Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 28 października 2020 imieniny: Judyty, Szymona, Tadeusza

Ministerstwa i ZUS z myślą o studentach

Małgorzata Korba regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim   
piątek, 07 lipca 2017 07:00

ZUSPonad 1,4 tys. praktykantów w skali kraju chce przyjąć Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ramach współpracy z Państwowymi Wyższymi Szkołami Zawodowymi. W województwie lubelskim z programu mogą skorzystać studenci trzech uczelni – z Zamościa, Chełma i Białej Podlaskiej.

List intencyjny w sprawie programu praktyk zawodowych podpisali właśnie minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska oraz przewodniczący Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych prof. Witold Stankowski.

Celem porozumienia jest poszerzenie świadomości młodych ludzi w zakresie finansów publicznych, funkcjonowania administracji publicznej i systemu ubezpieczeń społecznych, a tym samym rozwinięcie kompetencji studentów. Ważne jest również zwiększenie elastyczności uczelni w zakresie tworzenia programów kształcenia oraz współpraca między pracodawcami, którymi w tym przypadku są instytucje publiczne. Program praktyk studenckich w ZUS będzie najbardziej namacalnym dowodem współdziałania. Na dziś Zakład deklaruje przyjęcie na praktyki 1426 studentów z Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych w całym kraju, między innymi z PWSZ im. Szymona Szymonowica w Zamościu, PWSZ w Chełmie i Państwowej Szkoły Wyższej im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej.

– Zarówno studenci, jak i decydenci akademiccy zdają sobie sprawę, że kształcenie praktyczne ma przed sobą kolosalną przyszłość. Współpraca na tym polu możliwa jest nie tylko na linii PWSZ – lokalni przedsiębiorcy, ale również na linii PWSZ – instytucje publiczne. To te ostatnie powinny dawać impuls do współdziałania – tak, jak to się dzieje dzisiaj. Państwowe Wyższe Szkoły Zawodowe to kuźnica lokalnych elit. Dzięki większej elastyczności i otwartości na otoczenie społeczno-gospodarcze mogą spełniać tę rolę jeszcze lepiej – mówił przy okazji podpisania listu intencyjnego wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

– Jakość szkolnictwa wyższego będzie zależała od tego w jaki sposób uda się je sprząc z potrzebami gospodarki. Program praktyk, który jest finansowany  z Funduszy Europejskich z jednej strony pozwoli studentom w zdobyciu doświadczenia, ale także będzie wsparciem w codziennej pracy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Chciałbym zwrócić uwagę, że program ten może stać się przykładem, jak przełamywanie tzw. Polski resortowej w praktyczny sposób ułatwia realizację bardzo ważnych celów, jakimi są coraz lepsza obsługa klientów ZUS, a także nastawienie uczelni na współpracę z rynkiem – stwierdził wicepremier Mateusz Morawiecki.

Praktyki zawodowe trwają pół roku, a każdy z uczestniczących w nich studentów otrzymuje wynagrodzenie. Pierwszych praktykantów Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmie już we wrześniu tego roku. Rekrutację prowadzą uczelnie. Projekt potrwa do stycznia 2019 r. – Ze swojej strony zapewniamy młodym ludziom możliwość zbudowania unikalnych na rynku pracy kompetencji w zakresie ubezpieczeń społecznych, a dodatkowo zdobycie doświadczenia w pracy w administracji publicznej. Zważywszy na fakt, że dziś administracja publiczna przechodzi ciągły proces profesjonalizacji i elektronizacji swoich usług, praca tu jest dużym wyzwaniem. Liczę, że duże grono studentów, którzy podejmą u nas praktyki, w przyszłości zechce podjąć pełnoetatowe zatrudnienie – podsumowała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Projekt „Program Praktyk zawodowych w Państwowych Wyższych Szkołach Zawodowych” realizowany jest z Programu Operacyjnego „Wiedza, Edukacja, Rozwój” przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jego celem jest wypracowanie nowego modelu rozszerzonych do sześciu miesięcy praktyk studenckich i udział 7 tys. studentów uczelni zawodowych w takich praktykach. Wartość całego projektu to 136 mln zł. Nabór wniosków trwa od marca 2016 r. do września 2018 r. Dotychczas wsparcie otrzymały 32 szkoły wyższe, w tym 25 Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych. 

 

Komentarze  

 
#1 Zastanów się, studencie!rotalplus 2017-07-09 22:05
ZUS nie ma przyszłości, więc nie warto tam się pchać. Wszyscy skarżą się na pensje, spora grupa wykupuje indyw. polisy OC w formie zabezp. od odszkodowań spowodowanych błędnymi decyzjami, informatyków nie mogą znaleźć, więc oferują im... prywatną opiekę zdrowotną. Z punktu widzenia ekonomicznego to coś nie ma prawa funkcjonować - bankrut od lat bez perspektyw na poprawę
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.