Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 30 kwietnia 2024 imieniny: Mariana, Katarzyny

Ulanianie z petycją do PKS o zatrzymanie kursów, jednak prezes stawia na ekonomię

Michał Maliszewski   
czwartek, 25 lutego 2016 08:00

Kierowca prowadzący autobusNiedawno otrzymaliśmy petycję od reprezentanta mieszkańców wsi Ulan Majorat.

List adresowany był do Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Radzyniu Podlaskim. W swoim piśmie mieszkańcy proszą prezesa Adama Frączka o nie zmniejszanie ilości kursujących do tej miejscowości autobusów. Wspominają o kursach już zlikwidowanych i proszą o ich przywrócenie. Pod petycją podpisało się bisko 800 osób, jednak zarząd przedsiębiorstwa będzie prowadził analizę kursów i te nierentowne będą zawieszane.

- Podpisy pod niniejszą petycją zostały zebrane w zdecydowanej większości wśród mieszkańców sołectw leżących przy drodze krajowej nr. 63 w obrębie gminy Ulan-Majorat, czyli w miejscowościach, które bezpośrednio ucierpią po ewentualnym zlikwidowaniu kursu na trasie Radzyń Podlaski – Łuków i Łuków – Radzyń Podlaski – tłumaczy nam koordynator petycji, Emil Oleśkiewicz. - W akcję chętnie włączyli się sołtysi i samorządowcy. W Ulanie Małym akcję koordynował sołtys Mirosław Paćko, w Ulanie Dużym – sołtys Maria Mazurek, w Ulanie-Majoracie - sołtys Józef Bielecki, w Stoku - sołtys Krzysztof Szczygielski, w Klębowie – sołtys Agnieszka Mazur, w Wierzchowinach – przewodniczący rady gminy Leszek Lipiński. W tych 6 wyżej wymienionych miejscowościach według danych Urzędu Gminy zameldowanych jest ok. 2100 osób, wśród których zebrano blisko 800 podpisów,  z tych danych wynika, że pod petycją podpisało się niespełna 40% wszystkich mieszkańców ww. miejscowości. To obrazuje skalę problemu jakim byłaby likwidacja kursów PKS. Petycja cieszyła się także poparciem (czego nie obrazują listy poparcia, bo podpisy zbierane były w gminie Ulan-Majorat) wśród mieszkańców Łukowa i Radzynia Podlaskiego. Wśród podpisów poparcia dla pozostawienia kursów widnieje podpis radzyńskiego radnego powiatowego – Mariusza Skoczylasa. W gminie Ulan – Majorat akcję honorowo wspierał wójt gminy – Jarosław Koczkodaj – poinformował nas Oleśkiewicz.

Prezes Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej Adam Frączek dał już odpowiedź na piśmie mieszkańcom Ulana Majoratu. Zarządzający spółką zaznaczył, że priorytetem jego pracy jest zysk firmy: - Aktualnie badamy rentowność kursów autobusów jeżdżących przez tę miejscowość. Zmieniamy tylko oznaczenia niektórych - kursują w dni nauki szkolnej. Na razie nie wprowadziliśmy zmian – jeśli kursy okażą się nieopłacalne, to będziemy musieli je zawiesić. Nie chodzi przecież o to, żeby autobus jeździł na pusto. U nas liczy się ekonomia – jeśli kurs jest nieopłacalny, to nie możemy go realizować – odpowiedział nam prezes Frączek.

Poniżej prezentujemy całą petycję skierowaną do Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Radzyniu Podlaskim S.A.


 

PETYCJA

W imieniu pasażerów korzystających z komunikacji autobusowej PKS na trasie Radzyń Podlaski – Łuków (przez Ulan) zwracamy się z prośbą o utrzymanie dotychczasowej częstotliwości kursów na ww. trasie. Chodzi tu w szczególności o kurs 15.20 z Radzynia Podlaskiego do Łukowa i z powrotem do Radzynia o 16.20 z Łukowa. Z tego kursu korzystają przede wszystkim dzieci i młodzież dojeżdżająca do szkół w Radzyniu Podlaskim i Łukowie, jak również dorośli dojeżdżający do pracy.

W ostatnim okresie PKS Radzyń Podlaski zlikwidował kurs do Łukowa o godz. 7.00. Kolejne ograniczenie połączeń w dużym stopniu skomplikuje dojazdy dzieci i młodzieży z gminy Ulan do Łukowa i Radzynia Podlaskiego. W chwili obecnej jest tylko jeden autobus jadący do Łukowa, przed rozpoczęciem zajęć szkolnych. Niestety jedzie on przez Sętki, Sobole, Zarzec Ulański i  w Ulanie skręca w drogę krajową w kierunku Łukowa. Tym sposobem młodzież z miejscowości Ulan Duży, Ulan Mały i Wierzchowiny została zmuszona do przemierzenia pieszo często kilku kilometrów do przystanku, z którego aktywny jest kurs do Łukowa. Powrót tego autobusu do Radzynia Podlaskiego często umożliwiał ludziom starszym i schorowanym transport do szpitala i przychodni specjalistycznych, młodzieży rozpoczynającej później lekcje transport do szkoły, osobom nieposiadającym prawa jazdy transport na przysłowiowe zakupy czy wizyty w urzędach. Jechał on nie tylko do Radzynia, ale dalej do Lublina, było to bardzo cenne i jedno z nielicznych już pozostałych połączeń z miastem wojewódzkim.

Mocną stroną gminy Ulan-Majorat zawsze było  położenie geograficzne;  przy drodze krajowej nr. 63, pomiędzy dwoma miastami powiatowymi – Radzyniem Podlaskim oraz Łukowem, z którymi miała dobre połączenie autobusowe. Niestety, w ostatnich latach gmina ta została uszczuplona o niektóre kursy, tj. z Łukowa do Radzynia z godz. 20:10 i jego powrót z godz. 21.15, z Łukowa do Lublina – kurs piątkowy z godz. 12.10, z Siedlec do Lublina z godz. 07.10 i jego powrót z godz. 19.50, z Radzynia Podlaskiego do Warszawy z godz. 14.10, z Warszawy do Parczewa z godz. 20.30.

Jak wynika z informacji z lokalnej prasy, PKS Radzyń Podlaski na likwidacji tak ważnego dla Ulana połącznia nie poprzestał. Dyrekcja chce zlikwidować kurs, który wyjeżdża z Radzynia o 15.20 i tym autobusem wraca młodzież z radzyńskich szkół średnich, ludzie z pracy, z zakupów czy załatwiania spraw urzędowych. Jest to także niezastąpione połączenia gminy z Łukowem, gdyż gwarantuje transport do miasta w godzinach popołudniowych, a także transport młodzieży kończącej lekcje później, niż tradycyjnie oraz ludziom wracającym z pracy pracującym w Łukowie. W pierwotnej formie autobus z Łukowa wracał do Radzynia i jechał dalej do Lublina, to stanowiło dogodne rozwiązanie dla pochodzących z naszych stron studentów z lubelskich uczelni, potem kurs został skrócony do Radzynia Podlaskiego.

Racje ekonomiczne tj. rentowność kursów nie mogą być jedynym kryterium utrzymania połączenia autobusowego. Z relacji podróżnych wynika, że nigdy nie było tak, że autobusy jeździły puste, a wręcz przeciwnie, dlatego zwracamy się z prośbą o ponowną analizę decyzji o zawieszeniu kursu z godz. 15.20 oraz likwidacji kursu porannego z godz. 7.00 i przywrócenie tych kursów.

 

Komentarze  

 
#1 RE: Ulanianie z petycją do PKS o zatrzymanie kursów, jednak prezes stawia na ekonomięolo 2016-02-25 12:47
Są miejscowości w powiecie radzyńskim, w których autobus pojawia się tylko przy okazji wesela czy pogrzebu. W Ulanie znika z rozkładu jedno czy dwa połączenia z ponad dwudziestu i podnosi się larum. Sztandarowy przejaw postawy roszczeniowej. W dodatku przeprowadzonej na nieodpowiedniej płaszczyźnie. Nie rozmawiajcie na poziomie sołtysi-prezes bo to troszkę za nisko. Macie przecież wójta, o ile się nie mylę.
 
 
#2 RE: Ulanianie z petycją do PKS o zatrzymanie kursów, jednak prezes stawia na ekonomięKamx 2016-02-25 14:00
W PKSie nic im się nie opłaca, nic im się nie kalkuluje. Co tam Ulan im się nawet nie opłaca jeździć na trasie Radzyń - Biała Podlaska gdzie jeździ pełno prywaciarzy busami i im się opłaca, wystarczy być konkurencyjnym. Prezes wpakował PKS w duże autokary turystyczne za leasing których miałby może nawet 10 busów i mógłby stworzyć sieć połączeń. Ciekaw jestem jak wygląda wynik finansowy tych dwóch nowoczesnych autokarów czy chociaż wychodzą na zero czy dopłacają do tego interesu.
 
 
#3 RE: Ulanianie z petycją do PKS o zatrzymanie kursów, jednak prezes stawia na ekonomięrotalplus 2016-02-25 14:48
Nie rozumiem dlaczego od razu likwiduje się całe kursy zamiast skrócić trasę?
 
 
#4 samjanek5005 2016-02-25 18:28
Panie Prezesie po co taki kurs którym jeżdzi 1-2 osoby.Wszyscy podpisali,bo jak lista szła od domu do domu. Oleskiewicz jak chce z wójtem to niech zaplacą w własnej kieszeni. A panie niech sobie zrobią prawko i kupią własny autobus. Nie daj się Prezesie nabrać.
 
 
#5 :)suzuki 2016-02-25 19:49
PKS firma fest ... wszyscy kradną, nadal jest :)
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

noimage
Króliki
sobota, 20 kwietnia 2024
WyjÄtkowe mieszkanie na ul. Korczaka
Wyjątkowe mieszkanie na ul. Korczaka
niedziela, 28 kwietnia 2024