Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 2 grudnia 2021 imieniny: Balbina, Paulina, Bibiana

Pierwsze czternastki w portfelach emerytów

Małgorzata Korba   
środa, 03 listopada 2021 05:00

ZUSPrawie 34 tys. emerytów i rencistów z województwa lubelskiego dostało już tzw. czternastki z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

A do końca tego tygodnia (do 5.11) dodatkowe świadczenia otrzyma niemal 87 tys. kolejnych osób w regionie.

Tzw. czternastka to dodatkowe roczne świadczenie dla tych, którzy 31 października pobierali długoterminowe świadczenia, np. emeryturę lub rentę z ZUS. Zakład wypłaca czternastki z urzędu, czyli bez wniosków. Dołącza kwotę czternastki do przelewu lub przekazu pocztowego z listopadową emeryturą lub rentą.

Część klientów otrzymała swoje czternastki już pod koniec października. Chodzi o osoby, których termin płatności emerytury lub renty przypadał 1 listopada. W województwie lubelskim to 33,9 tys. klientów ZUS. Wypłaty dodatkowych świadczeń dla tej grupy wyniosły w sumie 41 mln zł. Kolejne osoby mogą spodziewać się czternastek na kontach lub od listonosza jeszcze w tym tygodniu (do 5 listopada). Mowa tu o klientach, którzy mają termin płatności świadczeń z ZUS 5. i 6. dnia miesiąca. To łącznie 86,8 tys. osób w regionie. Trafi do nich w sumie ponad 103 mln zł.

Pełna kwota czternastki to 1250,88 zł brutto. Dostają ją osoby, których emerytura lub renta nie przekracza 2900 zł brutto. Osoby z wyższymi świadczeniami mogą liczyć na czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”, dlatego bonusowej wypłaty nie otrzymują osoby, których podstawowe świadczenie wynosi 4150,88 zł brutto lub więcej. Prawa do czternastki nie mają także osoby, które na 31 października miały zawieszoną wypłatę podstawowego świadczenia.

 

Komentarze  

 
#1 Kiełbacha dla kolejnychkomentator1233 2021-11-08 09:05
W sytuacji, gdzie np. górnicy żyją w przekonaniu o 14 miesiącach w roku, przyzwyczajamy też do tego stanu emerytów.
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.