Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 25 maja 2025 imieniny: Grzegorza, Urbana | 1779 - właścicielem Radzynia został hrabia Jan Nepomucen Eryk Potocki

Autorski projekt ustawy posła Jerzego Rębka

środa, 29 lutego 2012 02:06

Projekt ustawy posła Jerzego RębkaW środę (22.02 br.) na konferencji prasowej klubu Solidarna Polska w Sejmie, poseł Jerzy Rębek przedstawił własny projekt ustawy dotyczący wprowadzenia zmian w zasadach przeprowadzania wyborów.

- Projekt ustawy mojego autorstwa proponuje wprowadzenie zmian w zasadach przeprowadzania głosowania w II turze wyborów na wójta, burmistrza, prezydenta miasta. Obecne przepisy obowiązującego prawa wyborczego nie precyzują, czy w okresie pomiędzy pierwszą i drugą turą wyborów na wójta, burmistrza, prezydenta miasta, możliwe jest dopisywanie do rejestru wyborców i w konsekwencji do spisu wyborców wszystkich osób, które w tym czasie zmieniły swoje miejsce zamieszkania i wystąpiły z odpowiednim wnioskiem do Wójta Gminy.

Tę lukę w prawie wypełnia orzecznictwo sądów powszechnych, które niestety jest jednak niejednolite. W niektórych przypadkach sądy, w odpowiedzi na protesty wyborcze, stały na stanowisku, iż nie ma przeszkód dla aktualizowania rejestru wyborców i spisu wyborców poprzez dopisywanie do nich osób, które zmieniły miejsce zamieszkania pomiędzy I i II turą wyborów. W innych przypadkach sądy stały z kolei na stanowisku, że rejestry wyborców i spisy wyborców pomiędzy dwiema turami wyborów mogą być aktualizowane tylko poprzez dopisywanie do nich tych spośród wyborców, którzy podczas I tury głosowania zamieszkiwali na obszarze gminy, w której wybory nie zakończyły się i przeprowadzane jest ponowne głosowanie – mówi poseł.

- W efekcie wójtowie nie mają dziś jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy mogą, czy też nie mogą aktualizować rejestrów i spisów wyborców pomiędzy dwiema turami wyborów i czy w związku z tym odmawiając aktualizacji, bądź też jej dokonując, dopuszczają się przestępstwa przeciwko wyborom, czy też nie i czy narażają się na możliwość unieważnienia wyborów przez Sądy Okręgowe. Dużo ważniejszym efektem opisanej powyżej luki w prawie wyborczym jest jednak „turystyka wyborcza", polegająca na zjawisku masowej „migracji wyborców" pomiędzy I i II turą wyborów. Skala tego zjawiska każe przypuszczać, że ma ona nie tyle związek ze zmianą miejsca zamieszkania wyborcy (dość nagłą), co z chęcią udzielenia poparcia preferowanemu przez siebie, często zaprzyjaźnionemu kandydatowi, który ma szansę przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść właśnie w II turze wyborów. Przykładów jest wiele, np Gmina Jedlnia Letnisko w powiecie radomskim, w której pomiędzy I i II turą wyborów do rejestru wyborców i odpowiednio do spisu wyborców dopisano aż 102 osoby (niemal cała wieś) oraz miasto Radzyń Podlaski, gdzie tuż przed drugą turą wyborów dopisano się 44 osoby - dodaje.

Przypomnijmy, w ostatnich wyborach samorządowych w Radzyniu Podlaskim (12.2011 r.), poseł Jerzy Rebek startując na urząd burmistrza przegrał z Witoldem Kowalczykiem różnicą 44 głosów. Po ogłoszeniu wyników, poseł złożył w Sądzie Okręgowym w Lublinie protest wyborczy, jednak skład sędziowski na podstawie przedstawionych dowodów i po rozpoznaniu sprawy, postanowił oddalić protest.

- Ten projekt ustawy ma być gwarantem dla wszystkich kandydatów w Polsce startujących do wyborów na wójta, burmistrza czy też prezydenta miasta, aby podobne sytuacje się nie powtórzyły. Proponuje zatem wprowadzenie zmiany przepisów art. 10 §1 pkt. 4 oraz art. 473 Kodeksu wyborczego, która jednoznacznie doprecyzuje, iż pomiędzy I i II turą wyborów do rejestru wyborców i spisu wyborców będą mogły być dopisywane wyłącznie te osoby, które w tym czasie ukończą 18 rok życia i stale zamieszkują na terenie gminy. Osoby, które w tym czasie zmieniają miejsce zamieszkania i przeprowadzają się do gminy, w której odbywa się II tura wyborów, nie będą mogły być dopisywane do spisu wyborców, na podstawie którego przeprowadza się ponowne głosowanie. W żadnym wypadku rozwiązanie to nie narusza konstytucyjnego, czynnego prawa wyborczego tych osób. Decyzja o zmianie miejsca zamieszkania nie jest bowiem nigdy decyzją nagłą. Jest to decyzja planowana wcześniej. Jeśli zaś w ślad za tą decyzją miałaby pójść chęć skorzystania z czynnego prawa wyborczego w gminie nowego miejsca zamieszkania, to przecież decyzję tę można zrealizować kilka dni wcześniej, przed I turą głosowania – tłumaczy dalej Rebek.

Kilka dni po środowej konferencji, projekt został wniesiony do laski marszałkowskiej, gdzie czeka na pierwsze czytanie i ewentualne jego zatwierdzenie.

 

Komentarze  

 
#1 Gratulujęwidz 2012-02-29 09:46
Gratuluję Panie Pośle!!!
Czekam by iledzisiaj.pl napisło o Pana innych inicjatywach w Sejmie, bo wiem że jest ich dużo!
 
 
#2 Nareszciegonia44 2012-02-29 10:21
Ja również gratuluję. i mam nadzieję,że ustawa zostanie jak najszybciej uchwalona. Nie będziemy mieli już tak żenującego spektaklu dopisywania do list wyborczych w wykonaniu tych, którzy za wszelką cenę chcieli wygrać. No i się im udało, niestety...
 
 
#3 Turystyka wyborcza.George 2012-02-29 11:43
Szczycimy się demokracją,wolnymi wyborami i innymi zagadnieniami z tym związanymi. Ta ordynacja wyborcza,już dawno powinna zostać zmieniona. "Turystyka wyborcza" to była kpina z demokracji ,wyborców - za ,którą ustawodawca powinien się mocno wstydzić. To był precedens krajowy,nie tylko lokalny.
 
 
#4 życie marzycielaanonim 2012-03-01 00:29
Panie Rębek, popieram każdą inicjatywę ustawodawczą, która nie jest na zasadzie (odmrożę sobie uszy na złość matce), a wręcz przeciwnie - służy lokalnemu patriotyzmowi, lokalnej społeczności. Tą ustawę,( o ile przedzie!)popieram całym sercem, bo machlojki drobnomieszczańskie najbardziej kują w oczy. Nie oznacza to jednak, że popieram pańską byłą i obecną formację polityczną - to tak na marginesie. Uważam, że poseł wywodzący się z takiej małej mieściny jak Radzyń, powinien zapomnieć o swojej przynależności polityczno-partyjno-wyznaniowe j, a działać na rzecz rozwoju pozytywnego lokalnej społeczności, z której się wywodzi i z której woli jest posłem. Wielka polityka nas nie interesuje. Nas interesuje nasz codzienny byt - tu na "wsi"!!! Jeżeli jest pan wstanie oddzielić wielką politykę od miejscowej rzeczywistości, ma pan mój głos. A tu na dole, są dużo ważniejsze sprawy, jak ordynacja wyborcza. Nasze społeczeństwo jest bardzo mądre - pamięta (nawet genetycznie) że tam na górze zrobię i tak po swojemu. I tu widać pana rolę, trzeba nam udowodnić, że interesy pana partii i tej co teraz i tych co były onegdaj, są mniej warte, niż los takiego dupka jak ja, w roli mieszkańca tej wsi o nazwie Radzyń, chcącego tu wychować swoje dzieci, wypieścić swoje wnuki, i mając w końcu wiek emerytalny, przytulić emerytkę, która okazała się przypadkowo moją żoną. ( Z chęcią zrobiłbym to na wyspie RODOS!!!)
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

noimage
Handlowiec - Doradca klienta
piątek, 23 maja 2025
noimage
krowa
niedziela, 25 maja 2025
Rower
Rower
sobota, 24 maja 2025