Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 3 lutego 2023 imieniny: Błażej, Hipolit, Oskar

160 lat szpitala w Radzyniu Podlaskim

Mariusz Szczygieł   
piątek, 21 maja 2010 21:22

Personel radzyńskiego szpitala (lata 40 XX wieku)"To właśnie ONI - lekarze i felczerzy, pielęgniarki, położne i akuszerki, laboranci i farmaceuci, technicy medyczni i fizjoterapeuci, kucharki, sprzątaczki, salowe i cała obsługa techniczna - przez te 160 lat pielęgnowali, opiekowali się i po prostu nieśli pomoc potrzebującym.

To im właśnie dedykowane jest to święto, jako hołd za ich ciężką pracę. Za nieprzespane noce, za godziny spędzone nad stołami operacyjnymi, za czuwanie przy łóżkach cierpiących, za noce rozrywane dźwiękiem syren karetek pogotowia, za ciepły uśmiech, by nie bolało i za radość przy rodzeniu, choć przed chwilą bardzo bolało, za wytarte z kropel potu czoło i za poprawioną poduszkę. I wreszcie za pomoc podczas bezsennej nocy i pocieszenie, kiedy okazywaliśmy się bezradni.

Możemy wymieniać nazwiska i imiona kolejnych dyrektorów i kierowników, ordynatorów i oddziałowych, naczelnych i przełożonych. Ale to przecież każdy z WAS - pacjentów - pamięta tych, których miał przy sobie najbliżej. Tych, których pomoc i opiekę odczuł najbardziej.

Ale niech to również będzie okazja, by WAS przeprosić. Tych, którym czasem zdawało się, że jesteśmy na nich zdenerwowani albo źli. Na których zdarzało się krzyknąć, czy być dla nich niecierpliwymi. Wybaczcie nam. Myśmy po prostu najczęściej byli zwyczajnie zmęczeni - jak to ludzie." - napisał dyrektor szpitala Dariusz Hankiewicz w specjalnym wydaniu "Informatora Powiatowego" z okazji 160 lat szpitala w Radzyniu Podlaskim. I w zasadzie nie trzeba już żadnych słów komentarza, ani dodatkowych opisów, bo słowa te oddają pełnię historii radzyńskiego szpitala.

21 maja 2010 roku odbyła się w Radzyniu Podlaskim uroczystość z okazji 160 lat szpitala w naszym mieście. Rozpoczęła ją msza w kościele pw. św. Trójcy. Wszyscy zebrani przenieśli się następnie do sali konferencyjnej Pałacu Potockich. Po wystąpieniach gości, przedstawicieli władz oraz personelu szpitala wręczono odznaczenia oraz pamiątkowe statuetki. Odznakę honorową Zasłużony - Ochrona zdrowia otrzymali: Edward Abramowicz, Gertruda Cetnarowicz, Jan Czubek, Grzegorz Duszyński, Dariusz Hankiewicz, Wiesława Jurkowska, Helena Kaczor, Ferdynand Kotula, Jerzy Kułak, Wiesław Litwin, Ewa Musiejuk, Jan Myśliwski, Zuzanna Paszkowska oraz Krystyna Żukowska-Plebanowicz. Uroczystość zakończył występ Krzysztofa Daukszewicza.

{morfeo 337}{morfeo 338}

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.