Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 24 września 2020 imieniny: Gerarda, Teodora

Czy senator Bierecki zapomniał o pałacu?

Michał Maliszewski   
czwartek, 06 lipca 2017 07:00

Konferencja w Urzędzie MiastaDwa lata temu podczas konferencji prasowej Jerzego Rębka i senatora Grzegorza Biereckiego padały pomysły związane z zagospodarowaniem radzyńskiej perły – pałacu Potockich.

Najpierw dowiedzieliśmy się o chęci przeniesienia instytucji państwowej do pałacowych pomieszczeń: - Chcielibyśmy zagospodarować ten obiekt w sposób trwały z użyciem środków pochodzących z budżetu Państwa, aby w Radzyniu znalazła swoje miejsce jedna z instytucji centralnych państwowych. Jeden z instytutów naukowo-badawczych finansowany z budżetu centralnego, który w tym pięknym pałacu i gościnnym Radzyniu znalazłby dobre miejsce  - mówił podczas konferencji senator Bierecki (więcej tutaj!). 

Kolejnym pomysłem było utworzenie Muzeum Kresów Wschodnich: - Jako Urząd Miasta od początku uczestniczymy w staraniach o to, by Muzeum Kresów znalazło się w Pałacu Potockich, jesteśmy w stałym kontakcie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego za pośrednictwem posła Janusza Szewczaka i senatora Grzegorza Biereckiego, przygotowujemy materiały, które za pośrednictwem naszych parlamentarzystów przekazujemy do Ministerstwa – mówił burmistrz Jerzy Rębek (tutaj!). 

Odbiegając na chwilę od pałacu warto przypomnieć również deklarację senatora Grzegorza Biereckiego odnośnie pomocy w utworzeniu w naszym mieście Muzeum Żołnierzy Wyklętych w miejscu ubeckiej katowni (dawny budynek Policji): - Trzeba o to miejsce zadbać i zrobię wszystko, aby fundacja zaopiekowała się tym obiektem, ale oczywiście w porozumieniu z władzami miasta i szacunkiem do tych, którzy teraz tam są. Jest jeszcze długa droga, by mieszkańcy tego miejsca mieli inne, lepsze lokum. Jeśli mogłoby tam powstać Muzeum Żołnierzy Wyklętych to – proszę to napisać wielkimi literami – osobiście to sfinansuję, bo móc się przyłożyć do takiej rzeczy to wielki honor – mówił senator (tutaj!). 

Podczas ostatniej wizyty senatora Grzegorza Biereckiego jeden z dziennikarzy znajdujących się na sali konferencyjnej UM zapytał o dawne plany zagospodarowania pałacu Potockich. Senator odpowiedział: - Szczegółowe informacje zna pan burmistrz, ja mogę zapewnić, że ta koncepcja, którą wtedy przedstawialiśmy jest cały czas aktualna i wspieramy działania samorządu dla uzyskania takiego sposobu zagospodarowania pałacu. Wtedy to były przykłady jakie instytucje mogłyby tutaj być i bardziej chodziło nam o wskazanie, że ten pałac jest znakomitym miejscem dla instytucji, która będzie finansowana z budżetu krajowego, nie z samorządowego. Przykłady, które przedstawialiśmy miały zilustrować tę tezę, natomiast najważniejsze to to, że staramy się i wspieramy pana burmistrza w działaniach, które mają do tego doprowadzić. Nie jest to łatwe ze względu na cały szereg zaszłości. Burmistrz boryka się tu z rzeczami, które odziedziczył po swoich poprzednikach, natomiast na pewno doprowadzimy do realizacji tego pomysłu. Chcemy aby miasto Radzyń było gospodarzem dla instytucji, która będzie finansowana z budżetu krajowego. To będzie odnoga instytucji centralnej co podnośni prestiż miasta. Życzymy panu burmistrzowi powodzenia, a ze swej strony obiecujemy wsparcie – mówił senator.

Senator podkreślił starania burmistrza o to, by pałac był uznany za pomnik historii. Te obiekty mają mieć dużo większą łatwość podczas ubiegania się o dotacje. – Mam nadzieję, że pan prezydent Duda złoży podpis pod dokumentem uznającym radzyński pałac za pomnik historii narodu polskiego – dodał Grzegorz Bierecki.

- Prowadzę te wszystkie sprawy związane z zagospodarowaniem pałacu, ale przede wszystkim pod kątem pozyskania środków pomocowych na renowację tego pałacu – mówił burmistrz. – Rzeczą powszechnie znaną dla ludzi mediów jest to, że mamy problemy z pozyskaniem środków z RPO. Nie przesądzam tego, jesteśmy wytrwali. Jestem człowiekiem konsekwentnym i zamierzam nadal zabiegać o te środki. Prace trwają o uznanie pałacu za pomnik historii. Kiedy już nasza perełka dostanie ten tytuł to radykalnie zmieni się cała ta sytuacja z funkcjonowaniem pałacu. Nie żałuje decyzji przejęcia pałacu na własność miasta. To jest jedna z najlepszych decyzji jaką samorząd miasta podjął. Nie kryję tego, że mając takich przyjaciół jak senator i poseł czuję się pewnie jeśli chodzi o wszelkie starania o to, aby ta sytuacja w mieście ulegała systematycznej przemianie na lepsze – zakończył Jerzy Rębek. 

170701-senator-1170701-senator-2170701-senator-3170701-senator-4

 

Komentarze  

 
#1 !!!Kasiora 2017-07-06 08:07
słowa...słowa...słowa...a kasa, na utrzymanie perełki, co roku znika z konta naszego miasta :sad:
 
 
#2 pałaczjp 2017-07-06 08:27
Wydaje się, że teraz podstawowym pomysłem zagospodarowania pałacu jest ulokowanie w nim dużej instytucji państwowej.
A zatem może ktoś zechce odpowiedzieć jaki sens miało przejęcie pałacu od Skarbu Państwa?
Chyba właściciel jakim był Skarb Państwa dużo chętniej lokowałby swoją instytucję w obiekcie, którego jest właścicielem!

A poza tym za chwilę ktoś zrobi szpagat! Ubieganie się o dofinansowanie z pieniędzy RPO Województwa Lubelskiego na remont obiektu, w którym ma znaleźć się siedzibę instytucja państwowa jest raczej nie do pogodzenia. Jeżeli nawet tak by się stało, że pałac dofinansowanie otrzyma, to może się to skończyć zwrotem środków do Urzędu Marszałkowskiego, bo będzie to de facto dofinansowanie Państwa!
 
 
#3 Rębek sie zasłania Biereckimradzyniak95 2017-07-06 09:09
a sam zapomniał ze poważny inwestor chciał z Pałacu zrobic kompleks wypoczynkowy co byłoby idealne ale wystraszył sie, bo włodarzowi sie petycji zachciało.


3 lata i krecicie tak jak na początku. Powiedzcie jeszcze ze miasto zadłuzone i karuzele nakrecimy od nowa
 
 
#4 Pałacfor_sale 2017-07-06 09:33
Pisałem kiedyś o tym, żeby zrobić z pałacu hotel z restauracją i kawałkiem muzeum. Pieniądze prywatnego inwestora są niewspółmierne do groszowych dotacji na lepienie budynku. Jeśli nie to przenieśmy do pałacu jakieś urzędy np. wydział komunikacji czy urząd skarbowy (którego elewacja straszy, że boję się obok przechodzić).
 
 
#5 niby ruchy, niby pomysłyalafortis 2017-07-06 10:46
Konferencja w odpowiedzi na głosy Ludu? Widać burmistrz czyta komentarze, bo jak barometr wyczuwa nastrój zniecierpliwienia mieszkańców. A czas ucieka. Pamiętam plakaty wyborcze sprzed kilku lat- "Obudźcie się!".

Pałac siedzibą uczelni wyższej, czemu nie! (tutaj). W tonie wypowiedzi senatora Biereckiego proponuję przyciągnąć złotą klientelę :P środowiska LGBT lub Żydów Polskich z radzyńskim Sztetlem. Pozdrawiam
 
 
#6 pałac i pałac...Paolo Borsellino 2017-07-06 15:00
zajmijcie się jakimiś istotnymi rzeczami...

przez 8 ostatnich lat, Polcy i Polaki...
500+...

a wy pałac i pałac ...
 
 
#7 mowa trawaRacjonalista 2017-07-06 18:15
Przeczytałem ten artykuł.
Zdań, słów i liter milijony!
Konkretów: ZERO

Bierecki już nie obiecuje, że coś załatwi tylko, że będzie wspierał Rębka.
Rębek cieszy się, że ma takiego przyjaciela jak Bierecki.

Co z tego wynika? Kompletne NIC, żadnych nazw, dat, kwot, pomysłów tylko głaskanie się po "główkach" panów z PISu.
 
 
#8 RE: Czy senator Bierecki zapomniał o pałacu?kinga75 2017-07-06 21:33
tylko beton POprzedniej epoki
chyba ma z tego jadu krytyki jakieś korzyści że tak uparcie forsuje to co z Polską gospodarką zrobiła ekipa "restrukturyzatoróW" czyli banksteryzatorów czyli sprzedawczyków i łałszywych proroków
 
 
#9 dzieki kinga75Racjonalista 2017-07-07 03:26
Dzięki Kinga75! Teraz już wiem jak wygląda poziom typowego wyborcy PIS i co w takiej główce siedzi.

Przykuło moją uwagę słowo BANKSTER. Czy nie jest ono adekwatne w kontekscie Pana Biereckiego? Który jest twarzą SKOKów?
Czy nie jest ono adekwatne w kontekscie Pana Morawieckiego? Wieloletniego prezesa Banku?
Czy nie jest ono adekwatne w kontekscie posłów PIS, którzy obiecywali pomoc frankowiczom a finalnie zdaje się stanęli po stronie Banków?
Czy nie jest prawdą, że prawo stanowione przez PIS skłoniło banki do zwiekszenia opłat za wszelkie usługi bankowe przez co szry obywatel miesięcznie płaci dodatkowy haracz do wszystkich banków!

Pani Kingo75, wiecej refleksji, patrzenia z otwartymi oczami i samodzielnego myślenia by się przydało....
 
 
#10 do Kinga75radzyniak95 2017-07-07 15:57
Podaj mi co to jest banksteryzator.

Banster rozumiem ale twojego sformułowania ni w ząb.
Ogólnie krajowy Pis rozumiem bo są inteligentni ludzi ale jezeli chodzi o Radzynski pis to inteligencji za nic bym im nie przyznał. Ani honoru.

Ale wszyscy widza tylko 3 opcje polityczne- Pis, po albo Psl.
 
 
#11 Rebek - Opcje Polityczne - PISdoLandiaIle DzisiajRP 2017-07-10 01:51
Rebek - jak zawsze wciska kit, ten czlowiek ma myslenie Pana z wasem czyli 40 lat wstecz. Jakie ten Pan ma pojecie o zarzadzaniu nieruchomosciami - zadne. Wykazuje PRLowskie myslenie. Czy to nie on wasadzil miasto na mine z solarami ? Czy nie pownien za to beknac w Prokuraturze skoro narazil miasto na straty i niegospodarnosc ?

Opcje Polityczne: ktos napisal: "ale wszyscy widza tylko 3 opcje polityczne- Pis, po albo Psl" - powiem krotko: te same KORYTO, te same ryje, tylko swinie i warchlaki sie zmieniaja wiec co to za roznica ktora partia.

PiSdoLANDIA: Panie Rebek Kosciol otworz w Palacu jak nie masz pomyslu jak zagospodarowac ten obiekt. Nie zapomnij o ladowisku dla helikopterow bo nie bede mial jak na msze dojechac.
Wezemiesz Pan dotacje z Kurii, cosik o.Prawdziwek ci rzuci, troche od tych co nie lubia Smoluchow skubniesz i Moher ci dorzuci co niedziele. Dorzucisz do tego mala kawiarenke z kawa, herbata, paczkami i ciastem i byznes masz jak w stolycy. Łokej ?
 
 
#12 RE: Czy senator Bierecki zapomniał o pałacu?kinga75 2017-07-10 05:57
smutne że dla wielu najważniejsze wartości to chyba tylko to co da się przeliczyć na złotówki, euro, dolary czy szekle
 
 
#13 lolP.K. 2017-07-10 08:58
smutne to jest to, że Bierecki i jego SKOKi okradają Państwo na grube miliardy a PiS to kryje...
 
 
#14 re Kinga75Kacper K. 2017-07-10 10:37
Szekle, jako waluta Izraela, szczególnie podobałaby się Jezusowi, w końcu tam się urodził..........
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.