Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 15 maja 2024 imieniny: Zofii, Nadziei

Chcą nowej tablicy, bez zakłamań

Michał Maliszewski   
środa, 01 kwietnia 2015 08:00

Aktualna tablica zamieszczona na budynku"W tym budynku w latach 1939-1944 znajdował się areszt śledczy niemieckiego gestapo, zaś w latach 1944-1956 komunistycznego powiatowego urzędu bezpieczeństwa publicznego. Na ścianach cel znajdują się inskrypcje wyryte przez więzionych tu polskich patriotów" – o tablicę informacyjną z takim napisem na ostatniej sesji Rady Miasta wnosił Robert Mazurek.

- Moja interpelacja dotyczy tablicy umieszczonej na budynku przy ulicy Warszawskiej 5a, w którym to przed półwieczem funkcjonował areszt śledczy po niemieckim gestapo, a następnie komunistycznym powiatowym urzędzie bezpieczeństwa publicznego – rozpoczął Robert Mazurek. – W piwnicach tego budynku zachowały się oryginalne cele, drzwi z judaszami, a na ścianach inskrypcje więźniów - żołnierzy wyklętych z AK, WiN, więzionych przez komunistów w latach 1944-54. Obecny napis na wspomnianej tablicy brzmi: "W podziemiach tego domu zamienionego na więzienie gestapo zachowały się na ścianach wydrapane gwoździem podpisy więźniów". Informacja ta zawiera przemilczenie, nieścisłości oraz ewidentną nieprawdę – mówił radny, a następnie przeszedł do wytłumaczenia błędów na starej tablicy.

- Przemilczenie dotyczy faktu, że w latach 1944-56 budynek znajdował się w rękach powiatowego urzędu bezpieczeństwa publicznego w Radzyniu Podlaskim, który więził i torturował polskich patriotów walczących z komunistycznym zniewoleniem. Nieścisłość z kolei dotyczy słowa „więzienie”. Nie było to bowiem więzienie, ale areszt śledczy najpierw placówki gestapo, a później UB. Na dodatek poza podpisami są tam również daty, miejscowości, sentencje i odwołania do Boga. Kłamstwo dotyczy informacji o inskrypcjach pozostawionych przez więźniów. Wszystkie dotychczas odczytane napisy pochodzą z okresu komunistycznego, a nie okupacji niemieckiej. Wnoszę o zdjęcie tej tablicy i umieszczenie nowej. Tekst konsultowałem z dr Dariuszem Magierem. Proszę o podjęcie działań w tej sprawie – spuentował radny.

- Myślę, że będzie to przedmiotem rozważań całej Rady, bo sądzę, że Rada Miasta powinna w tej kwestii się wypowiedzieć – odpowiedział na interpelację włodarz Radzynia Podlaskiego. - Jeśli chodzi o mnie jestem tego gorącym zwolennikiem, bo nie warto koncentrować uwagi tylko na jednym totalitaryzmie. Warto upamiętniać ofiary, aby to się nigdy więcej nie powtórzyło. Panie radny, inicjatywa godna zauważenia i jej podjęcia – mówił burmistrz miasta Jerzy Rębek.

Czekamy na podjęcie decyzji odnośnie zmiany tablicy upamiętniającej, a kiedy to się stanie – jeszcze nie wiemy.

Aktualna tablica zamieszczona na budynku

 

Komentarze  

 
#1 Tablice pamiątkowebolo2 2015-04-01 15:11
Takich miejsc jest w Polsce bardzo dużo.CZY INNE MIASTA TEŻ TAK DBAJĄ JAK RADZYNIACY. ;-)
 
 
#2 TABLICEbolo2 2015-04-01 15:19
:-) Dodam tylko że ten co tak przeklina KOMUNĘ to powinien zrzec się dyplomu wyższych uczelni i zacząć studia od nowa. ;-)
 
 
#3 do bolo2Filemon 2015-04-01 16:13
Czy twój drugi post odnosi się do konkretnej osoby? Bo nie rozumiem co w tym temacie ma piernik do wiatraka...
 
 
#4 RE: Chcą nowej tablicy, bez zakłamańHT 2015-04-01 16:22
Lepiej zajęliby się stanem technicznym tego budynku a nie durnymi tabliczkami. Jeśli radny chce, to może taką tabliczkę odnowić ze swojej kieszeni (koszt ok. 50 zł). bo jeśli pójdzie to przez machinę publicznych środków, to koszt wyniesie z 1000 zł, jak nie więcej (koszty obrad radnych, koszty prawne, koszty księgowo-administracyjne itp. itd.).
 
 
#5 RE: Chcą nowej tablicy, bez zakłamańenter 2015-04-01 16:53
"Lepiej zajęliby się stanem technicznym tego budynku a nie durnymi tabliczkami"- jeśli tylko tyle Twoich wniosków na temat ofiary krwi TYCH ,KTÓRZY ZŁOŻYLI DANINĘ OJCZYŹNIE , CZĘSTO BEZIMIENNYCH BOHATERÓW to zamilcz bo nie wiesz o czym mówisz i jak wielką obrazę czynisz historii . I pomyśleć ,że za taką Polskę ginęli ludzie , zastanów się proszę, nie opluwaj tych co cierpieli i tych co o tym pamiętają .
 
 
#6 więzienieOMEGA 3 2015-04-01 17:39
Mój dziadek za Niemca siedział tam dwa razy za pomoc partyzantom - przeżył bo mleczarnia musiała działać . Za komuny siedział 3 razy i też przeżył mimo , że znajomy donosił na niego niejednokrotnie . Dziadzio opowiadał jak ten "znajomy " w czasie wojny pomagał żydom : zwoził ich do siebie ,a potem słuch po nich ginął , dopiero po wojnie okazało się jaki zrobił się bogaty (dzieci wykształcił , domy pobudował ) i za komuny UB się go nie czepiało . Normalnie CUD ! Dziadzio zawsze powtarzał , że powinniśmy zadbać o te komnaty jak to mówił ,żeby wnuki i prawnuki wiedziały do czego nie można dopuścić .
A pan o jakiejś tabliczce ? Prawdziwa tabliczka jest w środku na murach wyryta przez tych pod których chce się pan podszyć .
Proponuję jeszcze Kamińskiego na tej tabliczce wśród WYKLĘTYCH umieścić .
Paranoja.
 
 
#7 Do OMEGA 3enter 2015-04-01 18:57
Zgadzam się z panem , że prawdziwa tabliczka jest w środku na murach , tylko jest jeden problem o którym niedawno wspominał pan Magier chyba nawet na tej stronie a mianowicie taki , że nie mamy dostępu do tych piwnic , "komnat" jak określił je pański dziadzio/ szacun dla niego za to co wycierpiał/ .Moim zdaniem taka tablica z informacją powinna być - bez żadnych Kamińskich , chyba ,że powstałaby tablica z nazwiskami wszystkich więźniów/może i był wśród nich jakiś Kamiński/ , jako świadectwo pamięci narodu o tych synach Polski , którzy własną krwią dali świadectwo polskości. Osobny temat , to fakt , iż jest niewybaczalnym grzechem wobec historii brak zabezpieczenia i udostępnienia tego miejsca kaźni dla potomnych . Ten budynek , te cele powinny być żywą lekcją historii i Radzynia i Polski.
 
 
#8 do enterHT 2015-04-01 20:05
Etam chrzanisz. Srajo muchy bedzie wiosna
 
 
#9 Do HTenter 2015-04-01 20:50
"Etam chrzanisz. Srajo muchy bedzie wiosna"- skoro tak twierdzisz to nie przeszkadzam w delektowaniu się pojmowaniem istoty zagadnienia .
 
 
#10 Jak było naprawde...FOX58 2015-04-02 09:58
Własnie czy kazdy osadzony był patriotą,a gdzie trzymano pospolitych więzniów ?.To był jedyny areszt w mieście.Tu byli przetrzymywani ludzie bez wyroków,aby mówic o patriotach i bohaterach to trzeba poznać akta spraw.
 
 
#11 bez tytuluhaleczka2@o2.pl 2015-04-02 18:44
Prosze podac o jakiego Kaminskiego chodzi! Mieszkalam w Radzyniu i moje nazwisko Kaminska
 
 
#12 Pamięć bohateromKiona 2015-04-02 22:28
Ilu Polaków przelało krew za swój kraj. Niejednokrotnie w tamtych czasach byli nazywani bandytami i przestępcami.
Nasuwa się pytanie czy warto było?
Co kraj dał w zamian za oddane życie?
Kto rządzi w tym kraju?
Ile jest sprawiedliwości ?
Co kraj dał dla większości Polaków? - bezrobocie, emigrację,życie w ubóstwie. Nielicznym wywindowane zarobki które stworzyły przepaść z pozostałym ludem.
Jeszcze raz pytam co kraj daje swojemu narodowi?
 
 
#13 RE: Chcą nowej tablicy, bez zakłamańdrawer 2015-04-03 00:30
Cytuję Kiona:
Jeszcze raz pytam co kraj daje swojemu narodowi?

Nie roztrząsając - myślę, że daje proporcjonalnie tyle ile naród krajowi. Przecież kraj tworzy naród, a naród kraj. Jak odrywamy jedno od drugiego to rzeczywiście możemy mieć dylematy... egzystencjonalne wręcz :)
I żeby nie było nieporozumień - nikogo nie nazywam bandytą. Tablica może mieć inną treść. Tylko trzeba pamiętać, że wczoraj było wczoraj, dziś jest dziś, a jutro futro.

Kamiński... przedmówcy pewnie chodziło o Mariusza, ex-szefa CBA, "żołnierza wyklętego" z PiS :)
Na tablicy (gdyby były nazwiska) mógłby za to pojawić się Józef Kamiński - jeden z harcerzy Lisowskiego, który był więziony przez gestapo i zamordowany w lesie pod Sitnem. Niestety jest ryzyko, że odkłamanie będzie polegać na tym, że teraz będzie się mówić tylko o ofiarach komunistów...
 
 
#14 RE: Chcą nowej tablicy, bez zakłamańhaleczka2@o2.pl 2015-04-03 19:25
Jozef Kaminski to byl rodzony brat mojego Taty Mariana i ks.prof.Stanislawa!!!
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

noimage
VW Polo 1.4
sobota, 04 maja 2024