Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 28 marca 2024 imieniny: Anieli, Jana

Pałac Potockich nominowany w plebiscycie na "7 Nowych Cudów Polski"

Agata Pasek, Punkt Informacji Turystyczno-Kulturowej w Radzyniu Podlaskim   
piątek, 24 lipca 2015 06:00

Pałac Potockich7 Nowych Cudów Polski.

Dlaczego nominowany został Pałac Potockich, a nie inny? Wybór należał do dziennikarzy Travelera, którzy podróżują, zwiedzają Polskę i proponują swoje nominacje. Miejsca, które znamy i w których byliśmy. Miejsca, które fascynują swoją historią i opowieścią - informuje Paweł Dudko z National Geographic Traveler.

 Nie wszyscy wiedzą o istnieniu Pałacu Potockich i jego wspaniałej historii, która sięga XVII wieku. Uznawany jest za jeden z najlepszych przykładów stylu rokoko w Polsce. Zaprojektował go August Locci, przebudował Jakub Fontana. Porównywany do wielu podobnych miejsc, nie tylko w Polsce, ale także w Europie. Dlatego też pałac wart jest bliższego poznania -  tłumaczy Michał Cessanis, dziennikarz National Geographic Traveler.

Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim cieszy się zainteresowaniem wszystkich mieszkańców miasta oraz wielu turystów z Polski. Dziennikarze magazynu National Geographic  Traveler podróżujący po Polsce i zwiedzający różne zakątki naszego kraju zwrócili na niego uwagę na tyle, by zgłosić go do plebiscytu na 7 Nowych Cudów Polski National Geographic.  

W radzyńskim Punkcie Informacji-Turystyczno-Kulturowej spotykamy wielu turystów podróżujących po Polsce Wschodniej. Tylko nieliczni trafiają tu przypadkiem. Znaczna większość planuje zobaczyć pałac. Najczęściej odwiedzają nas mieszkańcy Wielkopolski, Małopolski, Podkarpacia, Kujaw i Pomorza oraz Śląska. Rezydencję Potockich oglądali również goście z zagranicy: Niemiec, Francji, Włoch, Japonii, USA, Rosji, Ukrainy, Węgier. Wszyscy są zachwyceni jego monumentalną bryłą i koronką rzeźb.

Turyści z Niemiec 01.08.2013 r.
Ależ pięknie tutaj!
Das Schloss ist sehr shon. Die Touristening hat viele und gute Hefte und Karten.

Z Krakowa 05.08.2013 r.
Fantastyczny spacer po terenach pałacowych i miasteczku! Wrócimy tu na pewno. Piękny Pałac, szkoda, że mało na temat Radzynia znajdujemy w przewodnikach. Będziemy to śliczne miejsce propagować wszędzie. Jesteśmy zakochani w Radzyniu!

Z Wrocławia 13.08.2013 r.
Bardzo dziękujemy za możliwość wysłuchania opowieści o Radzyniu, zwłaszcza za pomocą nowoczesnego przewodnika, jakiego nigdzie indziej nie widzieliśmy. Pałac jest piękny, szkoda, że nie ma pieniędzy na remont. Stawy także zachwycają, kaczki mają tu luksus :)
Pewnie tu jeszcze wrócimy, kto wie czy nie będziemy tak bogaci, że wyremontujemy pałac.

Z Sieciechowa k/Dęblina 20.08.2013 r.
Jsteśmy bardzo zadowoleni z miłej obsługi i samego zwiedzania za pomocą elektronicznego przewodnika. Sama bryła pałacu i usytuowanie bardzo nam się podoba. Szkoda tylko, że tak piękny obiekt, porównywalny z Wilanowem nie jest odremontowany. W związku z tym życzymy sponsora, który pomoże go utrzymać i odrestaurować.

Z Chorzowa  22.08.2013 r.
Piękny pałac, piękny spacer, ciekawy komentarz oraz nowoczesny sposób oprowadzania. Dziękujemy.

Szczecin, 20.06.2014
Bardzo ciekawy audioprzewodnik, który edukuje podczas spaceru. Przepiękny obiekt, ciekawa historia Radzynia. Warto przyjechać, zobaczyć, polecić znajomym. Bardzo dziękujemy za miłą obsługę i ciekawe materiały.

23.06.2014
Świetny pomysł na zwiedzanie z audioprzewodnikiem, dający możliwość wysłuchania informacji o Pałacu i historii miasta. Pałac rewelacyjny pod względem turystycznym, chcielibyśmy wrócić, kiedy będzie można zwiedzać odrestaurowane wnętrza.
Dziękujemy
Renata i Grzegorz ze Szczecina

07.04.2015
Przydatny audioguide, wyczerpujące informacje, piękny, ogromny pałac.
Polecamy Ela i Kuba

15.06 .2015, Grupa z Łodzi
Serdecznie dziękujemy za możliwość obejrzenia kompleksu architektury miasta wraz z przewodnikiem elektronicznym.

15.06.2015, Ostrów Mazowiecki
Serdecznie dziękujemy za udostępnienie możliwości obejrzenia zespołu Pałacowego. Jesteśmy mile zaskoczeni obsługą punktu informacyjnego.
Bardzo dziękujemy

Często wymieniany przez turystów w księdze pamiątkowej audio guide to przewodnik elektroniczny po całym zespole pałacowo-parkowym Potockich, mieście i zabytkowym Kościele Świętej Trójcy. Audio guide to ok. 40 minut spaceru po Radzyniu z charyzmatycznym głosem lektora, który opowiada o dziejach rezydencji, miasta i kościoła oraz o Karolu Lipińskim – naszym Wielkim Skrzypku i Kompozytorze.

Informacja turystyczna mieszcząca się w pałacu dysponuje 30 urządzeniami audio guide. Początkowo, tj. od 2011 r., przewodniki nagrane były w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej. W roku bieżącym, z inicjatywy PIT-K dodano rosyjskojęzyczną wersję nagrania. 

Odwiedzający (uczestnicy turystyki krajoznawczej, kulturowej), którzy spędzają w Radzyniu od kilku godzin do kilku dni są usatysfakcjonowani ofertą PIT-K. W każdym sezonie, od kwietnia do końca października, w ostatnich kilku latach z usług it skorzystało od 700 do 1000 osób. Odwiedza nas o wiele więcej bo kilkadziesiąt do kilkuset turystów. Są to grupy wycieczkowe lub indywidualne osoby, które nie zgłaszają się do punktu (pojawiają się bez zapowiedzi wieczorami lub w weekendy – PIT-K prowadzony jest przez Starostwo Powiatowe i funkcjonuje w godzinach pracy urzędu oraz w dniach zgłaszanego zapotrzebowania podczas weekendów).    

Plebiscyt na 7 Nowych Cudów Polski daje możliwości zachęcenia do przyjazdu kolejnych setek osób. Pozostaje tylko zaadaptować pałac tak, abyśmy mogli podzielić się nim z innymi.

W Radzyniu Podlaskim można przenieść się w czasie, jak mówi na antenie Radia Złote Przeboje Martyna Wojciechowska - redaktor naczelna polskiej edycji magazynów National Geographic i NG Traveler.

Zapraszamy więc w tę podróż już dziś. Być może po powrocie do teraźniejszości zechcą Państwo oddać głos (http://7cudow.national-geographic.pl/nominacje) na Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim każdego dnia aż do 22 września – gdy konkurs dobiegnie końca.

 

Komentarze  

 
#1 RE: Pałac Potockich nominowany w plebiscycie na "7 Nowych Cudów Polski"Bogdan Bosko 2015-07-25 20:45
Wspaniały pałac tylko nikt nie chce go kupić.Gdyby kupił miałby trudności z jego utrzymaniem.Konserwator zabytków nie zgodzi się na jakąkolwiek przebudowę a bez prac adaptacyjnych trudno cokolwiek z nim zrobić.Na razie stoi prawie pusty i nie ma chętnych by się tam wprowadzić.To jest tzw. "biały słoń".Trzeba go utrzymywać a nikt nie ma sensownego pomysłu na wykorzystanie.
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

noimage
Sprzedam
piątek, 15 marca 2024