Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 27 listopada 2020 imieniny: Ksenia, Walerian, Franciszek

Już niedługo

Nigdzie się nie wybieraj... Siedź spokojnie w domu i oglądaj telewizję, albo czytaj książki :)
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Albo przedszkole, albo inwestycje?

Katarzyna Wodowska   
poniedziałek, 29 sierpnia 2011 08:00

– Czekam na ostateczny wyrok i mówię o faktach, że nie ma pieniędzy na ewentualny zwrot – zaakcentował burmistrz KowalczykDo urzędu miasta wciąż wpływają wnioski rodziców domagających się zwrotu opłat pobranych za Przedszkole Miejskie. Do tej pory opiewają na kwotę ponad 500 tys. zł. Burmistrz zapowiada, że jeżeli zapadną prawomocne wyroki i trzeba będzie oddać zasądzone sumy, w konsekwencji odbije się to na inwestycjach infrastrukturalnych. – To będzie pierwszy sposób, aby szukać środków finansowych – tłumaczy Witold Kowalczyk. Nie kryje również, że być może będzie zmuszony podjąć decyzję o ograniczeniu miejsc w przedszkolu. – To psychomanipulacje – zarzuca opozycyjny radny. 

W czerwcu Grzegorz Blicharz wygrał proces dotyczący opłat za świadczenia udzielane przez Przedszkole Miejskie. Miasto złożyło apelację w tej sprawie. – Jaki będzie wyrok, takie będą moje decyzje. Jeżeli wyrok będzie ostateczny oczywiście dokonamy tego zwrotu – zapowiedział burmistrz. Jednak taka ewentualność będzie wiązała się z dotkliwym uszczerbkiem w miejskim budżecie. Trzeba będzie szukać oszczędności.

Już podczas ostatniej sesji rady miasta burmistrz poinformował, że zrezygnowano z budowy kolektora na ulicy Wyszyńskiego. Pierwszym argumentem tej decyzji, było to, że kwota zaplanowana w budżecie jest niższa o 60 tys. zł. – Drugi powód jest ważniejszy – rozpoczął burmistrz. – Związane to jest z tym, że jeżeli wyroki sądowe zakończą się ostatecznie i będziemy musieli rodzicom zapłacić, że łaskawie posłali swoje dzieci do przedszkola, będziemy musieli szukać środków finansowych. Pierwszym sposobem będzie rezygnacja z niektórych inwestycji infrastrukturalnych – wyjaśnił. Dodał, że rozważa też kwestię, aby od przyszłego roku ograniczyć miejsca w przedszkolu publicznym. – Według szacunków wstępnych liczyłem, że będzie to ponad 100 osób mniej.

Z tym stanowiskiem nie zgodził się radny Sławomir Sałata. - Przykro, że próbuje pan zrzucić winę nieudolności urzędu w sprawie przedszkola na rodziców. Moim zdaniem, może pan jest dobry w tym,  ale to są psychomanipulacje – stwierdził radny. – Dobrze pan wie, że obie uchwały podjęte przez radę miasta w czasie, o którym mówimy zostały uchylone przez sąd i opłaty były pobierane nieprawnie -przypomniał. Burmistrz nie pozostawił tych słów bez odpowiedzi. -  Nigdy i w żadnym elemencie nie zrzuciłem winy na rodziców. Mówię o faktach. Uchwały nie ja podejmowałem, tylko rada i to całoosobowa: koalicja i opozycja – podkreślił Kowalczyk. 

Sałata zachowanie burmistrza nazwał nieuczciwym. – Mówi pan, że nie zrobi kolektora, bo rodzice zechcą swoje pieniądze. To są ich pieniądze i słusznie im się należą! Uważam, że zrzucanie winy na rodziców jest w pewnym stopniu nieuczciwością z pańskiej strony. To jest niesłuszne – ocenił radny.  – Czekam na ostateczny wyrok i mówię o faktach, że nie ma pieniędzy na ewentualny zwrot – zaakcentował burmistrz, po czym dodał – Będę ich szukał w taki sposób, jak powiedziałem. Bo jaki inny?

 

Komentarze  

 
#21 cd do pozycji nr.7anonim 2011-08-30 15:26
Na pewno nie bronię władz miasta przed odpowiedzialnością. Jeżeli umiało się wziąć, należy umieć i oddać. Panie burmistrzu, nas podatników pana ludzie załatwili by błyskawicznie wyrywając ostatni grosz z gardła, gdybyśmy to my byli coś winni dla miasta i nikogo by nie interesowało ze my to wydali na zaszczytne cele. Z drugiej strony na to patrząc, to miasto te pieniądze na coś wydało - i czegoś tam jeszcze by nie było do tej pory. To była taka pożyczka mieszkańców dla miasta. A JAK JĄ TERAZ SPŁACIĆ? Straszenie redukcją inwestycji to dziecinada i niepoważne. Najprościej to zredukować kadrę urzędu o przykładowo 10 osób (nawet nikt nie zauważy ubytku z petentów!), to lekko licząc 30 tysięcy oszczędności miesięcznie lub 360 tys rocznie!!!! Jest czym spłacać. Starostwo może dorzucić też z 5 etatów, to razem rocznie pół miliona złotych oszczędności. Budżet się szybko zrównoważy a na przyszłość jakie oszczędności! cenę pobytu dzieci w przedszkolach można będzie zredukować praktycznie do zera!!!
 
 
#22 RE: Albo przedszkole, albo inwestycje?Jazon 2011-08-30 18:12
Tak jak wyżej napisano, Pan Burmistrz ma przeciez odpowiedzialnych ludzi za ten bałagan, przeciez istnieje takie stanowisko jak inspektor ds oświaty w mieście i przecież to ta osoba (wg mnie)jest odpowiedzialna za napisanie uchwały tej czy innej regulującej sprawy związane z przedszkolem. Traf chciał, że dyrektor i inspektor to ta sama osoba.
Nic więcej.....
 
 
#23 do teklaobsarwator 2011-08-30 18:55
... jeśli Szanownej Pani się coś nie podoba - mam tu na myśli orzeczenie niezawisłego sądu - to uważam, że w tym mieście niestety nie ma dla Pani miejsca więc - do widzenia. Podobne poszanowanie prawa znajdzie pani w pobliskiej - Białorusi, gdzie moim zdaniem chętnie Panią przygarną.
Natomiast jeśli, uważa Pani, iż wyłudzone przez miasto pieniądze są nieznacznym uszczerbkiem w budżecie młodych rodziców to proszę wyłożyć choć część pieniędzy z własnej kieszeni.
Ciekawe jak wtedy będzie Pani mówiła o tym procederze.....
 
 
#24 do tekliAnton 2011-08-30 19:07
sluchaj to nie ja kandydowałem na burmistrza, nie ja mam etat radcy prawnego w UM ani nie ja startowałem na radnego i dlatego nie bardzo poczuwam ze to moja wina. Do pobliskich miast sie nie musze wybierac bo do cholery chyba zyjemy w panstwie prawa (chociaz czasami mam watpliwosci)i tu tez mozna zyc tylko z niektorymi sprawami trzeba zrobic porzadek bo to nie jest prywatny folwark.
działania były podjete zaraz po tym jak wyszło ze opłata ta jest niezgodna z prawem ale to pan burmistrz i jego ekipa wydłuzyła okres załatwienia tej sprawy myslac ze jakos to bedzie , na komisjach oswiaty zapewniał ze wszystko jest pieknie i zgodnie z prawem, tak samo zapewniał ze kolejna uchwała tez jest super i jak sie okazało sad uznał ze nie do konca.
 
 
#25 do tekliAnton 2011-08-30 19:08
Nie wiem dlaczego interesuje Ciebie tylko uszczerbek w miejskiej kasie, czy jak burmistrz pobiera od ludzie bezprawnie pieniadze to jest OK. Powiem Ci ze sprawa przedszkola to jedna z wielu takich spraw. Sam niedawno spotkałem sie z sytuacja pobierania bezprawnie opłaty przez UM. Po krótce było tak ze pracownik UM wysłał mi pismo o dokonanie opłaty od pewnej czynnosci gdy po wizycie w UM poinformowałem go ze zgodnie z przepisami ta opłata nie powinna byc ponoszona to odpowiedział ze ona sam nie wie czy ma ja pobierac czy nie pobierac. jak sie z nia niezgadzam to moge złozyc odwołanie wtedy i on na podstawie stanowiska KO bedzie wiedział co robic. Zdziwiła mnie taka sytuacja. Oczywiscie złozyłem odwołanie i opłata została uchylona.Ile osob przede mna tego nie zrobiło i zapłaciło pieniadze chociaz nie musieli, ile na takich sytuacjach budzet UM zebrał kasy, badzmy obiektywni
 
 
#26 anonimie drogi...ferdek kiepski 2011-08-30 19:21
po raz pierwszy muszę się z Tobą zgodzić - z tym co piszesz w poz. 21! się porobiło...
co więcej - nie trzeba nikogo zwalniać w UM czy SP - wystarczy "przetrzepać" te ciche etaty, które są w samym przedszkolu! Jeden raz udało mi się prz padkiem zerknąć w listę "obecności" - liczba osób po prostu mnie przeraziła. To powinno być przedszkole z najlepszą opieką w Polsce... :D jak jest wie każdy z nas, którzy posyłamy tam dzieci... pierwszy przykład z brzegu - jedno przedszkole, trzy filie i trzy kuchnie. czy nie mogłaby by być jedna kuchnia i dowóz do pozostałych filii? ale wtedy krewni i znajomi króliczka nie mieliby gdzie pobierać wynagrodzenia...
 
 
#27 Cytat wpisu "zainteresowany" na forumasasas 2011-08-30 21:31
"Tak to prawda, że burmistrz wykonywał tylko uchwały przegłosowane przez swoich radnych, którzy są w stanie przegłosować wszystko co im guru nakaże. Zapomniał tylko dodać, że już w styczniu 2008r dostał od wojewody pismo, że uchwała rady miasta w sprawie przedszkola jest niezgodna z prawem i trzeba ją natychmiast zmienić ale nie raczył zapoznać z tym pismem radnych zachowując tą wiadomość dla siebie, przewodniczącego RM oraz pani dyrektor przedszkola.
Konkludując można powiedzieć, że z premedytacją nas (rodziców) okradano przez prawie 3 lata wiedząc, że pobierane opłaty są niezgodne z prawem, a nawet bezczelnie podnoszono te opłaty na podstawie niby rzetelnej kalkulacji kosztów przedstawianej prze panią dyrektor przedszkola, która jest jednocześnie inspektorem oświaty w urzędzie miasta i ustawę o oświacie powinna mieć w jednym paluszku."
reszta znajduje się na
forum.(...)
 
 
#28 zwrot opłatzjp 2011-08-31 07:37
W dalszym ciągu nikt jasno nie powiedział czy zwrot dotyczy pewnej kwoty jaką ponosili rodzice czy 100% opłaty. Anton w jednym z postów napisał z czego składają się opłaty za przedszkole jednak w poniżej zamieszczonej "instrukcji" podane jest jasno o zwrot jakich opłat chodzi. Cytat z (...):
"Re: Przedszkole - wyrok sądu

Postprzez zainteresowany » poniedziałek, 22 sierpnia 2011, 20:19
1. Dokładnie nie wiadomo jak długo będzie trwała sprawa odwoławcza w Lublinie. Mniej więcej podobne sprawy trwają ok 6 miesięcy.

2. W wezwaniu do zwrotu nie wyliczamy odsetek, wpisujemy tylko sumy kwot, które są w zaświadczeniu. Z wymienionego zaświadczenia sumujemy wszystkie kwoty opłaty stałej plus opłatę za zajęcia ponad podstawę programową a następnie wszystkie opłaty za przygotowanie posiłku. Suma tych kwot daje nam kapitał do zwrotu,który należy wpisać do zaświadczenia. "
Koniec cytatu. Na podstawie powyższej instrukcji mam wrażenie, że chodzi o zwrot 100% opłat wnoszonych ówcześnie przez rodziców za pobyt dzieci w przedszkolu. Jeżeli tak to jest to wykorzystanie ewidentnego błędu władz miasta i próba osiągnięcia nieuzasadnionych korzyści wykorzystując sztuczki prawne bowiem w żadnym z ościennych miast przedszkola bezpłatne nie są. Jeżeli jestem w błędzie proszę zainteresowanych o jasną wypowiedź w jakim procencie żądają zwrotu opłat ponoszonych w feralnym okresie obowiązywania niezgodnej z prawem uchwały.
 
 
#29 odpowiadając na poprzedni postxyz11 2011-08-31 08:32
Zwrot, którego domagają się rodzice nie jest pełną kwotą którą płacili za przedszkole. Z przytoczonej instrukcji wynika, że sumowane są 2 składniki a opłata za przedszkole składała się z 3.
Po odliczeniu kwot, których domagają się rodzice pozostałaby w przybliżeniu kwota którą płacono za przedszkole w ościennych miastach.
 
 
#30 do Antona i obserwatoratekla 2011-08-31 09:11
nie podniecajcie się aż tak bardzo .Ja też jestem jedną z tych rodzin /dwoje dzieci w przedszkolu/ którym pobrano dodatkowo w/w opłaty.Ale nie panikuję, nie histeryzuję. Na razie obserwuję ,a co postanowię to moja sprawa. A Ty Szanowny Panie obserwator nie wysyłaj mnie na Białoruś,ja nie muszę bo w przeciwieństwie do Ciebie pracuję ,to tutaj w Radzyniu zbudowałam dom/ kredyt na lat 30 !/ i żyję na przyzwoitym poziomie. A to wszystko dla mnie i dla mojej rodziny , a Tobie nic do tego.Wstydź się za taką propozycję dla kobiety, matki i żony. Brak Ci po prostu kultury!
 
 
#31 RE: Albo przedszkole, albo inwestycje?Milkast 2011-08-31 09:25
jak słyszę(albo widzę) takie bzdury wypowiadane przez burmistrza(na per pan nie zasługuje) to aż mnie krew zalewa...nie dość, że za grosz kultury wobec najmłodszej społeczności radzyńskiej i ich rodziców, to jeszcze widzę, że stali się "źródłem zarobku"!!! Ale nie po to są maluchy żeby finansować inwestycje i to w sposób nielegalny bo burmistrz je zwyczajnie na świecie okradł! Czyli logicznie myśląc inwestycje w mieście są z kradzionych pieniędzy od mieszkańców... to nie ta droga burmistrzu
 
 
#32 do xyz11zjp 2011-08-31 10:53
Przyjmuję Twoje wyjaśnienie w dobrej wierze, że rodzice chcą "sprowadzić" wysokość ówczesnych opłat do realnego poziomu jak w ościennych miastach. Aczkolwiek instrukcja informuje o żądaniu zwrotu trzech składników, a nie jak piszesz dwóch tj.: opłaty stałej, opłaty za zajęcia ponad podstawę programową oraz opłatę za przygotowanie posiłku. Czego w takim razie nie obejmuje zwrot? Wsadu do kotła czy czegoś jeszcze?
 
 
#33 kto kogo "okrada"ferdek kiepski 2011-08-31 11:51
burmistrz zarzuca nam, że przez nas w mieście nie będzie inwestycji.
to dla porównania stawki opłat za dodatkowe godziny w przedszkolach od 1 września:
Lublin-1,39 zł/h; Katowice- 1,30 zł/h; Olsztyn - 3 zł. Warszawa - 3,51 lub 1,80 zł/h w zależności od pory dnia.
Czyli Radzyń ze swoim 2,94 zł równa do stolicy... tylko jak rozmawiam w pracy jak wygląda przedszkole w stolicy i porównuję to z Radzyniem to ręce opadają. Zrzucamy się na pensje dla krewnych i znajomych króliczka i tyle :-x
 
 
#34 do zjpxyz11 2011-08-31 13:24
Opłata stała obowiązywała przy unieważnionej uchwale z marca 2007r a w marcu 2010r przy kolejnej unieważnionej uchwale nazwano ją opłata za zajęcia ponad podstawę programową. Czyli jest to jeden ze składników opłaty za przedszkole inaczej nazwany w różnych okresach czasu.
 
 
#35 Do Burmistrzaqwertyu 2011-08-31 15:49
proszę o informację jakie inwestycje zostaną niezrealizowane w związku z wyrokiem sądu w sprawie Mostostalu. może basenu nie bedzie bo idzie o cirka 2mln, plus 2 mln dla przedszkolaków....
 
 
#36 do xyz11zjp 2011-08-31 17:18
Bardzo Ci dziękuję za wyjaśnienie. Często diabeł tkwi w szczególe lub niedopowiedzeniu. To wyjaśnia sprawę trzech składników.
 
 
#37 do Tekliobsarwator 2011-08-31 19:50
po pierwsze to sama zaczęłaś poruszać kwestię kto i gdzie powinien się wynosić -"Droga otwarta do "pobliskich miast"".
PO drugie, to nie mam się czym podniecać - ani Twoim komentarzem , ani 2 mln które wyłudziło miasto, a tym bardziej Twoją rewelacyjną pozycją materialną bo jakoś super pałacu (za wyłączeniem Potockich i Guberni)wystawionego w Radzyniu nie widać - więc zejdź na ziemię.
PO trzecie, jeśli tak bardzo przejmujesz się słabą kondycją naszego miasta, zarządzanego przez ludzi których zapewne sama wybrałaś, to proponuję powiększyć kredyt 2x albo nie 3x i przelać powyższą kwotę do kasy miasta, na konto króliczka, jego znajomych, lub gdzie tylko chcesz - Twój kredyt - Twój wybór. Natomiast od moich pieniędzy które niesłusznie naliczyło miasto proszę łaskawie się odczepić, bo nie zamierzam dokładać ani złotówki więcej niż powinienem - wg. prawa.
 
 
#38 Do obsarwatoratekla 2011-09-01 16:25
Nikomu nie kazałam się wynosić na Białoruś tak jak Ty to robisz, w ohydny i perfidny sposób.
A dom ,który mam dzięki swojej pracy nie musi być pałacem .Jest super chatą z wygodami i ogrodem.A Ty zazdrościsz, a jest czego!Nie chcę się już z Tobą o nic spierać, bo Ty masz tylko jeden punkt widzenia,a przy tym jesteś niereformowalny,zazdrosny , złośliwy.Weźmiesz pieniądze za przedszkole ,bo na pewno Ci się należą.Ciesz się i już więcej nie krytykuj w sposób wszystkich i wszystkiego wokół Ciebie. Pesymista do kwadratu.
" Miłość własna leży u korzenia wszelkiego zła "
 
 
#39 RE: Albo przedszkole, albo inwestycje?obsarwator 2011-09-01 19:55
.. jesteś krętaczką, nie potrafiącą przyznać się do błędu, a krytyka w oczęta cię kole poniżej Troje słowa z 20 postu:
"Wiesz w pobliskich miastach sa inwestycje sa duzo tansze przedszkola a u nas afera bo ktos domaga sie zeby bylo przestrzegane prawo -tak napisałeś Anton. Droga otwarta do "pobliskich miast"" - (to mi wygląda na jasną sugestię w kierunku biednego Antona - no może i nie na Białoruś, ale choćby do Łukowa - ha ha ha)
-więc nie mów, że nikogo nigdzie nie wyganiasz.
Nie masz pałacu? - a to szkoda - bo chwalić się lubisz strasznie - wygodny dom, ogród, ble, ble, ble - wyluzuj bo się strasznie napinasz....
Ja nikomu nigdy w kieszeń nie zaglądałem bo mnie cudza kasa nie obchodzi-pilnuję tylko swojej. Jeśli jesteś osobą zamożną, jak to wynika z powyższej treści to super - wreszcie ma kto płacić podatki w tym kraju, żeby takie miasto jak Radzyń nie musiało wyłudzać pieniędzy od niejednokrotnie biedniejszych od Ciebie osób.
Co do mojego punktu widzenia - tak - w tej sprawie mam jeden - w skrócie- nie kradnę i nie dam się okradać!!
Jestem niereformowalny, a zazdrościć to ja Tobie - uwierz mi - nie mam czego.
Kończąc pozdrawiam serdecznie
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.