Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 3 grudnia 2020 imieniny: Franciszek, Hilary, Ksawery

Już niedługo

Nigdzie się nie wybieraj... Siedź spokojnie w domu i oglądaj telewizję, albo czytaj książki :)
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Niezwykłe odkrycie na ul. Powstania Styczniowego

Mariusz Szczygieł   
czwartek, 01 kwietnia 2010 07:19

Fragment ulicy Powstania StyczniowegoW trakcie prac remontowych na ul. Powstania Styczniowego natrafiono wczoraj na bardzo duże ilości ceramik i fragmentów naczyń.

"- Z doświadczenia wiemy już, że mogą to być bardzo cenne znaleziska, dlatego przerwaliśmy prace i przesłaliśmy zdjęcia naczyń do Państwowej Akademii Nauk" - powiedział nam kierownik prowadzonej na ulicy budowy pan Norbert Czapkowski.

Dzisiaj w miejscu znaleziska spotkaliśmy już archeologów z PAN. "- Już po otwarciu wykopu stwierdzono występowanie bardzo intensywnej warstwy kulturowej z wczesnego okresu średniowiecza. Wstępnie możemy je datować na XII i XIII w. Dodatkowo udało się stwierdzić rozwalisko pieca hutniczego do wytopu srebra i ołowiu o czym świadczą żużle, wytopiony ołów, wytopione brykietowane tlenki ołowiu, a także dysze do sztucznego nawiewu" – poinformował nas dr Tomasz Marzec, pod którego kierunkiem prowadzone są prace. Zdaniem archeologów to niezwykłe odkrycie potwierdza tezę o istnieniu w tamtym okresie, w naszym regionie dużego ośrodka hutnictwa srebra i ołowiu.

Do tej pory takie osady znalezione zostały w Dąbrowie Górniczej Łośniu, Dąbrowie Górniczej Strzemieszycach, a także Przeczycach i Siewierzu. Prace archeologiczne na ulicy potrwają około dwóch do trzech miesięcy.

Odnaleziona ceramika

 

Uwaga! Ten tekst wymyśliliśmy specjalnie na Prima aprilis :)

 

Komentarze  

 
#1 Szczera prawda!drawer 2010-04-01 09:07
To prawda! Rozwalisk to mamy w mieście kilka.
 
 
#2 Prima Aprilisinformator 2010-04-01 12:00
Prima Aprilis!
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.