Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 26 kwietnia 2024 imieniny: Marzeny, Klaudiusza

Ministerstwa i ZUS z myślą o studentach

Małgorzata Korba regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim   
piątek, 07 lipca 2017 07:00

ZUSPonad 1,4 tys. praktykantów w skali kraju chce przyjąć Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ramach współpracy z Państwowymi Wyższymi Szkołami Zawodowymi. W województwie lubelskim z programu mogą skorzystać studenci trzech uczelni – z Zamościa, Chełma i Białej Podlaskiej.

List intencyjny w sprawie programu praktyk zawodowych podpisali właśnie minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska oraz przewodniczący Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych prof. Witold Stankowski.

Celem porozumienia jest poszerzenie świadomości młodych ludzi w zakresie finansów publicznych, funkcjonowania administracji publicznej i systemu ubezpieczeń społecznych, a tym samym rozwinięcie kompetencji studentów. Ważne jest również zwiększenie elastyczności uczelni w zakresie tworzenia programów kształcenia oraz współpraca między pracodawcami, którymi w tym przypadku są instytucje publiczne. Program praktyk studenckich w ZUS będzie najbardziej namacalnym dowodem współdziałania. Na dziś Zakład deklaruje przyjęcie na praktyki 1426 studentów z Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych w całym kraju, między innymi z PWSZ im. Szymona Szymonowica w Zamościu, PWSZ w Chełmie i Państwowej Szkoły Wyższej im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej.

– Zarówno studenci, jak i decydenci akademiccy zdają sobie sprawę, że kształcenie praktyczne ma przed sobą kolosalną przyszłość. Współpraca na tym polu możliwa jest nie tylko na linii PWSZ – lokalni przedsiębiorcy, ale również na linii PWSZ – instytucje publiczne. To te ostatnie powinny dawać impuls do współdziałania – tak, jak to się dzieje dzisiaj. Państwowe Wyższe Szkoły Zawodowe to kuźnica lokalnych elit. Dzięki większej elastyczności i otwartości na otoczenie społeczno-gospodarcze mogą spełniać tę rolę jeszcze lepiej – mówił przy okazji podpisania listu intencyjnego wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

– Jakość szkolnictwa wyższego będzie zależała od tego w jaki sposób uda się je sprząc z potrzebami gospodarki. Program praktyk, który jest finansowany  z Funduszy Europejskich z jednej strony pozwoli studentom w zdobyciu doświadczenia, ale także będzie wsparciem w codziennej pracy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Chciałbym zwrócić uwagę, że program ten może stać się przykładem, jak przełamywanie tzw. Polski resortowej w praktyczny sposób ułatwia realizację bardzo ważnych celów, jakimi są coraz lepsza obsługa klientów ZUS, a także nastawienie uczelni na współpracę z rynkiem – stwierdził wicepremier Mateusz Morawiecki.

Praktyki zawodowe trwają pół roku, a każdy z uczestniczących w nich studentów otrzymuje wynagrodzenie. Pierwszych praktykantów Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmie już we wrześniu tego roku. Rekrutację prowadzą uczelnie. Projekt potrwa do stycznia 2019 r. – Ze swojej strony zapewniamy młodym ludziom możliwość zbudowania unikalnych na rynku pracy kompetencji w zakresie ubezpieczeń społecznych, a dodatkowo zdobycie doświadczenia w pracy w administracji publicznej. Zważywszy na fakt, że dziś administracja publiczna przechodzi ciągły proces profesjonalizacji i elektronizacji swoich usług, praca tu jest dużym wyzwaniem. Liczę, że duże grono studentów, którzy podejmą u nas praktyki, w przyszłości zechce podjąć pełnoetatowe zatrudnienie – podsumowała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Projekt „Program Praktyk zawodowych w Państwowych Wyższych Szkołach Zawodowych” realizowany jest z Programu Operacyjnego „Wiedza, Edukacja, Rozwój” przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jego celem jest wypracowanie nowego modelu rozszerzonych do sześciu miesięcy praktyk studenckich i udział 7 tys. studentów uczelni zawodowych w takich praktykach. Wartość całego projektu to 136 mln zł. Nabór wniosków trwa od marca 2016 r. do września 2018 r. Dotychczas wsparcie otrzymały 32 szkoły wyższe, w tym 25 Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych. 

 

Komentarze  

 
#1 Zastanów się, studencie!rotalplus 2017-07-09 22:05
ZUS nie ma przyszłości, więc nie warto tam się pchać. Wszyscy skarżą się na pensje, spora grupa wykupuje indyw. polisy OC w formie zabezp. od odszkodowań spowodowanych błędnymi decyzjami, informatyków nie mogą znaleźć, więc oferują im... prywatną opiekę zdrowotną. Z punktu widzenia ekonomicznego to coś nie ma prawa funkcjonować - bankrut od lat bez perspektyw na poprawę
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

noimage
Zatrudnię Pomocnika
poniedziałek, 22 kwietnia 2024
UsÅugi Ogrodnicze
Usługi Ogrodnicze
poniedziałek, 22 kwietnia 2024