Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 29 stycznia 2023 imieniny: Franciszek, Zdzisław, Zenon

Jubileusz Miejskiej Biblioteki Publicznej

Janina Kiewel   
środa, 12 maja 2010 21:34

Jubileusz Miejskiej Biblioteki PublicznejMajowe dni to czas na zwrócenie szczególnej uwagi na książkę oraz bibliotekę. Właśnie w tym roku mija 65 lat od powstania pierwszej biblioteki publicznej w Radzyniu.

11 maja 2010 zostanie odnotowany na kartach kroniki bibliotecznej, gdyż tego dnia na dziedzińcu Pałacu Potockich odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy patrona tej placówki. Od tego dnia biblioteka nosi pełna nazwę: Miejska Biblioteka Publiczna im. Zenona Przesmyckiego w Radzyniu Podlaskim.

Dlaczego taka postać patronem? Otóż Zenon Przesmycki urodził się właśnie w naszym miasteczku - poeta, tłumacz, krytyk literacki i artystyczny okresu Młodej Polski.

Kolejna część jubileuszu, w której uczestniczyło wielu zaproszonych gości, odbyła się w sali kina ROKiR. Wśród nich byli posłowie na sejm RP, starosta i wicestarosta, burmistrz, przedstawiciele Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lublinie, bibliotekarze z ościennych bibliotek powiatu radzyńskiego, emerytowani bibliotekarze, przedstawiciele zakładów pracy oraz liczna rzesza czytelników i sympatyków książki.

Dzieje MBP przybliżyła słuchaczom dyrektor placówki Halina Pieńkus. Dla tych, których bliżej interesuje się historią biblioteki, panie bibliotekarki przygotowały starannie wydane „Kartki z kalendarza Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zenona Przesmyckiego w Radzyniu Podlaskim za lata 1945- 2010" oraz folder pokazujący ich działalność i prace z czytelnikami.

Wyróżniający się w pracy bibliotekarze otrzymali medale „zasłużony bibliotekarz" oraz dyplomy. Z okazji dnia bibliotekarza nie zapomniano również o emerytowanych bibliotekarzach, którzy otrzymali kwiaty i drobne upominki.

Należy również wspomnieć, iż do wiersza „W twoich cudnych oczach" autorstwa Zenona Przesmyckiego muzykę napisał Wojciech Gil oraz zaśpiewał go przed licznie zebranymi gośćmi. Jubileusz uświetnił koncert w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Karola Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim przygotowany przez nauczycieli tej placówki.

Po części oficjalnej zgromadzonych gości zaproszono na wystawę poświęconą miejskiej bibliotece oraz słodki poczęstunek: pyszny tort w kształcie książki.
Jak przebiegała uroczystość pokazuje fotoreportaż.

 

"W twoich cudnych oczach" - Zenon Przesmycki wyk. Wojciech Gil

{play}http://iledzisiaj.za.pl/molas.mp3{/play}

 

{morfeo 321}{morfeo 322}

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.