Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 25 kwietnia 2024 imieniny: Marka, Jarosława

ZUS i PFRON przeciw wykluczeniu

Małgorzata Korba regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim   
piątek, 02 czerwca 2017 07:00

ZUSZakład Ubezpieczeń Społecznych i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będą współdziałać na rzecz aktywizacji osób z niepełnosprawnością.

Fundusz dodatkowo sfinansuje dostosowanie stanowisk pracy w ZUS do potrzeb niepełnosprawnych, co pozwoli Zakładowi zwiększyć zatrudnienie tej grupy osób.

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska oraz prezes PFRON Robert Kwiatkowski podpisali dwa istotne społecznie porozumienia. Pierwsze o współpracy w przeciwdziałaniu wykluczeniu zawodowemu i społecznemu osób niepełnosprawnych, a drugie – o wsparciu finansowym dla ZUS w związku z planami zwiększenia zatrudnienia osób niepełnosprawnych. – Misją Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych jest stwarzanie warunków umożliwiających osobom niepełnosprawnym pełne uczestnictwo w życiu zawodowym i społecznym. Naszym naturalnym sojusznikiem jest administracja i instytucje publiczne, które ze względu na społeczną siłę oddziaływania powinny być liderami w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych – mówi Robert Kwiatkowski, prezes PFRON.

Porozumienie o współpracy przewiduje przede wszystkim promocję kompleksowej rehabilitacji wśród osób zagrożonych wykluczeniem zawodowym w związku z orzeczeniem o niepełnosprawności. Mówi również o ułatwieniach w tworzeniu warunków do powrotu do pracy osobom niepełnosprawnym i utrzymaniu się na tym rynku. ZUS i PFRON deklarują prowadzenie wspólnych kampanii informacyjnych, dotyczących aktywizacji osób z niepełnosprawnościami.

Drugie z porozumień to pierwszy widoczny efekt współpracy pomiędzy instytucjami. W ramach programu PFRON „Stabilne Zatrudnienie – osoby niepełnosprawne w administracji i służbie publicznej” ZUS otrzyma finansowe wsparcie na tworzenie i dostosowywanie miejsc pracy do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, w tym wypłatę specjalnych dodatków motywacyjnych. – Osoby niepełnosprawne to pełnosprawni pracownicy. Musimy wykorzystać w Zakładzie potencjał i doświadczenie tych osób, tym bardziej, że niejednokrotnie ten ich potencjał jest większy niż osób pełnosprawnych. Chcemy by Zakład był miejscem przyjaznym dla osób niepełnosprawnych i jednocześnie chcemy pokazać, że niepełnosprawność nie oznacza niezdolności do pracy – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. W programie „Stabilne zatrudnienie...” Zakład może liczyć na dofinansowanie w wysokości do 18 tys. zł na jedno miejsce pracy osoby niepełnosprawnej. Instytucji zależy na tym, by odsetek pracowników z niepełnosprawnościami wśród wszystkich zatrudnionych wzrósł do 6 procent.

ZUS i PFRON podpisały porozumienie o współpracy pod auspicjami Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbiety Rafalskiej oraz Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Krzysztofa Michałkiewicza.

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

noimage
Pokój do wynajęcia
wtorek, 16 kwietnia 2024
noimage
Uslugi projektowe
sobota, 13 kwietnia 2024