Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 18 kwietnia 2024 imieniny: Alicji, Bogusławy | 2011 - zmarł Czesław Kołbuś, wieloletni dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 2

Azbest - zagrożenia pozbywamy się zbyt wolno, ale jest nadzieja na przyspieszenie.

Mariusz Szczygieł   
wtorek, 02 lutego 2010 13:30

AzbestSamorządy w Lubelskiem zbyt wolno usuwają azbest.

Dotychczas usunięto zaledwie 0,3 proc. wyrobów zawierających azbest. Jeśli działoby się to w tempie zaobserwowanym na Lubelszczyźnie, to azbest w Polsce będzie obecny jeszcze przez 568 lat - aż do roku 2576. Urzędy nie mają wiedzy o ilości azbestu na swoim terenie. Opierają się głównie na danych szacunkowych. - tak Najwyższa Izba Kontroli ocenia wykonanie „Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032” w województwie lubelskim w opublikowanym dzisiaj raporcie.

Tymczasem, o problemie azbestu mieliśmy okazję porozmawiać już 25 stycznia br. w Radzyniu, z Wicemarszałkiem Województwa Lubelskiego - p. Sławomirem Sosnowskim:

"Rząd Szwajcarii wyasygnował miliard franków szwajcarskich na pomoc dla Polski. Dzięki temu stworzono Biuro Szwajcarsko - Polskiego Programu Współpracy. Kiedy tworzono program, bardzo mocno zabiegaliśmy o to, znając problemy związane z występowaniem i natężeniem w woj. lubelskim odpadów zawierających azbest, by wpisano do tego programu również jego usuwanie i utylizację. Tak się też stało. Kiedy został ogłoszony nabór, kilka województw złożyło fisze projektowe na udział w tym programie. Po ocenach ministerstw, władzy wdrażającej i strony szwajcarskiej okazało się, że zostaliśmy w tym projekcie sami jako woj. lubelskie. Dzięki temu na nasz teren zostanie przyciągnięte 90 mln zł i będziemy mogli wykonać pilotaż w usunięciu azbestu. Azbest chcemy zlokalizować w Bogdance, na głębokości ok. 1000 metrów pod ziemią. Kopalnia jest do tego przygotowana technologicznie i bardzo wspomaga nas w tym zakresie. Dzięki temu azbest zaczniemy usuwać w szybszym stopniu niż to ma miejsce w tej chwili. Musimy robić wszystko, żeby to tempo przyspieszać i znajdować środki na ten cel.

Na przygotowanie szczegółowego projektu mamy 8 miesięcy. Na pewno założymy w nim powstanie regionalnego biura w Lublinie - będzie to prawdopodobnie centrum zarządzania gospodarką odpadową azbestu. Powstaną też terenowe biura, współpracujące bezpośrednio z samorządami, ponieważ każdy petent powinien mieć załatwioną swoją sprawę tam gdzie mieszka, a najbliższy jemu jest samorząd gminny.

Będziemy mieli czas na odpowiednie dopracowanie projektu, chcemy to jednak zrobić jak najszybciej, tak aby jeszcze w tym roku podpisać umowę i ruszyć z jego wykonaniem."

 

 

Komentarze  

 
#1 Azbest to mniejsze zagrożenie...JB 2010-02-03 15:46
Azbest to mniejsze zagrożenie niż modyfikacje genetyczne i tzw. "ulepszacze" żywności.
Ludzie kit wam wciskają! Litem było ocieplenie klimatu i różne gypy!
A w Paszkach wyrżnęli kury w tamtym roku. Pilnowali tego stróże prawa w państwie bezprawia.
Nie dawajcie się rąbać ludzie!
 
 
#2 GMOrdz1990 2010-02-04 14:03
Człowieku a co Ty wiesz na temat modyfikacji genetycznych i ulepszania żywności? Azbest jest na prawdę szkodliwy i dlatego należy go usuwać, a GMO w Polsce jest na razie mało dopuszczane bo naród jest nieuświadomiony. Czy wiecie jak Polacy odpowiadali na pytanie: "czy kiedykolwiek zjadłeś gen?" Większość ludzi odpowiadała: "nie". Przecież to śmieszne, gdyż geny są w każdym organizmie czyli roślinach i zwierzętach(również w tych niemodyfikowanych). Badania te dają obraz naszego nieuświadomionego społeczeństwa, które się boi tego co nowe i nieznane. GMO są przyszłością, a szkodliwość azbestu już dawno udowodniono!
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

noimage
Sprzedam
poniedziałek, 15 kwietnia 2024
noimage
Sprzedam
niedziela, 14 kwietnia 2024
noimage
Sprzedam opony Neolin
niedziela, 07 kwietnia 2024