Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 9 sierpnia 2020 imieniny: Klara, Roman, Romuald

Instytucja państwowa w pałacu? Konferencja prasowa burmistrza Radzynia Podlaskiego

Michał Maliszewski   
poniedziałek, 19 października 2015 07:00

Konferencja prasowaWczoraj, 18 października o godzinie 15.30 w korpusie głównym pałacu Potockich odbyła się konferencja prasowa poświęcona nowym koncepcjom zagospodarowania pałacu.

Przy stole prezydialnym zasiedli: radny oraz przewodniczący komisji do spraw zagospodarowania pałacu Robert Mazurek, burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek, senator Grzegorz Bierecki oraz główny ekonomista SKOK-ów Janusz Szewczak.

Konferencję rozpoczął Robert Mazurek, który wspominał o odebraniu nagrody za pierwsze miejsce w konkursie zorganizowanym przez National Geographic na 7 Cudów Polski (tutaj!). Chwilę później głos zabrał burmistrz Jerzy Rębek. Włodarz oznajmił, że senator Bierecki zadeklarował chęć zaangażowania się w proces zagospodarowania pałacu z udziałem środków państwowych, które są w zasięgu ręki.

O szczegółach opowiedział Grzegorz Bierecki: -  Chcemy pomóc burmistrzowi w zadysponowaniu pałacem. Będziemy podejmować wszelkie działania jako parlamentarzyści. Chcielibyśmy zagospodarować ten obiekt w sposób trwały z użyciem środków pochodzących z budżetu Państwa, aby w Radzyniu znalazła swoje miejsce jedna z instytucji centralnych państwowych. Jeden z instytutów naukowo-badawczych finansowany z budżetu centralnego, który w tym pięknym pałacu i gościnnym Radzyniu znalazłby dobre miejsce. Nie tak dawno minister Schetyna w Łodzi mówił o tym, że zamierza utworzyć Instytut Badań Azjatyckich. To część wielkiego projektu badań studiów wschodnich. Myślę, że pałac w Radzyniu byłby właściwym miejscem dla takiego pomysłu – zakończył senator.

- Przyznam, że śmiało patrzę w przyszłość jeśli chodzi o możliwości zagospodarowania pałacu i moje wcześniejsze plany, które przedstawiałem, wcale nie są w sprzeczności z tymi wygłoszonymi przez senatora – mówił burmistrz Rębek. One ubogacają tę ofertę, którą my już mamy. Istnienie i rozwój szkoły muzycznej, Archiwum Państwowe – dysponujemy ponad 4 tysiącami metrów kwadratowych powierzchni. Miejsca mamy pod dostatkiem na różne instytucje, ale zaznaczam również to, że inne stowarzyszenia, które mają tutaj swoją siedzibę nie zostaną pozbawione lokum – oznajmił burmistrz.

Poniżej zamieszczamy pełną relacje z konferencji. Co sądzicie o planie zagospodarowania pałacu, w którym mowa o ulokowaniu w nim centralnej instytucji państwowej? Piszcie w komentarzach.

Warning: No images in given directory. Please check the directory!

Debug: given directory - https://iledzisiaj.pl/images/stories/aktualnosci-15/151018-konfer

 

Komentarze  

 
#1 Cudhans 2015-10-19 07:58
Głosowałem na Pałac ponieważ uważam, że jest cudem, ale nie zagłosuję na radnego.
Tyle w temacie.
Co do propozycji zagospodarowania to tak jak myslalem panowie przyjezdni mają juz plan. Panowie od kas są ekspertami.Wystarczy wpisac w wyszukiwarce.
 
 
#2 RE: Instytucja państwowa w pałacu? Konferencja prasowa burmistrza Radzynia Podlaskiegobmw525czarny 2015-10-19 08:30
Tłumów to tam nie było.Kolejne obietnice prze wyborami hehhe.A kasy i tak nie ma
 
 
#3 wyborcze obiecanki?zjp 2015-10-19 08:49
Po pierwsze, to „kiełbasą wyborczą” pachnie na odległość :P !

Po drugie, to propozycja senatora Biereckiego:Cytat:
aby w Radzyniu znalazła swoje miejsce jedna z instytucji centralnych państwowych.
jest pierwszą rozsądną propozycją, która padła w ostatnim czasie. Zagospodarowanie pałacu przez dużą instytucję państwową na wzór pałacu Czartoryskich w Puławach jest dobrym pomysłem. Sam zresztą wielokrotnie ten pomysł przestawiałem w komentarzach dotyczących pałacu. To powinna być pierwsza droga, którą należało wykorzystać. Rzecz tylko w tym, iż do takiego zagospodarowania nie było potrzeby przejmowania pałacu przez miasto. Ponadto, jaki sens ma w takim razie przekazanie pałacu samorządowi nieodpłatnie, a następnie wynajmowanie od niego pomieszczeń na własne potrzeby? To nic innego jak działanie na szkodę Skarbu Państwa. Po za tym wynajęcie pałacu dużej państwowej jednostce nie jest zadaniem własnym gminy, a umowa darowizny dopuszcza jedynie przeznaczenie pałacu na realizację zadań własnych!
Czyli reasumując, aby pałac został zagospodarowany przez państwowy instytut powinien wrócić do Skarbu Państwa :P !

Po trzecie panowie reprezentujący SKOK byliby dużo bardziej wiarygodni gdyby zaproponowali ulokowanie w pałacu jakiejś instytucji centralnej SKOK, bo to leży w ich kompetencjach, a nie obiecywali instytut, który zaistniał jedynie w pomysłach i to polityka z innej opcji!
 
 
#4 Po co?Paolo Borsellino 2015-10-19 10:13
przy stole prezydialnym oprócz burmistrza zasiedli 3 kandydaci do sejmu i senatu i z tej perspektywy należy oceniać ich obietnice.

pytanie: po co komu "komisja do spraw zagospodarowania pałacu" skoro kto inny decyduje i wypowiada się o losach pałacu, a tak naprawdę to komisja oprócz spotkania organizacyjnego nic nie zdziałała?

ale całe to spotkanie ma jeden sens, który odkrył jeden z radnych: "Uważam, że na tym temat powinien się zakończyć, bo według mnie ma niską szkodliwość społeczną. Nie rozumiem całej tej dyskusji. Uważam to za pieniactwo i chęć zabłyśnięcia"
 
 
#5 promocja wyborczaeSPe 2015-10-19 11:28
Brednie, wyborcze brednie. Jaka prasa była obecna na konferencji prasowej? Ze zdjęć nie wynika że jakaś była, a i z treści jakoś nic nie wynika
 
 
#6 ???1410 2015-10-19 13:44
"Po trzecie panowie reprezentujący SKOK byliby dużo bardziej wiarygodni gdyby zaproponowali ulokowanie w pałacu jakiejś instytucji centralnej SKOK, bo to leży w ich kompetencjach, a nie obiecywali instytut, który zaistniał jedynie w pomysłach i to polityka z innej opcji!"
panowie reprezentujący SKOK lokują "swoje"instytucje w innych krajach
 
 
#7 Radosna twórczość cwaniakówgospodyni 2015-10-19 14:12
Jeśli ktoś wam uwierzył w choć jedno słowo , to jest debilem , kretynem. Nic co powiedzieliście nie jest prawdą, to wszystko bajki wymyślone na użytek kampanii.

Niżej z poprzedniej kampanii wyborczej plan p. Rębka. I co zrobił? Nic.

Pałac
przeznaczenie: część środkowa (dawna siedziba sądu) - Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. K. Lipińskiego
Środki finansowania: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego (organ prowadzący).
Wartości: wysoki standard lokalowy, stworzenie oferty edukacyjnej dla dzieci i młodzieży miasta i powiatu radzyńskiego, baza do utworzenia szkoły muzycznej II stopnia, możliwość organizacji licznych koncertów kameralnych, konkursów muzycznych, spotkań artystycznych, kursów, baza lokalowa do tworzenia dużych zespołów kameralnych, np. orkiestry smyczkowej.
Skrzydło wschodnie: sala koncertowa na minimum 250 miejsc na koncerty, np. w ramach Dni Karola Lipińskiego, występy uczniów szkoły muzycznej, oferty kulturalne Radzyńskiego Ośrodka Kultury – w tym projekcje filmowe, spektakle teatralne, występy kabaretowe i in. (ROK mógłby mieć swoją stałą siedzibę w tym skrzydle), miejsce na seminaria, spotkania i konferencje.
Skrzydło zachodnie: biura pod wynajem (np. poselskie, senatorskie, adwokackie itp.), siedziby stowarzyszeń, izby pamięci, galerie lokalnych twórców i artystów, kawiarni artystycznej, punktu informacji turystycznej z usługami przewodnickimi i sprzedażą lokalnych wydawnictw, folderów itp. (możliwość pobierania opłat za zwiedzanie stałych galerii, np. fotografików radzyńskich, galerii poświęconej historii miasta i pałacu - w przyszłości Muzeum Regionalnego - izby pamięci Karola Lipińskiego itp.).
Oranżeria
Przeznaczenie: sala balowa, restauracja – hotel
Miejsce wyjątkowe, wymarzone np. dla nowożeńców w realizacji wspaniałego przyjęcia weselnego, organizacji przyjęć, uroczystości itp. (możliwość dzierżawy właścicielowi prywatnemu).
Park
Miejsce koncertów, spektakli i wystaw plenerowych, happeningów, festynów, pikników, imprez rekreacyjnych; możliwość przejazdów bryczką po alejach spacerowych, łódką po stawie parkowym i wiele innych atrakcji.
-


Po konferencji mogliście panowie skoczyć do stawu, bagna i się wykompać. Tylko to realne.
 
 
#8 RE: Instytucja państwowa w pałacu? Konferencja prasowa burmistrza Radzynia Podlaskiegoqwerty701 2015-10-19 22:14
Panowie z PISu potrafią zaproponować tylko ponowne wprowadzenie do pałacu różnego rodzaju instytucji państwowych lub samorządowych. Zresztą jak zwykle tylko przed wyborami. Potem znów do kolejnych wyborów będzie cisza. Ilu to sprowadzi turystów do pałacu lub stworzy nowych miejsc pracy? ZERO. Kto przyjedzie zwiedzać bibliotekę, szkołę muzyczną czy archiwum. Wprowadzenie tam tego typu instytucji spowoduje że ponownie nikt z mieszkańców ani ewentualnych turystów nie będzie miał tam wstępu. Kto z mieszkańców Radzynia zwiedzał pałac gdy było tam archiwum, sąd czy szkoła muzyczna? Wiele osób było po raz pierwszy w pałacu gdy te instytucje się już z niego wyniosły. A jaki stan po sobie zostawiły to można się naocznie przekonać. I teraz pałac ma być nadal niszczony poprzez ponowne dostosowywanie pomieszczeń do różnego rodzaju bibliotek, archiwów czy szkół? Brak słów po prostu. Tylko jakieś muzeum, hotel czy centrum konferencyjne może zapewnić napływ turystów, niezbędny remont i ewentualne nowe miejsca pracy. Pałac ma się rozwijać, a nie egzystować jak za PRL, jako siedziba urzędów. PRL upadł tyle lat temu, ale widać że myślenie z tamtych czasów u niektórych siedzi bardzo mocno.
 
 
#9 tik tak tik takRacjonalista 2015-10-20 02:15
Pałac przejęto w lipcu: lipiec, sierpień, wrzesień, październik.... każdy miesiąc to gigantyczne koszty utrzymania z budżetu miasta... tik tak tik tak co dostajemy od Rębka, miraż, mało realny plan który BYĆ MOŻE zostanie zrealizowany za wiele miesięcy/lat.

Absolutny brak pomysłu na zagospodarowanie, przejęcie pałacu bez żadnego planu to była czysta niegospodarność!

i jeszcze te sztuczne uśmiechnięte gęby, cyniczne i kłamliwe.... Ciekawe jak wielu da się na tą fasadę nabrać.

Oczywiście w kolejnym numerze gadzinówki za nasze pieniądze będzie uprawiana propaganda sukcesu a tak naprawdę kampania wyborcza.
 
 
#10 "NASZ"pałaceSPe 2015-10-20 10:47
Czy Rada Miasta, wyraziła zgodę na przejęcie pałacu. Czy Burmistrz zrobił to podpierając się Uchwałą Rady Miasta, czy był to czyn samowolny wykraczający po za jego kompetencje. Czy jest planowane i kiedy, posiedzenie Rady Miasta oceniające skutki prawne i ekonomiczne jakie się wytworzyły po przejęciu pałacu przez miasto. Czy Rada Miasta przewiduje wyciągnięcie konsekwencji prawnych w stosunku do winnych.
 
 
#11 do eSPezjp 2015-10-20 11:06
Cytat:
Czy Rada Miasta, wyraziła zgodę na przejęcie pałacu.
Tak została podjęta taka uchwała: iledzisiaj.pl/.../... Sam zresztą zabierałeś głos w dyskusji pod informacją o tej uchwale.
Natomiast posiedzenia Rady Miasta na temat oceny skutków ekonomicznych jest jak najbardziej wskazane. Tyle, że nie sądzę aby coś sensownego z tego wynikło.
 
 
#12 Dobra ideajankosmoski 2015-10-20 15:38
Chciałbym żeby tak ktoś w mojej okolicy wyremontował wszystkie zamki i pałace, a jest ich sporo w Kłodzkim i wiele popada w ruinę... Ale w Polsce tak już jest, że zawsze trzeba się przywalić, nawet do dobrych pomysłów. Pozdrawiam.
 
 
#13 do kosmoskiegoRacjonalista 2015-10-20 21:15
Dobra Narodowe takie jak Pałac Potockich powinny być utrzymywane i remontowane z pieniędzy całego Narodu, z budżetu państwa. Małe samorządy nie powinny być obciążane kosztami utrzymania i remontu dóbr należących do wszystkich obywateli, ponieważ zawsze będzie to się odbywało kosztem innych obowiązków samorządu takich jak szkoły czy drogi.

W Radzyniu mamy kuriozum, Burmistrz wziął na garb wszystkich mieszkańców miasta utrzymanie wielkiego obiektu, mimo, iż brakuje środków na inne niezbędne wydatki. Zrobił to bez żadnego planu, co pokazuje chociażby ta konferencja prasowa z Biereckim.
 
 
#14 asrjxt 2015-10-21 09:58
Mazurek bieganie za Rębkiem nie przysporzy ci więcej wyborców.
 
 
#15 do Racjonalistajankosmoski 2015-10-21 11:24
Masz rację - powinny. A co zrobić, kiedy nie są? Kiedy latami trwa walka nawet nie tyle o działanie, co o zauważenie problemu? Odłożyć na "święte nigdy"? W ogóle rzucić? Stoję na stanowisku, że jak Państwo nie działa, to trzeba zacząć działać oddolnie.

Prawdą jest też, że przy mocno ograniczonych funduszach należy je przeznaczać na niezbędne wydatki. I tu pojawiają się prywatni inwestorzy. Fundacja Fundusz Rewitalizacji wydzierżawiła teren Pałacu Radziwiłłów, może i tu zadziałają? Może sam Bierecki opłaci pomysł? Robił to już w przeszłości, czemu teraz nie. A wreszcie kiedy idea ściągnięcia instytucji centralnej się powiedzie, to zdejmie ona część wydatków z miasta.

Także myślę, że jest OK. A będzie lepiej. :-)
 
 
#16 RE: Instytucja państwowa w pałacu? Konferencja prasowa burmistrza Radzynia Podlaskiegoniepokorny 2015-10-22 21:17
wielu (w tym wielu mocnych)przyznało że to "cud" na miarę kraju a może i nie tylko więc nie rozumiem dlaczego ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego nie miałoby dołożyć? a może i ta kochana Unia popiera narodowe czy lokalne inicjatywy zagospodarowania obiektów europejskiego dziedzictwa kultury krajów satelickich?
 
 
#17 RYJE OD KORYTAIle DzisiajRP 2017-07-07 03:26
a ja ciagle widze te same RYJE do KORYTA, populistyczne wizje zagospodarowania palacu rodem z PRL, coniektorzy to dalej maja komunistycznego wasa pod nosem.
Panie Rebek jedna nieruchomosc (stara przychodnie) juz Pan przejales i jakbys mogl to Palac tez bys przejal za grosze i zeby byl twoj prywatny a wtedy wiedzialbys Pan co z nim zrobic. Teraz kiedy swoich grabi w te mrowisko wlozyc nie mozesz to nic nie robisz generujac koszty utrzymania. Za takie marnotrastwo powinienes siedziec w pudle a nie przy korycie. Wystarczy juz strojenia minek i usmieszkow do wreczanych dyplomow, orderow itd. wez sie lajzo do roboty, zorganizuj plan gospodarczy Palacu ktory bedzie przynosil dochod i turystow a nie tylko koszty. Rusz ta pusta mozgownica jezeli tam jeszcze jest jakis mozg a nie czekasz ze inni ci przedstawia pomysly a ty je przygarniesz jak swoje.

RADZYNSKIE SWINIE PRZYLGNELY DO KORYTA I ZRA - ciagle widze te same ryje.
 
 
#18 Rebek proponuje hotelradzyniak95 2017-07-07 15:54
HAHAHAHAHHAHAHA

Chyba ma Alzheimera jezeli nie pamięta jak był realny pomysł na stworzenia tam Hotelu bo znalazł sie potencjalny i chetny przedsiebiorca na ten temat.

Co zrobił ówczesny poseł rebek? Zbierał podpisy zeby uniemozliwic stworzenie tam hotelu. Nosz (...) mać i tyle w temacie.

A mazurek też genialny- przypomniały sobie pisowskie sępy ze takie cos wymyślili. od 3 lat drugi raz w temacie na iledzisiaj widze ten tytuł.

Ps: sługo Mazurek - gdzie zniknął artykuł. w którym chciał pan zgnoic P. Szczeszek wywalając tekstem - bierna , mierna , wierna?
Zobaczył pan ze wiele osob to widzi i poprosił o usuniecie tematu bo ubedzie głosow wyborczych?
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.