Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 16 lipca 2024 imieniny: Maria, Stefan, Eustachy

Opłata za przedszkole - było 290 zł, będzie...

Mariusz Szczygieł   
czwartek, 04 lutego 2010 02:48

Opłaty za przedszkoleNa wczorajszej, 40 Sesji Rady Miasta radni podjęli decyzję w sprawie opłat ponoszonych przez rodziców dzieci uczęszczających do Przedszkola Miejskiego prowadzonego przez Miasto Radzyń Podlaski.

Bezpłatne świadczenia

Radni ustosunkowali się do zaleceń Komisji Rewizyjnej z 17 grudnia 2009r., znosząc tym samym opłatę stałą (dotychczas 50 zł miesięcznie) oraz opłatę za przygotowanie posiłków (130 zł miesięcznie). Przyjęli również zapis, mówiący o bezpłatnym realizowaniu usług świadczonych przez przedszkole w zakresie podstawy programowej w wymiarze 5 godzin dziennie.

Zajęcia ponadprogramowe

Za każdą godzinę świadczeń wykraczających poza zakres podstawy programowej Rada Miasta ustaliła odpłatność w wysokości 0,16% minimalnego wynagrodzenia za pracę, tj. 2,10 zł. Zajęcia te obejmują:

a) gry i zabawy dydaktyczne wspomagające rozwój umysłowy dziecka;
b) gry i zabawy badawcze, rozwijające zainteresowania otaczającym światem;
c) gry i zabawy ruchowe, wspomagające rozwój ruchowy dziecka;
d) zajęcia rozwijające plastyczne uzdolnienia dzieci w formie warsztatów, zabaw i gier;
e) zabawy tematyczne, wspomagające rozwój emocjonalny i społeczny dziecka.

8:7

Radni klubu "Razem dla Radzynia" głosowali przeciwko podjęciu uchwały, argumentując wcześniej swoją decyzję niezgodnością proponowanej uchwały z obowiązującym prawem - ustawą o systemie oświaty. W uzasadnieniu swojej decyzji wskazali, że wymienione w projekcie zajęcia opiekuńczo-wychowawcze oraz dydaktyczne jako wykraczające poza podstawę programową nie mogą być świadczone przez przedszkole odpłatnie. Tak sformułowane zajęcia nie wykraczają bowiem w ustawie poza podstawę programową wychowania przedszkolnego. Radni uznali również, że w projekcie uchwały brak jest skonkretyzowania świadczeń, a opłata jest jednakowa dla wszystkich rodzajów zajęć. Rodzice nie mają możliwości wyboru poszczególnych, odpłatnych świadczeń dodatkowych, odpowiadających potrzebom dziecka. Także zaproponowana w projekcie uchwały stawka za godzinę świadczeń nie jest przystosowana do możliwości zarobkowych lokalnej społeczności.

Każdy płaci za siebie

"... Stoję na stanowisku, że w kapitalizmie każdy płaci za siebie. Nie wiem, czy pozostali mieszkańcy tego miasta wyrażają zgodę, żeby kosztem płatności tej usługi opiekuńczej ponad 5 godzin nie budować chodników, ulic, czy wykonywać innych zadań infrastrukturalnych miasta? To jest zasadnicze pytanie. Prawo mówi, że gmina powinna zapewnić co najmniej 5-cio godzinne darmowe przedszkole w ramach, tzw. podstawy programowej. Ale zgodnie z wykładnią Ministerstwa Oświaty - twórcy tej feralnej ustawy, za kolejne godziny przebywania w przedszkolu można już pobierać opłaty. Opieka nad dzieckiem poza podstawę programową jest formą usługi - tak jak wynajęcie niańki. Nawet sąd nie kwestionuje pobierania opłat za przedszkole w wymiarze przekraczającym poza podstawę programową. Cały problem polega na tym, żeby ustalić co to jest, a co nie jest. Niestety, zapis ustawy jest tak skonstruowany, że w każdej podstawie programowej zawiera się niemal wszystko. Dlatego trudno jest ustalić co dziecko ma robić poza 5-cio godzinną podstawą." - odpowiedział radnym klubu "Razem dla Radzynia" burmistrz Witold Kowalczyk.

Było 290 zł, będzie...

Było: opłata stała + opłata za przygotowanie posiłków + wsad do kotła

50 zł + 130 zł + 110 zł = 290 zł

50 zł + 130 zł + (5 zł * 22 dni)

Będzie: opłata za świadczenia wykraczające ponad podstawę programową + wsad do kotła

184,80 zł + 110 zł = 294,80 zł

(2,10 zł * 4 godziny * 22 dni) + (5 zł * 22 dni)

Finał

Uchwałę przegłosowano większością głosów 8 do 7. Wejdzie w życie po 14 dniach od jej ogłoszenia.

Chwilę później salę opuścili obecni na Sesji Rady Miasta rodzice dzieci uczęszczających do Przedszkola Miejskiego, nie kryjąc swojego rozgoryczenia i oburzenia. "Nie spodziewałam się, że będzie inaczej... Domyślałam się, że uchwała zostanie przegłosowana w tej formie, w jakiej była proponowana. Poraziły mnie jednak argumenty burmistrza. Jeśli porównuje się dzieci do położonych chodników i ulic, to trudno jest to komentować."- powiedziała nam jedna z matek dwójki dzieci uczących się w przedszkolu.

 

Opłaty ponoszone przez rodziców za pobyt dziecka w przedszkolu w innych miastach (na podstawie pisma rodziców):

- Międzyrzec Podlaski - 188 zł

- Biała Podlaska - 208 zł

- Parczew - 198 zł

- Łuków - 158 zł

- Puławy - 174,60 zł

Koszty pobytu dziecka w przedszkolu - Radzyń Podlaski i pobliskie miasta (na podstawie zestawienia przygotowanego przez Komisję Rewizyjną Rady Miasta):

Koszty pobytu dziecka w przedszkolu - Radzyń i inne miasta

 

Komentarze  

 
#1 a to Radzyń właśniemars 2010-02-04 10:07
żeby nie było wątpliwości od razu piszę,że moje maluchy do naszego wspaniałego przedszkola chodzą więc tematem jestem zainteresowany i to bardzo.
primo - nie dziwi mnie,że przedszkole pozostało najdroższym w regionie. radzyńskie betonowe władze nie popuszczą i nie można się było spodziewać obniżki opłaty. w ten sposób nadal mamy przedszkole droższe nie tylko niż w okolicznych miastach, ale także niż CZĘŚĆ PRZEDSZKOLI W STOLICY!!! i nie piszę tego ot tak sobie tylko na podstawie tego co mówią mi koleżanki w pracy (niestety by starczyło na nasze wspaniałe przedzkole trzeba pracować w stołecznej wsi :sad: )
secundo - nie ma nawet sensu porównywać tego co oferują za tą samą cenę przedszkola w naszym regionie czy w stolicy. radzyńskie WSPANIAŁE PRZEDSZKOLE jest na ich tle...hmm... bezkonkurencyjne. tylko chyba się pani DYREKTOR pomyliło w którą stronę należy konkurować
tertio - kultury osobistej i wyczucia wątku burmistrza to już nawet nie ma sensu komentować. nie ma co schodzić do poziomu rynsztoka bo facet i tak niczego nie zrozumie. beton zawsze pozostanie betonem.
 
 
#2 Radzyń stolica Polskimimik 2010-02-04 19:32
Na temat włodarza naszego miasta w stu procentah zgadzam się zmarsem. Dziwi mnie tylko reakcja radnych , przecież , nie którzy chociaż troszeczkę powinni myśleć.Nie ukrywam , że również jestem rodzicem , który ma dziecko w radzyskim przedszkolu . Odpowiedż pani dyrektor na pismo poniżej krytyki , myślę że redakcja ile dzisiaj może opublikować ceny za przedszkole w innych miastach.
 
 
#3 Przedszkola w innych miastachAdmin iledzisiaj.pl 2010-02-04 20:57
Ceny za przedszkola w innych miastach zostały opublikowane w artykule, pt.: "Czy radzyńskie przedszkole może być tańsze?" z 21.12.2009r. (link do artykułu znajduje się poniżej). W artykule został zamieszczony list rodziców, w którym przedstawiają zestawienie cen.
Zamieszczamy je ponownie na prośbę mimik.
 
 
#4 anonim 2010-02-07 00:28
Pobyt Twojego dziecka w przedszkolu, zapewnił Ci możliwość podjęcia pracy zawodowej. Chyba to prawda oczywista. Tak więc każda opłata za przedszkole poniżej Twoich zarobków uzyskanych, a umożliwionych przez społeczeństwo które złożyło się swoimi podatkami na utrzymanie w przedszkolu Twojego dziecka, jest dla Ciebie pewnego rodzaju zyskiem. Coś zostało jeszcze na plusie w kieszeni.
Pomyśl sobie, że nie wysyłasz dziecka do przedszkola. Co w tedy? Wynajmujesz niańkę za 800zł miesięcznie gdy chcesz pracować, lub nie pracujesz. W obu przypadkach jest strata. Przy niańce coś jeszcze Ci z poborów zostanie, a gdy nie pracujesz, to strata jest ewidentna.
Tak więc burmistrz i rada miasta powinna być przez was całowana po nogach, za to że opłata nie wynosi przykładowo 1000zł od dziecka. Ekonomicznie było by to sprawiedliwie, bo czy parę tysięcy podatników, ma obowiązek utrzymywać dzieci kilkudziesięciu rozhisteryzowanych wygodnickich rodziców? Nie musi. Jest wiele ważniejszych problemów w mieście, niż bawienie się w dobrego wujka. Chciało by się krzyknąć, komuno wróć! Co niektórzy chociaż pamiętają ja wyłącznie z opowiadań, z chęcią do niej by wrócili. Tam ponoć wszystko było za darmo i wspólne - nawet żony i dzieci.
 
 
#5 mars 2010-02-07 12:28
niektórych wypowiedzi to nawet nie ma sensu komentować. poziom merytoryczny i kulturalny jak zawsze bez zmian na najwyższym poziomie. gratuluję dobrego samopoczucia. :evil: :evil: :evil:
 
 
#6 Najtańsze przedszkoleMariolka 2010-02-07 18:33
Z wykresiku przedstawionego przez Admina jasno wynika, że opłata za przedszkole w Radzyniu jest najniższa. Niestety najniższa jest również dotacja z Urzędu Miasta. Summa summarum nasze przedszkole okazuje się najdroższe z porównywanych. Być może Biała Podlaska, Łuków, Międzyrzec i Parczew dysponują większym budżetem, stąd stać ich na wyższy poziom dofinansowania przedszkoli. Osoba burmistrza jest w tym całym zamieszaniu najmniejszym problemem. W tym roku wybory, a wszystko wskazuje na to, że największe szanse ma w nich Jan Gil :D (według plebiscytu organizowanego przez jedną z radzyńskich gazetek). A jak ktoś nie ma swojego kandydata to zawsze może "olać" wybory!
 
 
#7 opłatyRadzynianka 2010-02-07 19:23
A czemu to nie chcecie dużo płacić za przedszkole? Powinniście. Przecież panie przedszkolanki od kilku lat tak Wasze dzieci męczą, że muszą relaksować nadwątlone siły jak tylko można (co prawda tylko niektóre, ale sami rozumiecie - elita). Za tydzień zrelaksują się na zakończenie balu karnawałowego w Olimpii w Kocku, potem będą się z was śmiały w Paryżu, a jak będziecie nadal myśleli nad opłatami przyślą wam pocztówkę znad morza, to się nazywa życie! Fundusz socjalny przedszkola jest jak z gumy - rozciągnie się na tyle, ile trzeba B)
 
 
#8 odpowiedź do anonimasroka 2010-02-08 10:36
A kto będzie pracował na emerytury tych podatników :D Właśnie te dzieci, których rodzice muszą zarabiać na te drogie przedszkole. Za rok mam posłać trójkę dzieci i co 50% wynagrodzenia na przedszkole.
 
 
#9 rzeczowa dyskusjamars 2010-02-08 10:55
cieszy,że poza myslami objawionymi wpisywanymi tradycyjnie przez NAJMADRZEJSZEGO KOMENTATORA RADZYŃSKIEJ RZECZYWISTOŚCI :lol: pojawiają się bardziej rzeczowe wpisy.
To jeszcze jedna zagadka - jakim cudem w filii przedszkola na Chmielowskiego pracuje ponad 40 (!!!) osób - tyle jest uwidocznionych na liście obecności. Źle napisałem że "pracuje"? - dobrze "jest zatrudnionych". Rozumiem, że krewni i znajomi Królika i misia Puchatka też gdzieś muszą brać kasę, ale czy to nie przesada??? I niech się potem władza nie zasłania, że nie ma na dotacje. A co do propozycji kandydatów na burmistrza - niektórym to chyba bliżej byłoby do zarzadzania "ustronnym miejscem" niż miastem.
 
 
#10 krewni Kubusia PuchatkaRadzynianka 2010-02-08 16:11
Krewni kubusia i to bardzo bliscy, pracują też w przedszkolu miejskim, ale spokojnie,bez nerwów, burmistrz nie da placówce zrobić krzywdy.
Musiałby przecież szukać kolejnej ciepłej posadki dla swojej synowej, a czasy mamy niepewne.
 
 
#11 mars 2010-02-08 16:53
no i proszę aż tak szczegółowych info nie miałem, ale przeczucie mnie nie myliło. niestety :-x
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

noimage
SPRZEDAM CITROENA C5
wtorek, 09 lipca 2024
Fotelik dzieciÄcy
Fotelik dziecięcy
czwartek, 11 lipca 2024