Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 22 czerwca 2024 imieniny: Pauliny, Tomasza

KOZIRYNEK IX w pigułce

Dariusz Magier   
czwartek, 01 października 2009 12:23

okladka_kozi9_smallW odredakcyjnym tekście w najnowszym KOZIMRYNKU, którego temat przewodni to „śmierć”, konfrater Adam Świć pisze: „Znam datę swojej śmierci. To 19 stycznia 2034 roku”, a potem zaczyna się już tylko ciekawiej.

Wśród felietonistów m.in. niezawodni harcownicy kontrowersyjności Janusz Korwin-Mikke oraz „najcnotliwsza w klasie” (i zapewne w kraju) licealistka, czyli Natalia Julia Nowak, a i wyżej podpisany w farso-horrorze o „Wiecznie (nie) żywym”. W dziale krytycznym pastwimy się nad najnowszymi książkami Mirosława Nahacza, Ryszarda Sidorkiewicza, Jakobe Mansztajna, Michała Kędzierskiego, Mohammeda Hanifa i Grzegorza Giedrysa. Bohaterami esejów są: literat-terrorysta Borys Sawinkow, Leszek Mądzik, „zgniłkowie” negujący istnienie prawdy, wordsworhtowski człowiek idący na zachód, sztuka fotografii oraz sama Czarna Pani widziana okiem podlaskiego napoleonisty.

Wśród opowiadań m.in. znakomite teksty, które wyszły spod pióra Eloya M. Cebriána i Radowana Brenkusa, zaś w rozmowach: o poecie i poezji - Jan Henryk Cichosz; o muzyce Clawfinger -Zak Tell. Jak zwykle, godne polecenia miniatury-perełki, kolejny odcinek historyczno-pornograficznej powieści w odcinakach o Zygmuncie Auguście i – tej, od której wzięło się najsłynniejsze polskie brzydkie słowo robiące światową karierę – Barbarze Radziwiłłównie. Że dramat jest zawsze wielki przekonuje w sztuce „Anty-Gona” Irena Naumowicz, a Marek Piechocki niestrudzenie prowadzi wymiany listów z kobietami swego (kulturalnego) życia w dziale epistologium. Karol Graczyk, jak zwykle subiektywnie, ocenia letni kulturalny pulp, a redakcja proponuje fotoreportaż z premiery książki Dominiki Leszczyńskiej o Leszku Mądziku w mistycznej atmosferze klasztoru na Świętym Krzyżu , prezentuje arcyciekawą grupę artystyczną A3 i zapaleńców ratujących pustynię przed zalesieniem, a także oferuje nam zwyczajową dawkę poezji kilkudziesięciu twórców, zarówno  uznanych jak i rozpoczynających dopiero swoją karierę. A wszystko to ukraszone tym, co odróżnia radzyński kwartalnik kulturalny od dziesiątek mu podobnych w kraju – wspaniałymi fotografiami RKF „Klatka”. Nasz krajan sprzed stulecia, Zenon Przesmycki, za pośrednictwem „Koziegorynku” odkrywa tym razem wielkość twórczości Jana Lemańskiego.

Dla wciąż niezdecydowanych czy sięgnąć po Kozirynek IX, na zachętę, maskotka redakcji – Kozodój. Tym razem niewidoczny, acz niewątpliwie obecny.

 

kozodoj-i-smierc

 

Komentarze  

 
#1 AseksualizmNatalia Julia Nowak 2009-10-01 15:35
Określenie "najcnotliwsza w klasie" to aluzja do mojego wiersza pod tym samym tytułem, w którym przyznałam się publicznie do swojego aseksualizmu oraz antyseksualizmu. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule pt. "Aseksofobia. Temat tabu":

http://www.eioba.pl/a108829/aseksofobia_temat_tabu
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.