czerpałeś zyski i jechałeś na dobrym sercu tych komuchów,których dziś tak nienawidzisz.Buraku wiejski ,któremu rodzice kupili edukację za masło,powiedz z jakiej to ty warstwy społecznej się wywodzisz.Po takich panach jak ty to moi przodkowie na konie wskakiwali,a niewiasty przechodziły przez kałuże.Ciesz się z reformy rolnej bo inaczej pasał byś gęsi.Moja edukacja nie pozwala mi na studiowanie pozycji polecanych przez Gazetę Polską i Radio ojca dyrektora.Jak widzę jesteś ich więżniem i długo pozostaniesz ponieważ głupoty trudno się pozbyć.Masz rację jestem prorokiem i jestem pewny swych słów,że w niedługim czasie talibowie katoliccy znikną z życia społecznego.Już nasi purpuraci zastanawiają się głośno kiedy popełnili błąd pozwalając radykałom kościelnym do piastowania stanowisk.Jesteś takim NATANKIEM,który ma klapki na oczach i zatkane uszy.Nie dziwię się,być może za szybko wyrwałeś się z obejścia do wchłaniania wiedzy.Co do genów to w przeciwieństwie do ciebie jestem otwarty na każdą sytuację.Jestem w stanie głośno powiedzieć i otwarcie na temat komuny,kościoła,osób sprawujących władzę i szlag mnie trafia jak czytam wypowiedzi ludzi którym szlak wytycza Gazeta Polska i ojcowskie radio .Rozbawiła cię moja wypowiedż dotycząca Kaczyńskiego i Ziobry.Czytałeś i nic nie rozumiesz z przeczytanego tekstu.Pisząc miałem na myśli tak zgraną pakę kilku przyjaciół,myślących tak samo,podejmujących te same decyzje,szukających na niewinnych ludzi haków,wreszcie chcących budować kraj od podstaw w ramach IV RP.przyszedł czas i ta przyjażń pękła jak bańka mydlana.Ostrzegałem cię,że z tobą będzie tak samo.Proponujesz abym się wyżalił.Komu i dlaczego......chociaż żal mi du.ę ściska jak sobie pomyślę,że 70 lat po wojnie i żyjąc w XXI wieku muszę oddychać tym samym powietrzem co ty i tobie podobni.Na Boga co porządny Naród Polski wam uczynił.Nie oczekuję żadnej odpowiedz z twojej strony bo wiem ,że będzie o komuchach,ubekach i nurcie Radia i GP.
 
 
#28 do skorpinaSympatyk NSZ 2013-03-06 17:06
Super:):) ja lemingi oceniałem jakby trochę lepiej. Myślałem że to tylko cwaniaczki , co lubią lekkie życie i udają że cokolwiek rozumieją. Ty zaś jesteś jeszcze mitomanem i to klinicznym. Dlatego dobra rada dla czytelnika szechtera: zmień dilera albo bierz połowę , bo zaczynasz wierzyć w to co zobaczyłeś w jakimś pijanym zwidzie:):):) Już nie będę nic mówił o ubekach, bo jeszcze dostaniesz jakiegoś ataku i będzie ci się wydawać że jesteś z książęcego rodu:):):)
 
 
#29 zawsze ktoś jest winnyeSPe 2013-03-06 17:23
Nasze pokolenie rozlicza obecnie, pokolenie swoich dziadków i pradziadków. Przyjdzie dzień,ze nasi wnukowie i prawnukowie, zaczną rozliczać nasze pokolenie. I nie dziwiłbym się, gdyby za 50 lat, uznano nas bardziej winnymi sytuacji panującej w Polsce w jakim im przyszło żyć, niż my obecnie za winy obciążamy naszych przodków.
 
 
#30 do sympatyka głupoty-Skorpion 2013-03-06 18:26
Zakuty czarny łbie .Czy wreszcie do twojego ptasiego móżdżku dotrze to,że zachowujesz się tak,jak ksiądz na wsi w IXX wieku.Obecnie takie głupoty pięknie ubrane nic nie robią na mądrym społeczeństwie.Myślisz,że jesteś kimś ,kto atakując ludzi myślących inaczej od ciebie ,osiągnie odpust Boży.Otóż nie.Tego zaszczytu nie dostąpisz,ponieważ jesteś tylko pchłą,która skacze i chowa się widząc dla siebie niebezpieczeństwo.W pijackim zwidzie na pewno ciebie ojciec robił na próbę.Po urodzeniu niestety zapomniał zabić, byś mu nie przynosił wstydu.Doszedłem do wniosku,że takim jak ty oszołomom ,że czarne jest czarne to do końca swych dni nie będą widzieć żadnego odcienia szarości.Nie obchodzi mnie to jak myślisz i co będziesz pisał o ubekach czy innych popaprańcach.Jeżeli zasłużyli niech odpowiedzą przed sądem,który wyda sprawiedliwy wyrok.Jako czarna plaga nie sądż ich bo nie masz do tego prawa.Nie jesteś sam na tym świecie.Oprócz czarnego jest jeszcze cała paleta kolorów które mądry człowiek ,za jakiego zapewne się uważasz powinien umieć wykorzystać.Zachowujesz się jak człowiek średniowiecza,któremu wmówiono jak ma żyć i od tego kierunku nie odstąpił przez całe swoje życie.Na powitanie całuj swych idoli po rękach,bo tak robiła twoja babka i zapewne matka.Jestem katolikiem,ale nie talibem bądż jakimś innym fanatykiem kościoła.Udaj się w góry na pielgrzymkę do księdza NATANKA.Tam jest twoje miejsce.tam panuje klimat taki jaki sobie wymarzyłeś.Porzuć życie pośród ludzi myślących innymi jak twoje kategoriami.nie nadajesz się do naszego,zdrowego społeczeństwa,które chce pracować i żyć z dala od utarczek politycznych stwarzanych sztucznie po to by zaistnieć chociaż przez chwilę.Dla ciebie ta chwila już minęła.Nastąpił czas pozytywnego myślenia.Nie czas i nie pora na to by ubrać Ormowca w mundur oficera Wojska Polskiego i kazać społeczeństwu traktować go jako bohatera.Jak zauważyłeś nie mam nic do pozostałych osób wspomnianych w artykule,ponieważ ich nie znam.Pisząc o nich żle skrzywdził bym tych starszych ludzi.Właściwie po co ja to piszę do ciebie,jak wiem z góry jaka będzie twoja odpowiedż.
 
 
#31 Wywoływać głębię ......Sympatyk NSZ 2013-03-06 20:30
Ale mi się trafił europejczyk,:) znawca średniowiecza,:) pielgrzym :)i artysta :)co rozróżnia odcienie szarości, a jaki język ostry pełen finezyjnych porównań, wywołując poczucie tak niesamowitej głębi duchowej, zwłaszcza że to katolik :):):). Myślę że pomyliłem się co do przodków , to nie był ubek. Tam musiał się gdzieś zaplątać artysta:) Z Moskwy. A jeśli znał Michaiła Bułhakowa to mam wielki szacunek:):):) dla całego rodu.
 
 
#32 bez tytułuSkorpion 2013-03-07 08:30
Małpę za młodu ktoś nauczył kilku sztuczek i do póżnej starości mogła swobodnie występować ku ogólnemu zadowoleniu w cyrku.Ciebie ktoś nauczył czytać,lecz zapomniał poinformować,że dobrze było by ten tekst zrozumieć.Jesteś taką podszkoloną małpą którą inni się wysługują.jesteś żałosny i dalej głupi.Módl się.Może Najwyższy coś z tym zrobi.
 
 
#33 do sym......Skorpion 2013-03-07 11:05
Ksiądz Tomasz P. ze wsi Wąsewo w woj. mazowieckim straszył nastolatków szatanem i kazał im pić święconą wodę. Opowieści kapłana wywołały zbiorowy atak histerii. Pięć gimnazjalistek zabrało pogotowie. Sprawę opisuje "Super Express". Czy tak według sympatyków ma wyglądać wychowanie młodych światłych ludzi w których ręce kiedyś powierzymy swoje życie.Oświecony Sympatyku,czy do tego dążysz chcąc unicestwić ludzi śmiejących się z tych mądrości.Wyśmiewasz się z pisarzy rosyjskich.Nie byłem i nie jestem ich zwolennikiem,ale na pewno takich bzdur nie poruszali.Odstąpię ci taką myśl,która może stać się twoim objawieniem.Ubieraj się na czarno to cię uchroni od komunizmu.Komuniści polscy byli tyle warci co dzisiejsi oportuniści i wichrzyciele chcący by nazywać ich wierzącymi.Ludzie wierzący modlą się do Boga i Wszystkich Świętych o pokój,zdrowie narodu ,o ogólne dobro.Nie w myślach im niszczenie kogoś,kto nie zgadza się z ich teorią.Zgodnie z hasłem ojca dyrektora powinieneś przekuwać kosy i organizować ludzi do marszu na Warszawę.Wierzącym to może i jesteś,ale nie w Boga i jego nauki.
 
 
#34 Do prostaka skorpionaSympatyk NSZ 2013-03-08 08:59
Bułhakowa cenię bardzo. Nigdy bym się z Niego nie wyśmiewał, raczej z ciebie radzyński wieśniaku. Tego pisarza cenię na równi z Mickiewiczem i Sienkiewiczem. Trzeba cie cofnąć do podstawówki, byś się nauczył czytać ze zrozumieniem. Dla ciebie pozostawiam ten tekst i rozwijaj swoją wiarę która jest podszyta nieuctwem, a to nikomu chwały nie przynosi.

"Bądź tak uprzejmy i spróbuj przemyśleć następujący problem - na co by się zdało twoje dobro, gdyby nie istniało zło, i jak by wyglądała ziemia, gdyby z niej zniknęły cienie? Przecież cienie rzucają przedmioty i ludzie. Oto cień mojej szpady. Ale są również cienie drzew i cienie istot żywych. A może chcesz złupić całą kulę ziemską, usuwając z jej powierzchni wszystkie drzewa i wszystko, co żyje, ponieważ masz taką fantazję, żeby się napawać niezmąconą światłością? Jesteś głupi."
Woland - " Mistrz i Małgorzata"
 
 
#35 sympatykuSkorpion 2013-03-08 19:44
art 256 kodeksu karnego, który mówi, że „Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”--Przeczytaj to uważnie i pomyśl.
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

PELLET Drzewny OpaÅowy
PELLET Drzewny Opałowy
piątek, 01 marca 2024
noimage
Sprzedam
sobota, 02 marca 2024