Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 1 października 2022 imieniny: Danuta, Igor, Remigiusz

Już niedługo

Nigdzie się nie wybieraj... Siedź spokojnie w domu i oglądaj telewizję, albo czytaj książki :)
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Hale targowe zniknęły z krajobrazu Radzynia

Piotr Sławecki   
czwartek, 17 listopada 2011 08:00

Tyle pozostało po radzyńskich halachZ krajobrazu Radzynia Podlaskiego zniknął charakterystyczny element zabudowy.

Dla jednych obiekt stanowił ciekawą unikatową formę architektoniczną zabudowy małomiasteczkowej z początku XX wieku,  inni określali ów budynek jako „szpecący”. Nie zmienia to jednak faktu, iż o halach targowych przy ul. Rynek możemy mówić w czasie przeszłym i w takiej formie oglądać tylko na zdjęciach. Firma prowadząca rozbiórkę hal wykonała prace w terminie określonym w umowie do 15.11.2011 r.

Obecnie na etapie opracowania i konsultacji z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków jest koncepcja zagospodarowania placu Rynek, w tym także kompleksowej rewitalizacji tego terenu, stanowiącego centrum miasta, w sąsiedztwie zespołu pałacowo – parkowego. Stanowi to kolejny etap prac mających na celu porządkowanie tkanki urbanistycznej centrum Radzynia Podlaskiego.

Z kart historii...

Budynek tzw. ”Hal” stanowił zamknięcie północnej pierzei Rynku (Rynek II), będącego pozostałością dawnego rynku Nowego Miasta. Ostateczny kształt rynek uzyskał w okresie międzywojennym. Rynek ma kształt prostokąta, od wschodu oparty o ogród pałacowy.

Budynek „Hal”, inna nazwa „jatki” wybudowany został w latach 20-tych XX wieku. Drewniany parterowy z podcieniem wspartym na słupach, w pierwotnej wersji w narożnikach i części centralnej dwukondygnacyjny, przeznaczony był dla handlu i usług. W latach powojennych w budynku i na placu przyległym mieścił się dworzec autobusowy.

Na końcu galerii rysunek profesora Wiktora Zina przedstawiający element radzyńskich hal.

0102030405060708

 

Komentarze  

 
#1 RE: Hale targowe zniknęły z krajobrazu Radzynialukas123 2011-11-17 20:42
I bardzo dobrze. Czekałem, aż usunięte zostaną te baraki. Oby tylko dobrze zagospodarowali te miejsce.
 
 
#2 RE: Hale targowe zniknęły z krajobrazu Radzyniamlody20 2011-11-17 21:19
Zgadzam sie z Lukasem te baraki nie pasowaly po prostu. Teraz powinien tam powstac jakis plac fontanna laweczki do posiedzenia :) Ale znajac wladze Radzynia to wszystkiego mozna sie s
podziewac ;/
 
 
#3 Ucywilizować Koszaryanonim 2011-11-17 22:40
A teraz należałoby sie wystarac o rozebranie baraków na Koszarach i postawienie w tym miejscu paru kilku piętrowych bloków komunalnych z handlowymi parterami do wynajęcia przez kupców partycypujących w ich budowie, z placem handlowym (coś na wzór małego ryneczku z Gwardii) na terenie należącym do PSS, parkingami i terenami zielonymi oraz placem zabaw dla dzieci. Tej społeczności należy sie jakaś cywilizacja po dziesiątkach lat upokorzeń NIE MÓWCIE ZE TO JAKIEŚ ZABYTKI!! - nie takie ruiny inne miasta w Polsce likwidują, tylko trzeba chcieć.
 
 
#4 do anonimKonradoo77 2011-11-17 23:21
a najważniejsze KASA NA TO WSZYSTKO gdzie jest

Ps.mogli i mogą mieszkać gdzie indziej, a platforma startowa dla pojazdów kosmicznych ? to gdzie ? na tych kilku piętrowych blokach ?
 
 
#5 do Konradoo77anonim 2011-11-18 01:45
Ty nawet na idiotę jesteś za głupi!
 
 
#6 do anonimKonradoo77 2011-11-18 08:59
Ja o tym bardzo dobrze wiem a Ty anonimie kiedy sobie to uświadomisz? pewnie jak będzie za późno na leczenie albo i już jest bahahahahahahah
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.