Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 30 maja 2020 imieniny: Feliksa, Ferdynanda | 1940 - za zabicie Niemca rozstrzelano w lesie Planta 50 mężczyzn z Rudna i proboszcza Romana Ryczkowskiego

Już niedługo

Nigdzie się nie wybieraj... Siedź spokojnie w domu i oglądaj telewizję, albo czytaj książki :)
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Startuje budżet obywatelski w Radzyniu! Złóż swój pomysł!

Michał Maliszewski   
środa, 05 lipca 2017 07:00

Podczas konsultacji nad budżetem obywatelskimW poniedziałek, 3 lipca w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Radzyniu Podlaskim odbyły się pierwsze konsultacje społeczne w sprawie budżetu obywatelskiego.

Niestety frekwencja była bardzo niewielka – przyszła garstka mieszkańców, tych realnie zainteresowanych budżetem partycypacyjnym oraz radni: Jakub Jakubowski i Robert Mazurek. W zastępstwie burmistrza Jerzego Rębka wydarzenie poprowadził jego zastępca Tomasz Stephan wraz z sekretarzem Robertem Targońskim i inspektorem wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Piotrem Sławeckim. Spotkanie miało na celu przedstawienie i skonsultowanie wdrożenia budżetu obywatelskiego, którego głównymi celami jest budowanie społeczeństwa obywatelskiego i pełne włączenie mieszkańców miasta w proces zarzadzania nim.

- Na rok 2018 przewidujemy środki w wysokości 100 tysięcy złotych na pierwsze podejście do tematu budżetu obywatelskiego – mówił wiceburmistrz Stephan. – Chcemy by mieszkańcy mogli podejmować decyzję dotyczące inwestycji w mieście i chcemy zmaksymalizować procesy decyzyjne w mieście. Chodzi o to, by bardzo bezpośrednio odpowiedzieć na potrzeby mieszkańców – tłumaczył.

Na stronie internetowej Urzędu Miasta w Radzyniu Podlaskim pojawiła się zakładka dotycząca budżetu obywatelskiego, z której każdy mieszkaniec może sięgnąć po materiały dotyczące zgłoszenia swojej propozycji. Władze miasta chcą sprawdzić zainteresowanie mieszkańców tą kwestią więc zaproponowali na początek kwotę 100 tysięcy złotych.

Formularz zgłoszeniowy jest bardzo prosty. Wystarczy podać nazwę i miejsce zadania, potem krótko go opisać i uzasadnić potrzebę jego wykonania. Na kolejnej stronie zbierane są dane personalne zgłaszającego. Na drugiej kartce jest miejsce na 50 podpisów mieszkańców pod zgłaszanym wnioskiem. Tym sposobem wniosek musi uzyskać pierwszą akceptacje mieszkańców. Termin na składanie swoich wniosków zaczął się od wczoraj (4 lipca), a zakończy do 4 sierpnia br. Formularz zgłoszeniowy może złożyć osoba, która w dniu zgłoszenia ukończy 16 rok życia. Mieszkaniec może złożyć kilka projektów oraz podpisać się pod wieloma wnioskami – jest pełna dowolność. W dniu głosowania na projekt można oddać tylko jeden głos.

Niedługo zostanie  powołany zespół ds. budżetu obywatelskiego, natomiast zadanie powierzone jest do realizacji sekretarzowi miasta.

Podczas spotkania było dużo pytań i propozycji radnych oraz zebranych dziennikarzy. Doradzali oni by podzielić budżet obywatelski na małe i duże projekty oraz stwierdzili, że warto wprowadzić konsultacje ze składającym wniosek, by ten się nie dublował oraz nie miał błędów formalnych. Jednak wszystkie te błędy i niedociągnięcia wyjdą w trakcie składania wniosków przez mieszkańców. Liczymy jednak, że to nie pierwsze i ostatnie konsultacje. Jesteśmy przekonani, że mieszkańcy Radzynia mają dużo fajnych pomysłów na zmianę swojego miasta i najbliższego otoczenia.

170704-budzet-1170704-budzet-2170704-budzet-3170704-budzet-4170704-budzet-5170704-budzet-6

 

Komentarze  

 
#1 Sprostowanie i informacjeJakub Jakubowski 2017-07-05 15:30
Niestety nie były to konsultacje a jedynie spotkanie informacyjne. Propozycja działania budżetu - jego zasady i harmonogram nie były konsultowane z mieszkańcami, a nawet radnymi (mówię za siebie). Ale budżet obywatelski jest i trzeba się z tego cieszyć!
Warto podkreślić, że działania, które mogą proponować mieszkańcy muszą mieścić się w katalogu "zadań własnych gminy", które to są opisane w Ustawie o samorządzie gminnym - art. 7 portaloswiatowy.pl/.../...
Nie może to być więc na przykład pomysł związany z opieką zdrowotną, ponieważ jest to zadanie powiatu, a nie miasta.
Działania proponowane do budżetu obywatelskiego muszą odbywać się na terenie należącym do miasta (więc np. nie na terenie należącym do spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej), a także (mimo, że nie jest wymagana kalkulacja kosztów) działanie nie może być droższe niż 100.000 złotych. Warto więc choć w przybliżeniu oszacować koszty na podstawie rynkowych cen.
Pomysł musi być do zrealizowania w ciągu roku 2018.
Celem uzyskania większej ilości informacji należy udać się do Urzędu Miasta, gdzie Robert Targoński - sekretarz miasta, udzieli informacji lub odeśle do kompetentnego urzędnika. Ze swojej strony zachęcam mieszkańców Radzynia do przedstawiania pomysłów, składania wniosków i sam również służę pomocą. Kontakt do mnie na stronie BIP: umradzynpodlaski.bip.lubelskie .pl/.../
 
 
#2 100 000 zł.wschodni 2017-07-07 13:14
To ja może bardzo konkretne pytanie i proszę o bardzo konkretną odpowiedź. Skąd miasto wzięło te 100 000 zł.? Rozumiem, że to są pieniądze z podatków płaconych przez mieszkańców miasta. OK. Ale bardziej konkretnie. Mieszkańcy których ulic i jakie kwoty z każdej konkretnej ulicy tworzą tą sumę 100 000 zł.? Rozumiem, że miasto ma jakieś dane, którzy konkretnie mieszkańcy miasta zrobili składkę? Nie może być przecież tak, że za pieniądze wpłacone przez mieszkańców ul. Warszawskiej powstanie plac zabaw przy ul. Ostrowieckiej. A więc konkretnie. Kto i ile? Nie wierzę, że w Radzyniu jest komuna, czyli jeden wór do którego składają się wszyscy, a pieniądze są wydawane gdzie popadnie a nie tam skąd zostały ściągnięte.
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.