Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 6 maja 2025 imieniny: Judyty, Juranda

Już niedługo


"Dworskie Opowieści" - Aukcja w Pałacu Potockich w Radzyniu Podlaskim, 10.05.2025, 18:00, PAŁAC POTOCKICH
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Fundusz szwajcarski: #8 Bezpieczeństwo

Anna Małoszewska   
wtorek, 06 maja 2025 06:00

BezpieczeństwoPrzygotowanie projektów przebudowy terenów zdegradowanych; modernizacja infrastruktury wybranych ulic w mieście; montaż oświetlenia ulicznego i na ścieżkach rowerowych; rozbudowa i modernizacja monitoringu miejskiego i systemów monitorujących jakość powietrza; budowa aktywnych przejść dla pieszych – wszystkie te działania zostały ujęte w projekcie nr 8 zgłoszonym do Polsko-Szwajcarskiego Programu Współpracy.

ZIDENTYFIKOWANE PROBLEMY

Trend starzejącego się społeczeństwa powoduje rosnące w Radzyniu zapotrzebowanie na infrastrukturę dostosowaną do potrzeb osób starszych, z niepełnosprawnościami oraz pieszych. Miasto boryka się z dużymi brakami w tym zakresie. Wielu ulicom brakuje chodników, odpowiedniego oświetlenia oraz monitoringu. Wiele ulic jest zaniedbanych, od lat nie modernizowanych. Nie posiadamy dla nich aktualnych projektów budowlanych. Nowo powstające ulice – jak choćby te na osiedlu Nowy Satuń – są całkowicie pozbawione oświetlenia.

PLANOWANE DZIAŁANIA

Projekt ten stanowi odpowiedź na wskazane problemy związane z infrastrukturą i bezpieczeństwem przestrzeni publicznej w mieście. Zakłada modernizację wielu ulic, obejmującą przygotowanie dokumentacji projektowej dla terenów zdegradowanych, renowację nawierzchni dróg i chodników oraz ich dostosowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, m.in. poprzez obniżenie krawężników. W ramach projektu przewidziano także rozbudowę i unowocześnienie systemu monitoringu miejskiego oraz instalację nowych kamer w miejscach wskazanych przez mieszkańców. Uwzględniono renowację już istniejących kamer. Istotnym elementem będzie wdrożenie oświetlenia ulicznego i na ścieżkach rowerowych. Dotyczy to np. osiedla Nowy Satuń. Zaplanowano budowę aktywnych przejść dla pieszych i działania edukacyjne. Zwiększą one świadomość reagowania na sytuacje kryzysowe, a także poprawią zaangażowanie mieszkańców w bezpieczeństwo publiczne.

OCZEKIWANE REZULTATY

Realizacja projektu przyczyni się do poprawy jakości życia mieszkańców Radzynia. Wpłynie na wzrost atrakcyjności miasta. Poprawa oświetlenia w kluczowych lokalizacjach pozwoli ograniczyć liczbę zagrożeń drogowych. Dzięki procesowi partycypacji społecznej mieszkańcy zyskają realny wpływ na planowane zmiany. Zastosowanie energooszczędnego oświetlenia LED oraz czujników monitorujących jakość powietrza i wody nie tylko podniesie poziom bezpieczeństwa, ale także przyczyni się do łagodzenia skutków zmian klimatycznych. Nowe chodniki, ławki, aktywne przejścia dla pieszych i obniżone krawężniki ułatwią poruszanie się, szczególnie osobom starszym i z ograniczoną mobilnością.

BUDŻET

Koszt realizacji projektu oszacowano na 10 mln zł. Za jego koordynację odpowiadał Artur Dawidek.

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

noimage
Działka 10 min do Lublina
środa, 23 kwietnia 2025
Fotelik samochodowy CYBEX
Fotelik samochodowy CYBEX
niedziela, 04 maja 2025
noimage
Regały - Półki sklepowe
sobota, 03 maja 2025