Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 21 października 2017 imieniny: Urszuli, Celiny, Hilarego | 2011 - zmarł ks. kan. Zbigniew Chaber, wieloletni proboszcz parafii św. Trójcy

Już niedługo

Bezpłatne warsztaty żywieniowe dla rodziców dzieci 0-3 lat image
Bezpłatne warsztaty żywieniowe dla rodziców dzieci 0-3 lat, 04.11.2017, 15:00, KOFI&TI Kawiarnia i Herbaciarnia Artystyczna
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Rozkład jazdy autobusówOgłoszeniaImprezy i wydarzeniaCeny paliw

Na skróty

Wiemy jaką metamorfozę przejdą małe tereny zieleni w naszym mieście

Michał Maliszewski   
sobota, 18 marca 2017 08:00

WizualizacjaWczoraj, na stronie internetowej Urzędu Miasta w Radzyniu Podlaskim został przedstawiony projekt odnowienia placów zieleni na terenie naszego miasta.

Przypominamy, że miesiąc temu na skwerze przy Pomniku Konstytucji 3 Maja pracownicy Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych usunęli drzewa i krzewy, które tam rosły. Teraz pojawiły się koncepcje na zagospodarowanie małych miejsc zieleni w naszym mieście. Zarząd PUK poinformował, że po analizie postanowiono dokonać usunięcia starych skarłowaciałych i chorych drzew oraz krzewów, a na ich miejsce posadzone zostaną nowe krzewy, które odpowiadają nowym standardom i trendom zagospodarowania oraz takie, które nie wymagają intensywnego zaangażowania się w ich pielęgnację. W projekcie wrysowano ławeczki jednak nie podjęto ostatecznej decyzji, czy one tam wrócą…

- Projekt zakłada pełną rewitalizację istniejącego terenu, na którym pozostaną nieliczne starsze i duże drzewa – czytamy na stronie UM. - Podobnie, jak w ubiegłym roku, przy chodnikach nasadzone zostaną kolorowe rośliny kwiatowe jednoroczne. Nowe nasadzenia i ich kształty łuków formowane będą byliną, tawułą żółtą i czerwona, szałwią i kilkoma innymi. Jest to koncepcja, która w czasie realizacji może być nieznacznie zmieniona. Jak widać na wizualizacji, za pomnikiem "orła" wrysowane są drzewa (świerki) po to, aby stworzyć tło - na tle stojącego bloku nie jest on wyeksponowany w sposób właściwy.

Teren przed Starostwem Powiatowym również ulegnie zmianie. Istniejące krzaki mają zostać usunięte, a pozostaną jedynie duże świerki. Zaplanowano również ustawienie w tym miejscu "radzyńskiego niedźwiadka" wykonanego z kwiatów koloru białego, na tle krzewów w kolorze czerwonym - nawiązanie do herbu Radzynia. Nie wiadomo jeszcze z czego wykonane zostaną litery z nazwą naszego miasta.

Urzędnicy pracują również nad upiększeniem terenu zieleni przed Urzędem Miasta, który teraz nie wygląda reprezentacyjnie.

Poniżej prezentujemy wizualizację małych terenów zieleni w naszym mieście. Zachęcamy do sprawdzenia.

170317-plac-1170317-plac-2170317-plac-3170317-plac-4170317-plac-5170317-plac-6170317-plac-7170317-plac-8

 

Komentarze  

 
+28 #1 OpiniaCollu 2017-03-18 16:46
Zamiast niedźwiadka z kwiatów, umieścił bym tam herb miasta. Ławki muszą być, nawet i trzy.
 
 
+27 #2 Proszę poinformować o tym burmistrza.Antoni Czyszpak 2017-03-18 22:40
O wycince drzew i krzewów burmistrz dowiedział się na końcu. Proszę go poinformować , że teraz będzie nasadzanie nowych, żeby nie był zaskoczony i zorientowany co robią podlegli mu pracownicy.
 
 
+24 #3 RE: Wiemy jaką metamorfozę przejdą małe tereny zieleni w naszym mieściefor_sale 2017-03-19 13:18
A co z krzyżem na Satuniu i skwerem, który miał tam powstać ? W tym miejscu niedawno spadł jakiś wielki meteor na środku pola, dobrze że w blok nie uderzył :)
 
 
+19 #4 Kiedy flagi?wschodni 2017-03-20 11:24
Ja się pytam kiedy na naszej "starówce", czyli Placu Wolności stanie pięć masztów podobnie jak to jest w większości miast powiatowych w Polsce? Np. w Mińsku Mazowieckim powiewają flagi: Mińska Mazowieckiego, powiatu mińskiego, województwa mazowieckiego, Rzeczypospolitej Polskiej i Unii Europejskiej. Kiedy załopocą flagi: Radzynia Podlaskiego, powiatu radzyńskiego, województwa lubelskiego, Rzeczypospolitej Polskiej i Unii Europejskiej? Aha - jeżeli ktoś mi powie, że Radzyń nie ma oficjalnej flagi to nie ma problemu, żeby ją miał. Oczywiście, że Biały Niedźwiedź w czerwonym polu. Dlaczego mając swój własny powiat nie czujemy lokalnego patriotyzmu?
 
 
-16 #5 Ostrowiecka jak Krakowskie Przedmieściewschodni 2017-03-20 11:41
Ulica Ostrowiecka na odcinku od Pomnika Konstytucji 3 maja do skrzyżowania z ulicą Warszawską przy dzwonnicy Kościoła Świętej Trójcy powinna być wyłączona z ruchu i położona na niej kolorowa kostka brukowa. To byłoby takie radzyńskie "Krakowskie Przedmieście". Należałoby jednak wtedy ulicę Warszawską na odcinku od Pomnika Konstytucji 3 maja do skrzyżowania z ulicą Ostrowiecką przy dzwonnicy kościelnej przestawić na ruch dwukierunkowy, bo w przeciwnym wypadku niemożliwy byłby przejazd przez środek miasta od strony Pałacu Potockich w kierunku stadionu. Aha - zanim miasto zdecyduje się na napis "Radzyń Podlaski" pod siedzibą powiatu, to może najpierw poruszylibyśmy temat, o którym pisałem pod artykułem Budzyniu? Chodzi mi o powrót do historycznej nazwy miasta Radzyń Lubelski. Przypominam, że Radzyń nie leży na Podlasiu a mieszkańcy Radzynia nie są Podlasianami.
 
 
-12 #6 Kopia postu spod artykułu o odsłonięciu tablicy pamiątkowej w dawnym Budzyniuwschodni 2017-03-20 14:15
Radzyń powinien wrócić do swojej historycznej nazwy Radzyń Lubelski. Radzyń nigdy nie leżał na historycznym Podlasiu. Południową granicę historycznego Podlasia wyznacza rzeka Liwiec. Radzyń leży w historycznej Małopolsce, która składała się z trzech województw/ziem: Ziemi Krakowskiej, Ziemi Sandomierskiej, a od 1474 roku z Ziemi Sandomierskiej, w której leżał Radzyń została wydzielona Ziemia Lubelska właśnie z Radzyniem. Radzyń był wsią do 1468 roku, kiedy otrzymał prawa miejskie. Jeszcze przez 6 lat jako miasto leżał w Ziemi Sandomierskiej, a później od czasu wydzielenia Ziemi Lubelskiej leżał na niej przez 321 lat, czyli do 1795 roku, kiedy nastąpił III rozbiór Polski. Określenie miasta "Podlaski" wywodzi się dopiero z XIX wieku, kiedy w okresie zaboru rosyjskiego utworzono województwo podlaskie ze stolicą w Siedlcach. Prawdziwe Podlasie to takie miasta jak Białystok, Bielsk Podlaski czy Drohiczyn. Jeżeli ktoś uważa, że Radzyń rzeczywiście jest Podlaski, to jednocześnie zgadza się z decyzją zaborcy rosyjskiego o utworzeniu sztucznego województwa podlaskiego ze stolicą w Siedlcach (na marginesie, Siedlce też nigdy nie należały do Podlasia!). Poza tym Radzyń leży obecnie w województwie lubelskim i słusznie. Dodatkowo Radzyń leży dużo bliżej Lublina niż Białegostoku. Możemy zauważyć związek Radzynia z historyczną Lubelszczyzną nawet w herbie klubu piłkarskiego Orlęta Radzyń Podlaski. Jeleń jest niemal identyczny z tym, występującym na historycznym godle Ziemi Lubelskiej (województwa lubelskiego I RP). Należałoby się więc poważnie zastanowić nad powrotem do macierzystej nazwy miasta, bo w przeciwnym wypadku akceptujemy i dajemy przyzwolenie na decyzję zaborcy rosyjskiego. Mówienie, że Radzyń leży na Podlasiu jest tym samym co powiedzenie, że Sosnowiec leży na Górnym Śląsku. Radzyń najdłużej należał administracyjnie do Lubelszczyzny (321 lat). Przez ten czas zdążyła się ukształtować wspólna więź i kultura Lubelszczyzny. Jesteśmy więc Lubliniakami - nawet możemy o tym przeczytać na Wikipedii. Nie mylić z Lublinianami, czyli mieszkańcami naszej stolicy - Lublina. Nie jesteśmy żadnymi Podlasianami czy Podlasiakami. Podlasianie to mieszkają w Białymstoku, Bielsku Podlaskim czy w Drohiczynie. Tylko Radzyń Lubelski!!!
 
 
+2 #7 RE: Wiemy jaką metamorfozę przejdą małe tereny zieleni w naszym mieścieWRZOS 2017-03-28 19:49
Proponuję nazwę miasta i niedźwiadka zrobić na stałe,czyli z jakiegoś kamienia a nie z kwiatów.One owszem są ładne,ale niestety cieszą tylko sezonowo.
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.