Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 29 stycznia 2023 imieniny: Franciszek, Zdzisław, Zenon

Światowy Dzień Rodziny w Radzyniu Podlaskim

Mariusz Szczygieł   
wtorek, 18 maja 2010 10:20

Światowy Dzień Rodziny w Radzyniu PodlaskimPamiętasz swoje rysunki z dziecinnych lat? Żółte słońce na niebie, po którym wędruje kilka chmurek. W dali domek, a na pierwszym planie mama, tata i Ty. Wszyscy uśmiechnięci, trzymający się za ręcę. Dookoła kolorowe kwiatki, zielone drzewko... Jakiż piękny jest dziecięcy świat.

W ubiegłą sobotę podobnie wyglądał nasz park, który swoją zielenią gościnnie przyjmował wszystkich na Światowym Dniu Rodziny w to słoneczne popołudnie. Pierwszy raz w Radzyniu obchodziliśmy to święto i... udało się! I nie mogło się nie udać, bo gdy wrócę pamięcią do mojego dzieciństwa, to czego mi było potrzeba do szczęścia oprócz dobrej zabawy? Wata cukrowa- była, kolorowe baloniki i zabawki- były, kreda do malowania po parkowych alejkach- też była. Muzyka i napoje- pod dostatkiem, woda i zabawa w błocie- to dzieciaki miały lepiąc garnki z gliny, a rodzice... spokojni o swoje pociechy, kosztowali pieczonego na rożnie prosięcia, przyglądając się tresurze policyjnego psa. Odważniejsi mogli postrzelać z policyjnego karabinu, albo sprawdzić ile waży kamizelka kuloodporna i policyjny hełm. Wszyscy mogli choć na chwilę spełnić swoje dziecinne marzenia o byciu strażakiem i z bliska poznać sprzęt, jakim posługują się radzyńscy ogniomistrze. Katowano też niemiłosiernie akumulatory policyjnych i strażackich samochodów, które swoje męki wylewały głośnym dźwiękiem syren. Zabawy było co nie miara :).

Była też Śpiąca Królewna i krasnoludki w czerwonych czapkach, i zatrute jabłko, i morał też był- żeby nie wpuszczać obcych do domu. Prawda, że mądre? Przez pół godziny można też było posłuchać posła Tadeusza Sławeckiego i wicestarosty Mariusza Skoczylasa, którzy opowiadali o swoich rodzinach i problemach z jakimi borykają się dzisiaj polskie rodziny- bo życie to jednak nie do końca ten dziecięcy, kolorowy obrazek... Tak było przed "Oranżerią". Było miło. A na koniec... koncert muzyki religijnej i niestrudzony Musiat, który swoje najnowsze kawałki zaprezentował przed najwytrwalszymi w sali pałacowej. Bo dziwnym zrządzeniem losu Światowy Dzień Rodziny w Radzyniu połączył dwie- przynajmniej dla mnie, wydaje się konkurencyjne imprezy. Wiedziony programem atrakcji pierwszej, trafiłem na I Rodzinne Marsze na Orientację. I już zostałem.

Na dziedzińcu pałacowym zostałem przywołany przez organizatorów do stolika, gdzie wydano mi kartę startową. 5 minut później na mojej karcie pojawiło się kolejne nazwisko- Moniki z Kodnia, która odłączyła się od swojej grupy, bardzo ambitnie podchodzącej do marszu przez Radzyń. Uznała, że nie wytrzyma kondycyjnie biegnąc przez nasze miasteczko ze swoimi wysportowanymi kolegami z bialskiego AWF-u. I dobrze trafiła, bo ja biec nie zamierzałem... Jako punkt honoru, postawiłem sobie zdobycie 1 punktu kontrolnego na trasie i powolny powrót na metę. Zamierzałem... 5 minut później na naszej karcie dopisałem jeszcze jedno nazwisko... Do naszej grupy dołączyła Iwonka- moja sąsiadka, która kipi energią bez wspomagania się dopalaczami. I zaczęło się :) Pierwszy punkt zdobyliśmy na Bulwarach- karta, znacznik, zdziwienie. To nie pieczątka, tylko dziurkacz! Zdziwiona nie była tylko Iwonka- stała bywalczyni marszów. Idziemy do drugiego punktu, bo blisko. Kartę przedziurkowaliśmy pod pomnikiem Konstytucji 3-go Maja, a że kolejny punkt został umiejscowiony przy Urzędzie Miasta- poszliśmy dalej. Z chłopakami z AWF-u mijaliśmy się już na przejściu dla pieszych przy SP1- biegli rzucać piłką- to jedna z konkurencji na trasie. My już byliśmy po... gdyby nie Iwonka, która uratowała honor naszej drużyny, byłoby "0"... Potem kolejny punkt przy słupie na skraju parku, i tak punkt po punkcie na mapie dotarliśmy na groblę, gdzie czekały nas jeszcze pytania konkursowe. "Kto napisał "Rzepkę"?" No? Kto? :) Pamiętajcie? A potem już tylko sprint groblą i skok przez bramę pałacu- żeby szybciej, bo za 5 minut zaczną doliczać punkty karne! Karta oddana, pot leje się z czoła, ale jest radość! 10 punktów kontrolnych, wszystkie (3) konkurencje zaliczone i... tylko Iwonka niezadowolona, bo przez mój nieudany rzut w drewniane walce mamy mniej zdobytych punktów niż inni. A chciała nagrodę... Nagród jednak wystarczyło dla wszystkich- nawet dla naszej drużyny, która znalazła się na siódmej pozycji. Były książki, grille, albumy i dyplomy- dla każdego uczestnika, które wręczał uczestnikom marszów poseł Jerzy Rębek. A najważniejsze- była zabawa i radość na twarzach prawie 200 uczestników marszu.

To była piękna sobota. Wypada teraz podziękować organizatorom obydwu imprez- co niniejszym czynię- dziękuję serdecznie za możliwość spędzenia sobotniego popołudnia w doskonałym towarzystwie. Z dala od telewizora, komputera... z moją rodziną na świeżym powietrzu.

 

{morfeo 332}{morfeo 333}

 

Organizatorzy Światowego Dnia Rodziny w Radzyniu Podlaskim:

- Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Peres”
- Zarząd Rejonowy Ligi Obrony Kraju w Radzyniu Podlaskim
- Miejska Biblioteka Publiczna im. Z. Przesmyckiego w Radzyniu Podlaskim
- Radzyński Ośrodek Kultury i Rekreacji
- Radzyńskie Stowarzyszenie dla Kultury „Stuk-Puk”
- Ogólnopolskie Stowarzyszenie Chrześcijańskich Organizacji Wiejskich „Promyk Dnia”
- Świetlica Środowiskowa dla Dzieci i Młodzieży „Tymko”
- Świetlica Środowiskowa dla Osób Starszych i Samotnych
- Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Radzyniu Podlaskim

Sponsorzy:

- Piekarnia „Stary Piekarz” Wola Osow.
- Lider Artur Sp. z o.o.
- PSS „Społem” Radzyń Podlaski
- Księgarnia „Vademecum”
- Drukarnia Apol
- 3J-Studio Grafiki i Ilustracji


Organizatorzy I Rodzinnych Marszów na Orientację w Radzyniu Podlaskim:

- Wspólnota Samorządowa Powiatu Radzyńskiego

- Radzyński Ośrodek Kultury i Rekreacji

- Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne PTTK nr 21 przy I LO w Radzyniu Podlaskim.

Sponsorzy:

- Zarząd Główny PTTK w Warszawie

- Urząd Marszałkowski w Lublinie

- Starostwo Powiatowe w Radzyniu Podlaskim

- Bank Spółdzielczy

- NSZZ "Solidarność"

- Spółdzielcza Mleczarnia "Spomlek" w Radzyniu Podlaskim

 

Komentarze  

 
#1 sobotabeata 2010-05-18 15:19
Czyli, że można zorganizować świetną zabawę dla całych rodzin bez piwska? ;-)
Myślę,że w przyszłym roku będzie jeszcze lepiej. :P
 
 
#2 Święto Ludowegimlu 2010-05-18 21:20
Szkoda, że administrator nie zauważył innej imprezy, która miała miejsce w niedzielę tzn Obchodów Święta Ludowego. Żółta kartka.
 
 
#3 Obchodydrawer 2010-05-19 00:27
w niedzielę padał deszcz. nie było święta - niebo płakało! dajcie spokój adminowi = i tak robi mnóstwo!
 
 
#4 sobotaBożena 2010-05-19 08:19
Gratulacje dla administratora!
Połączyłeś te dwie imprezy i to jest dowód na to, że media mogą łączyć - a nie tylko dzielić.
Może to będzie zachętą dla tych, którzy lubią stwarzać podziały.Pozdrawiam
 
 
#5 zbynieks 2010-05-19 13:39
w ogóle istnieje teoria, ze niedzielne zjawiska pogodowe mają jakiś związek z wzięciem się przez Admina za aktywność ruchową. Wbrew temu, co napisano powyżej, niektórzy mieszkańcy bloków z ulicy Warszawskiej są niemalże pewni że nasz Admin jednak niemalże biegł...
Hail to the Chief!
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.