Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 26 kwietnia 2024 imieniny: Marzeny, Klaudiusza

Poseł Jerzy Rębek przedstawił koncepcję zagospodarowania pałacu

Michał Maliszewski   
wtorek, 18 czerwca 2013 00:57

Poseł Jerzy RębekSala koncertowa, biura do wynajęcia, siedziby stowarzyszeń, galerie i szkoła muzyczna – to punkty planu zagospodarowania pałacu Potockich, przedstawione 17 czerwca 2013r. przez posła Jerzego Rębka, na zwołanej przez niego konferencji prasowej w sprawie przyszłości radzyńskiego pałacu.

- Pałac nie powinien być sprzedawany – powtarzał wielokrotnie poseł – nie powinien być oddawany komukolwiek, powinien pozostać własnością, albo Skarbu Państwa, albo któregoś z samorządów. Uważamy, że sprzedaż takiego obiektu, jest czymś bezpowrotnie utraconym. Obiekt jest w dobrym stanie.  Dach pokryty blachą miedzianą, fundamenty są odwodnione - także nie grozi to jakąkolwiek zapaścią.

Po krótkim wstępie poseł zaprezentował zarys koncepcji zagospodarowania zespołu pałacowo-parkowego:

Koncepcja  zakłada  zagospodarowanie  pałacu,  oranżerii  i  parku. Jest alternatywą m.in. dla przedstawianej już wcześniej idei umieszczenia w pałacu Muzeum Muzyki Polskiej, która w obecnym stanie finansów państwa byłaby trudna do zrealizowania. Koncepcja  zakłada,  że   kompleks  ma  służyć  wszystkim mieszkańcom,  być  ogólnodostępny,  stanowić  atrakcję turystyczną miasta i maksymalnie wykorzystywać walory historyczne,  architektoniczne i  eksponować  dorobek kulturalny Radzynia Podlaskiego. Pałac Potockich  stanowi  o  tożsamości  kulturowej  Radzynia,  wyróżnia  nas  na  tle  innych  miast Polski, podnosi  atrakcyjność  miasta,  stwarza  możliwości  tworzenia  interesującej oferty  edukacyjnej, turystyczno – kulturalnej i użytkowej.

Pałac

przeznaczenie: część środkowa (dawna siedziba sądu) - Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. K. Lipińskiego

Środki finansowania:  Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego (organ prowadzący).

Wartości: wysoki  standard  lokalowy,  stworzenie  oferty  edukacyjnej  dla  dzieci  i  młodzieży miasta i powiatu radzyńskiego, baza do utworzenia szkoły muzycznej II stopnia,  możliwość organizacji licznych koncertów kameralnych, konkursów muzycznych, spotkań  artystycznych,  kursów,  baza lokalowa do  tworzenia  dużych  zespołów  kameralnych,  np.  orkiestry  smyczkowej.

Skrzydło  wschodnie:  sala  koncertowa  na minimum 250 miejsc  na  koncerty,  np. w  ramach  Dni  Karola  Lipińskiego,  występy  uczniów  szkoły  muzycznej,  oferty  kulturalne  Radzyńskiego  Ośrodka  Kultury – w tym projekcje filmowe, spektakle teatralne, występy kabaretowe i in. (ROK mógłby mieć swoją stałą siedzibę w tym skrzydle), miejsce na seminaria, spotkania i konferencje.

Skrzydło  zachodnie:  biura  pod  wynajem  (np. poselskie, senatorskie, adwokackie itp.), siedziby  stowarzyszeń,  izby  pamięci, galerie lokalnych twórców i  artystów,  kawiarni artystycznej, punktu  informacji turystycznej  z  usługami przewodnickimi  i  sprzedażą lokalnych wydawnictw, folderów itp. (możliwość pobierania opłat za  zwiedzanie  stałych  galerii,  np. fotografików  radzyńskich,  galerii  poświęconej  historii  miasta i  pałacu  - w przyszłości Muzeum Regionalnego -  izby pamięci Karola  Lipińskiego itp.).

Oranżeria 

Przeznaczenie: sala  balowa,  restauracja – hotel

Miejsce  wyjątkowe, wymarzone np. dla nowożeńców  w  realizacji  wspaniałego  przyjęcia  weselnego,  organizacji  przyjęć,  uroczystości itp. (możliwość dzierżawy właścicielowi prywatnemu).

Park

Miejsce koncertów, spektakli i wystaw plenerowych, happeningów,  festynów,  pikników, imprez rekreacyjnych; możliwość przejazdów bryczką po  alejach  spacerowych, łódką po stawie parkowym i wiele innych atrakcji.

- Na zakończenie mojej prezentacji chcę tylko powiedzieć jeszcze jedną rzecz: ocalmy ten obiekt, bo sprzedaje się tylko raz! Nigdy więcej do tego nie wrócimy. Będę zachęcał Burmistrza i Starostę, by ocalić pałac dla przyszłych pokoleń. Nas nie było, a ten pałac był – nas nie będzie, a ten pałac będzie, bo to jest nieprzeciętna konstrukcja. Pozostawmy to kolejnym pokoleniom. Uczyńmy wszystko, co możliwe, aby odpowiednio i racjonalnie zagospodarować ten obiekt. Nie jesteśmy zamkniętym, hermetycznym zespołem. Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie i propozycje. Nie chcemy wytykać błędów, tu nie chodzi o to, by się poróżnić  – apelował poseł.

- 1579 podpisów - tyle osób podpisało się na kartach, które zdołaliśmy dostarczyć do starosty, wojewody, ministra skarbu Państwa i do wiadomości burmistrzowi. Tych osób jest więcej i one ciągle spływają. Zostaliśmy wywołani podpisami tych 200 osób, którzy podpisali się za rychłą sprzedażą tego pałacu i to nas zaniepokoiło – wspominał poseł Rębek.

Poseł zaproponował zorganizowanie debaty podczas wyborów samorządowych.

- Podczas wyborów łatwiej by było zdiagnozować problem, unikając dodatkowych kosztów. Proszę zauważyć, że w trakcie tej pośpiesznej akcji zbierania podpisów, już sam ten wynik jest jednoznaczny: 200 osób za sprzedażą, ponad 1500 przeciw sprzedaży. Jakbyśmy nie liczyli to jest głos sporego grona ludzi, mieszkańców tego powiatu i władze powinny brać to pod uwagę. To jest bardzo istotne, by mieszkańcy o tym decydowali. Kto wie, czy podczas wyborów samorządowych nie zrobimy debaty – zaznaczał poseł.

Jerzy Rębek przedstawił również informacje odnośnie możliwości pozyskania środków na odnowę zabytków w latach 2007-2013:

1. Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko

Działanie: 11.2 Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym

Terminy naborów:

2 kwietnia 2012 r. - 23 kwietnia 2012 r. – przedłużony do 7 maja 2012

W ramach działania 11.2:

  • Budowa, rozbudowa, remont i przebudowa instytucji kultury,
  • Zakup i remont trwałego wyposażenia do prowadzenia działalności kulturalnej (wyłącznie jako jeden z elementów projektu).

Minimalna wartość projektu wynosi 20 mln PLN (w tym dla partnerstw zawiązywanych w celu realizacji projektu).

Dla projektów, gdzie beneficjentami są instytucje kultury państwowe oraz współprowadzone z ministrem właściwym ds. kultury i ochrony dziedzictwa narodowego oraz archiwa państwowe minimalna wartość projektu wynosi 4 mln PLN.

 

2.  Program: Regionalny Program Województwa Lubelskiego

Priorytet: 3  Atrakcyjność obszarów miejskich i tereny inwestycyjne

Działanie: 3.2  Rewitalizacja zdegradowanych obszarów miejskich

Nabory wniosków: 

27 wrzesień 29 października 2010 - Starostwo nie składało wniosków

Priorytet: 7 Kultura, turystyka i współpraca międzyregionalna

Działanie: 7.1 Infrastruktura kultury i turystyki,

Nabory wniosków:

27 marzec — 25 kwiecień 2008 (infrastruktura kultury)

29 maj – 03 lipiec 2009 (ochrona dziedzictwa kulturowego - projekty regionalne)

 

3. Mechanizmy finansowe

Priorytet: 3 Ochrona kulturowego dziedzictwa europejskiego:

Nabory wniosków:

2006 r., 2007 r.

Zostaliśmy też poinformowani o wnioskach złożonych w ostatnich latach.

  • W 2008 wniosek na pałac został złożony i zaakceptowany
  • W 2009 wniosek na pałac został złożony i odrzucony
  • W 2010 wniosek na pałac został złożony i odrzucony, w II naborze  został złożony i odrzucony ze względów formalnych
  • W 2011 wniosek na pałac został złożony i zaakceptowany na kwotę 200 000 PLN. Miasto odrzuciło dotację uznając, że za dużo musiałoby dołożyć.
  • W 2012 wniosek nie był składany

Na zakończenie Jerzy Rębek poinformował, że w okresie 2013-2020 będą istniały podobne możliwości pozyskiwania środków finansowych na odnowę zabytków.

Co myślicie o tym pomyśle? Piszcie.

 

Komentarze  

 
#21 RE: Poseł Jerzy Rębek przedstawił koncepcję zagospodarowania pałacuLukasz_208 2013-06-18 22:15
Cytuję zjp:
Cytat:
Pałac nie powinien być sprzedawany – powtarzał wielokrotnie poseł – nie powinien być oddawany komukolwiek, powinien pozostać własnością, albo Skarbu Państwa, albo któregoś z samorządów. Uważamy, że sprzedaż takiego obiektu, jest czymś bezpowrotnie utraconym.

Panie Pośle kilka lat temu Miasto sprzedawało dawną przychodnię zdrowia przy ul. Pocztowej dlaczego wtedy Pan nie protestował? Czy coś złego stało się z przychodnią? Czy została bezpowrotnie utracona?
Moim zdaniem zdecydowanie lepiej, że ma konkretnego właściciela, który potrafił o ten obiekt zadbać i jakoś go na plecach z Radzynia nie wyniósł. Służy mieszkańcom, a niektórzy znaleźli w nim pracę. Panie Pośle zdecydowanie lepiej iść "drogą przychodni" i jej właściciela niż demagogii i taniego populizmu!
Czy "przychodnia" nie jest przypadkiem Rębka?
 
 
#22 RE: Poseł Jerzy Rębek przedstawił koncepcję zagospodarowania pałacuODIN 2013-06-18 22:21
zróbcie cokolwiek, niech nie stoi pusty
a swoją drogą miasto potrzebuje wielkiego projektu, który dałby zatrudnienie mieszkańcom i zarobił na siebie. wybudujmy coś co ściągnie do nas ludzi a pałac wykorzysta się na bazę dla przyjezdnych.
 
 
#23 do LomoZzjp 2013-06-19 08:25
Cytat:
Pokrytykowaliście już to teraz niech każdy z was wymyśli coś co można by zrobić z pałacem. Krytykować to każdy potrafi, lecz wymyśleć coś od siebie to mało kto.
Są trzy formy własności. Państwowa, prywatna i samorządowa. Tą ostatnią proponuje Pan Poseł. Uważam, że należy ją natychmiast odrzucić z racji tego, iż samorząd małego powiatowego miasta nie poradzi sobie z utrzymaniem pałacu. Po za tym jest to powrót do tego co było z jedną modyfikacją. Głównego najemcę jakim był Sąd ma zastąpić Szkoła Muzyczna.
Pałac powinien być spójnie zagospodarowany jako całość, a nie jako "lokale do wynajęcia".
Należy iść dwutorowo. Nie odrzucać Państwa jak właściciela i starać się rozmawiać w Ministerstwach i Urzędzie Wojewódzkim. Tam Panie Pośle proszę kierować swoje kroki, a nie do samorządów czy mieszkańców miasta. Wszak Pałac to ich własność i powinni o niego zadbać ale w sposób przemyślany czyli lokując jedną instytucję. Podobnie jak ma to miejsce w Puławach w Pałacu Czartoryskich. Wypadało by też dotrzeć do mediów aby o radzyńskim pałacu zaczęło się mówić.
Jednocześnie należy iść w kierunku prywatyzacji. Znalezienie poważnego inwestora z ogromnymi pieniędzmi i pomysłem na Pałac będzie bardzo trudne. Podobnie jak rozmowy w Ministerstwach. Są to jedyne dwa możliwe scenariusze i trzeba zrobić wszystko aby któryś się ziścił. Pałac musi mieć jednego właściciela zdolnego do jego kompleksowego zagospodarowania.
Tworzenie jakiejś dziwnej atmosfery "liberum veto" wokół Pałacu przynosi jedynie szkody i skutecznie odstraszy wszystkich, którzy byliby ewentualnie nim zainteresowani.
 
 
#24 RE: Poseł Jerzy Rębek przedstawił koncepcję zagospodarowania pałacuLomoZ 2013-06-19 08:32
Burmistrz wyprzedał już pół majątku miejskiego. Lokale na Ostrowieckiej od strony kościoła, plac po halach na pks, zamienił Panu Z. działkę z mało użytecznej przy Kościuszki na atrakcyjną w centrum miasta, przychodnię teraz planuje sprzedać kamienice na Ostrowieckiej żeby spłacać długi zaciągnięte na tzw inwestycje. Niedługo nie będzie co sprzedawać, ale burmistrza nie będzie to obchodzić , bo będzie siedział na "zasłużonej" emeryturce, jego następca będzie musiał główkować jak związać koniec z końcem.
 
 
#25 do LomoZzjp 2013-06-19 11:43
Cytat:
Burmistrz wyprzedał już pół majątku miejskiego. Lokale na Ostrowieckiej od strony kościoła, plac po halach na pks, zamienił Panu Z. działkę z mało użytecznej przy Kościuszki na atrakcyjną w centrum miasta, przychodnię teraz planuje sprzedać kamienice na Ostrowieckiej
Dotykasz dosyć złożonego problemu prywatyzacji. Każdy będzie miał swoje zdanie na ten temat. Osobiście jestem przeciwnikiem prywatyzacji spółek miejskich jak PUK czy PEC. Jeżeli chodzi o posiadanie przez Miasto kamienic i lokali użytkowych na wynajem to mam bardzo duże wątpliwości czy ma to sens. Zazwyczaj dochody z tego tytułu nie są zbyt wielkie i ciągle brakuje pieniędzy na remonty i solidne utrzymanie tych obiektów. Bardzo dobrym przykładem jest była przychodnia. Pojawił się konkretny właściciel z krwi i kości i doprowadził budynek do imponującego stanu. Nie sądzę aby Miastu taka inwestycja się opłaciła i ją przeprowadziło. A wpływy do budżetu i tak ma, tyle że z tytułu podatków, a nie z czynszu. Czy te kwoty znacznie się różnią tego nie wiem ale nie sądzę aby tak było.
Tak więc chyba lepiej aby Miasto budynków i lokali się pozbyło i nie konkurowało z prywatnymi inwestorami.
 
 
#26 Pałac Potockichwschodni 2013-06-19 13:52
Pałac jako główny zabytek miasta powinien zostać siedzibą radzyńskiego władcy - Króla Witolda I Kowalczyka.
 
 
#27 pałacniepokorny 2013-08-14 22:46
na leczenie w szpitalu radzyńskim nie ma pieniędzy bo to kosztuje, na wystrój obiektu są bo przesądzona wbrew woli społeczeństwa prywatyzacja rokuje dobry geszeft. na pałac też nie ma pieniędzy na razie ale wystarczy że pojawi się prywatny z oligarchii nietykalnych do której należy faktyczna władza i majątek narodu wypracowany przez pokolenia i znajdą się.
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.