Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 24 maja 2024 imieniny: Joanny, Zuzanny

Nie może, czy nie chce? Burmistrz sceptyczny wobec aktywnych przejść.

Klaudia Szczygielska   
piątek, 27 stycznia 2023 07:00

Sesja Rady MiastaPodczas 56. sesji Rady Miasta Radzynia Podlaskiego temat przejść dla pieszych pojawił się wielokrotnie.

Stało się tak za sprawą wypadku, jaki miał miejsce kilka dni temu oraz naszej aktywności związanej z bezpieczeństwem. W ostatnich dniach opublikowaliśmy bowiem wezwanie do burmistrza Jerzego Rębka, aby doświetlić najbardziej niebezpieczne przejścia dla pieszych. Zostały przedstawione rozwiązania, z jakich korzystały sąsiednie miejscowości, koszty inwestycji oraz źródło finansowania.

Dla poprawy widoczności, zaproponowano zamontowanie aktywnych przejść, czyli tzw. kocich oczu — światełek zatopionych w asfalcie przy pasach, które ostrzegają kierowców, że do przejścia zbliża się pieszy.

Sygnalizacja reaguje na ruch i zaświeca się automatycznie. Wdrożenie takich rozwiązań w sąsiednich miastach pokryto ze środków z ministerialnego programu „Razem Bezpieczniej”, który pokrywa 80% inwestycji. Termin naboru wniosków upływa 6 lutego.

Film można obejrzeć pod adresem: https://youtu.be/-9T6ARmZYz4

Na sesji radni z naszego stowarzyszenia (Radzyń Moje Miasto): Sławomir Zdunek, Mariusz Szczygieł i Bożena Lecyk, złożyli wniosek, w którym opisali powyższe możliwości. Wskazali też przejścia, które są szczególnie niebezpieczne. Odpowiedź burmistrza udzielona ad hoc była negatywna. Skupiła się na planowanych inwestycjach drogowych, podczas których również przejścia przejdą kompleksową modernizację. Dlaczego jednak takiego wniosku nie można złożyć i poprawić bezpieczeństwo na przejściach przy drogach, które nie będą modernizowane? Radna Bożena Lecyk wymieniła takie przejścia: przy ul. Jana Pawła II (pomiędzy kościołem Św. Trójcy a pałacem Potockich), przy ul. Warszawskiej (naprzeciwko Urzędu Miasta oraz naprzeciw Biedronki).

Mimo że miasto musiałoby dołożyć do takiego przejścia tylko około 6000 złotych, burmistrz uznał, że w budżecie zaplanowanym na 2023 rok nie sposób znaleźć takich środków.

Jeśli więc nie dostaniemy innej odpowiedzi, a miasto nie zdecyduje się składać wniosku w ministerialnym programie, szybko nie doczekamy się bezpiecznych przejść w Radzyniu.

Komentarz radnego Sławomira Zdunka: - Dziwi mnie reakcja burmistrza na nasz wniosek. Mówi nam, że nie ma na to pieniędzy. A my przecież wskazujemy źródło sfinansowania 80% modernizacji wybranych przejść. Mówi nam, że nie odpowiada za zachowania kierowców i pieszych. I że to kierowcy i piesi powinni uważać. Dodaje, że latarnie nie mogą świecić jaśniej, bo jesteśmy biednym miastem. Jego reakcje i wypowiedzi momentami były ze sobą sprzeczne. Skoro jesteśmy biedni, powinniśmy korzystać z zewnętrznych środków — nawet jeśli opiewają tylko na setki tysięcy złotych, a nie miliony. Gorąca dyskusja, która przewijała się na ten temat przez całą sesję, dowodzi, że temat jest dla mieszkańców bardzo ważny.

 

Komentarze  

 
#1 Inwestycjestadionowy 2023-01-27 09:05
Władzo miejska!!!
Najwyższy czas na modernizacje stadionu miejskiego w Radzyniu. Zadaszoną główną trybune oraz sztuczne boisko treningowe
 
 
#2 Nie może?epemil190 2023-01-27 10:44
Te kocie oczy to nienajlepszy pomysł.Ludzie uruchamiają to miganie nawet nie wchodząc na przejście i kierowcy się przyzwyczajają,że to miga nawet jak ktoś przejdzie obok nie przechodząc przez ulicę.Wystarczy dobrze doświetlić tak jak koło nowego ronda przy skarbowym.Taniej i skuteczniej.Jedno z najbardziej niebezpiecznych przejść jest przy wyjeździe w prawo z Powstańców na Wisznicką.Tam kierowca może nie zauważyć pieszego,przejście jest za blisko.Jeżeli zaś chodzi o wniosek o dofinansowanie to na to bym nie liczył.Tu potrzebna jest Wiedza Wyobraźnia Wizja i Jaja!Jak jest dobry gospodarz to i pieniądze się znajdą.U nas zamiast rozwoju mamy regres a najlepszym tego przykładem jest miejski szalet,ścieżka rowerowa,ulWyszyńskiego,Warsza wska.Sitkowskiego, Leśna i jeszcze by się nazbierało.O skejtparku już nie wspomnę,sami sobie porównajcie choćby z Międzyrzeckim.
 
 
#3 RE: Nie może, czy nie chce? Burmistrz sceptyczny wobec aktywnych przejść.for_sale 2023-01-27 11:49
"Latarnie nie mogą świecić jaśniej, bo jesteśmy biednym miastem". Jesteśmy biednym miastem, biednym krajem i mamy biedne umysły. Bieda aż piszczy pi pi pi pi
 
 
#4 Nie może cd.epemil190 2023-01-27 12:35
Jest takie powiedzenie-biedny bo głupi.Nie mam zamiaru obrażania kogokolwiek,tylko zwrócenia uwagi na to że można pomyśleć zanim się coś zrobi albo zapytać kogoś kto się na tym zna.Wspomniałem wcześniej o ulicy Sitkowskiego.Miałem na myśli odcinek przy bramie północnej cmentarza.Właśnie dzisiaj jechałem tą drogą i tam się coś dziwnego dzieje.Połowa jest wysypana tłuczniem,połowa to stare błoto,Leśna jak zwykle w dołach i błocie a za rzeką betonowe płyty i tłuczeń.XIX wiek. Mój szef mówił że jakby tam mieszkał to by obciążył właściciela drogi za naprawę zawieszenia. O Partyzantów pisać już nie trzeba,wystarczy hasło studzienki i slalom.Czasami wożę dzieci do szkoły właśnie tymi ulicami.Tam z rana jest dosyć duży ruch i dziwne że jeszcze nikt koła nie urwał i nikogo nie potrącił.Do czasu
 
 
#5 przejściaspid 2023-01-27 12:52
witam ja proponuję progi zwalniające na ulicy wyszyńskiego nieraz widziałem super fury bmw i audi jak suneły przy odeku z prędkością prawie setkę a z wiosny zacznie się znowu ten wyścig od ronda do ronda
 
 
#6 WyboryeSPe 2023-01-27 14:00
W każdym zawodzie jest zasada, gdy czujesz się wypalony, albo dyskretnie dają ci to zrozumienia, zmienia się pracę.
 
 
#7 RE: Nie może, czy nie chce? Burmistrz sceptyczny wobec aktywnych przejść.Kamx 2023-01-27 14:08
Należy stworzyć debatę publiczną o dokonaniach burmistrza i pisu w mieście, takie podsumowanie co do tej pory zrobiono a czego nie, ile jest dochodów z pałacu a ile wsadzono w remont, ile pozyskano środków rządowych i unijnych na inwestycje w drogi chodniki oświetlenie itd. Itd. Ludzie mają prawo wiedzieć komu służy słynna droga w pole gdzie są tajemniczy inwestorzy którzy mieli dzięki tej drodze inwestować w naszym mieście.
 
 
#8 Burmistrz i pis???lokalny 2023-01-27 17:41
Jakie dokonania? ŻADNE !!! Bieda w mieście ,gminy dookoła się rozwijają , a u nas ? Ciemno , brzydko i NIEBEZPIECZNIE !!!
 
 
#9 Do lokalnegomimi222 2023-01-27 21:14
Witaj...to co piszesz to nieprawda!!!!! u nas jest i widno i przyjemnie się jeździ...zajedz to się przekonasz bo to są dokonania Pana Burmistrza...mowa o ulicy POLNEJ...
 
 
#10 RE: Nie może, czy nie chce? Burmistrz sceptyczny wobec aktywnych przejść.pioter 2023-01-27 21:17
debatę publiczną w publicznej toalecie?
 
 
#11 Tesco czeka na remont i budowę OsiedlaMaron5 2023-01-27 21:25
Kilka Działek trzeba jeszcze dokupić przy drodze do.... Nikąd ????Po co komu światło we wsi i oświetlonego przejścia ono po nocach nie chodzą, bo mają za,uszami
 
 
#12 RębekP.K. 2023-01-28 10:26
kiedyś na niego głosowałem, czego mocno żałuję, najgorszy burmistrz od lat...
 
 
#13 nic nie zastąpi mysleniaTUMASAZ 2023-01-29 09:07
zatrzymaj się ,
Spojz w lewo,
Spojz w prawo
Upewnij się ze kierowca nawiązał kontakt wzrokowy
Bezpiecznie korzystaj z przejścia.
Niby proste a jednak trzeba szanować własne zdrowie i zycie
 
 
#14 Rondo USandrzej78 2023-01-29 15:28
Dopiero oddane rondo a już trzeba przerabiać dla tirów, zaskoczył remont ul.Partyzantów?! Pogonić katechetów itp
 
 
#15 pisałem o rondzie jeszcze jak budowali...FOX58 2023-01-30 17:01
że to pułapka na rowerzystów,kto tak zaprojektował?powinien mieć nie zapłacone za projekt.kończy się ścieżka dla rowerów i muszę wjechać na rondo dalej jest linia ciągła i samochody nie jadą za rowerzystą tylko go wymijają ,spychając go nakrawężniki.
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

noimage
Sukienka
środa, 22 maja 2024
noimage
Zatrudnie Murarza
poniedziałek, 13 maja 2024
noimage
Opony letnie 195/65R15 komplet
wtorek, 14 maja 2024