Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 11 grudnia 2023 imieniny: Waldemar, Damazy

Chcesz wyrejestrować samochód w Radzyniu Podlaskim? Uważaj na błędy formalne! Grożą surowe kary

Artykuł partnera   
poniedziałek, 20 listopada 2023 06:00

Chcesz wyrejestrować samochód w Radzyniu Podlaskim? Uważaj na błędy formalne! Grożą surowe karyNiekiedy konieczne jest wyrejestrowanie pojazdu, które może mieć różnorodne przyczyny.

Procedurę trzeba przeprowadzić z dbałością o każdy szczegół i w ustalonych ramach czasowych. W przeciwnym razie narazisz się na karę finansową, która może wynosić nawet 1000 złotych. Jak jej uniknąć?

Na czym polega wyrejestrowanie pojazdu?

Wyrejestrowanie pojazdu to procedura, do której jest uprawniony właściciel/współwłaściciele samochodu. Polega ona na rezygnacji z rejestracji i dopełnieniu w związku z tym formalności we właściwym urzędzie. Możesz je zrealizować w wydziale komunikacyjnym lub online w zależności od tego, na jaką opcję się zdecydujesz w konkretnej sytuacji. Samo wyrejestrowanie wymaga wypełnienia właściwego wniosku.

Jeśli właściciel lub jeden ze współwłaścicieli nie mogą podpisać wniosku, istnieje możliwość przekazania wykonania tej funkcji pełnomocnikowi. Może nim zostać każdy – inny współwłaściciel, członek rodziny lub osoba obca.

Kiedy konieczne jest wyrejestrowanie pojazdu?

Wyrejestrowanie pojazdu należy przeprowadzić w następujących sytuacjach:

  • po przekazaniu pojazdu do stacji demontażu lub punktu zbierania pojazdów,
  • po utracie pojazdu, do której dojdzie w wyniku kradzieży,
  • po wywiezieniu samochodu z kraju — w celu jego sprzedaży bądź zarejestrowania poza granicami Polski,
  • po kasacji pojazdu za granicą.

Co ważne, nie musisz dokonywać wyrejestrowania auta, jeśli go sprzedałeś. W takiej sytuacji masz jednak obowiązek zgłoszenia dokonania transakcji w wydziale komunikacyjnym właściwym ze względu na miejsce rejestracji samochodu. Jeśli obowiązku nie dopełnisz, otrzymasz karę w wysokości nawet do 1000 złotych.

Ile czasu masz na wyrejestrowanie pojazdu?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa masz 30 dni na wyrejestrowanie pojazdu. Jeśli nie dopełnisz obowiązków w tym zakresie, poniesiesz konsekwencje. Zostanie na Ciebie nałożona kara, której wysokość wyniesie od 200 do nawet 1000 złotych. Na zapłacenie grzywny będziesz miał jedynie 14 dni.

Planujesz wyrejestrowanie auta? Na stronie https://rankomat.pl/samochod/jak-i-kiedy-wyrejestrowac-samochod znajdziesz szczegółowe informacje na temat tej procedury. Z artykułu dowiesz się, jakie dokumenty są potrzebne do jej finalizacji i z jakimi kosztami należy się liczyć w konkretnej sytuacji.

Co się dzieje z ubezpieczeniem OC po wyrejestrowaniu auta?

Jeśli dokonasz wyrejestrowania pojazdu, musisz zgłosić ten fakt w towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym masz wykupioną polisę. W takiej sytuacji należy złożyć wypowiedzenie umowy OC i załączyć dokumenty, które potwierdzą wyrejestrowanie auta. Wówczas ubezpieczyciel rozpatrzy Twoją sytuację i zdecyduje o tym, czy należy Ci się zwrot części opłat poniesionych na zakup ubezpieczenia.

Czasowe wyrejestrowanie pojazdu — czym jest?

Czasowe wyrejestrowanie samochodu umożliwia tymczasowe wycofanie pojazdu z ruchu na okres nawet do 12 miesięcy. Po upływie tego czasu auto powinno zostać przywrócone do ruchu. Procedurę można przeprowadzić w sytuacji, gdy dojdzie do poważnego uszkodzenia samochodu osobowego.

Aby możliwe było skorzystanie z czasowego wyrejestrowania auta, musi mieć ono poważnie uszkodzony jeden lub więcej z następujących elementów:

  • nadwozie,
  • podwozie,
  • ramę.

Do takich usterek najczęściej dochodzi w wyniku wypadku drogowego. Powodem powstania awarii mogą być również inne czynniki, w tym m.in. warunki atmosferyczne czy akty wandalizmu.

Należy pamiętać, że tymczasowo wyrejestrowanym pojazdem nie można legalnie poruszać się po drogach. Jego tablice rejestracyjne i dowód zostają zatrzymane we właściwym starostwie i zwrócone dopiero po przywróceniu samochodu do ruchu.

Ile kosztuje tymczasowe wyrejestrowanie auta?

Koszt tymczasowego wyrejestrowania pojazdu jest uzależniony od tego, na jak długo wyłącza się go z ruchu. Opłata za minimalny okres wynosi 80 zł. Za czas od 3 do 12 miesięcy dolicza się dodatkowe 4 zł za każdy kolejny miesiąc.

Co ze składką OC przy tymczasowym wyrejestrowaniu pojazdu?

Co ważne, pojazdy czasowo wyłączone z ruchu muszą być ubezpieczone, a więc mieć ważną polisę OC. Nie ma znaczenia, że w czasie unieruchomienia nie ma fizycznej możliwości poruszania się nimi po drogach (bo na przykład brakuje niektórych części). Właściciele aut są zmuszeni do tego, by mieć ważną polisę i na bieżąco ją opłacać.

Warto o tym pamiętać. W przeciwnym razie narazisz się na karę z UFG, czyli Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jej wysokość jest uzależniona od przerwy w opłacaniu ubezpieczenia, a więc będzie inna za 3 dni zwłoki, a inna za czas powyżej dwóch tygodni. Po upływie 14 dni osiąga ona jednak maksymalną kwotę, która wynosi — w przypadku samochodów osobowych — kilka tysięcy złotych.

Niekiedy tymczasowe lub trwałe wyrejestrowanie pojazdu jest konieczne. Procedury wymagają wypełnienia formalności i wiążą się z kosztami, jednak ich dopełnienie pozwoli uniknąć kar finansowych. Te mogą zostać nałożone na właścicieli pojazdów w niektórych sytuacjach – jeśli nie zadbają oni o dopełnienie swoich obowiązków.

 
Sprzedam Mazda 3, pierwszy wÅaÅciciel
Sprzedam Mazda 3, pierwszy właściciel
niedziela, 03 grudnia 2023
noimage
SPRZEDAM MIESZKANIE 48m
wtorek, 05 grudnia 2023
Trawa wiÄzka z Makiem 80 cm, nowa
Trawa wiązka z Makiem 80 cm, nowa
niedziela, 10 grudnia 2023