Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 18 września 2021 imieniny: Ireny, Józefa

Już niedługo

Nigdzie się nie wybieraj... Siedź spokojnie w domu i oglądaj telewizję, albo czytaj książki :)
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Rozkład jazdy autobusów Ogłoszenia Imprezy i wydarzenia Ceny paliw

Na skróty

Mija już 65 lat...

Halina Pieńkus   
środa, 31 marca 2010 08:06

Drzewo genealogiczne Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radzyniu Podlaskim. Wykonanie: Maria Ryndak i Dorota Szczepanik...odkąd Miejska Biblioteka Publiczna w Radzyniu Podlaskim otworzyła swe podwoje dla czytelników.

Początkowo jako Biblioteka Powszechna działająca od 1945 roku, a po ukazaniu się dekretu z dnia 17 kwietnia 1946 roku o bibliotekach i opiece nad zbiorami bibliotecznymi, już jako Miejska Biblioteka Publiczna. Na księgozbiór biblioteki składały się zbiory pozostałe z dawnej biblioteki założonej przez Polską Macierz Szkolną oraz dary od osób prywatnych. Bogaty zbiór książek podarował dr Sitkowski. Do dnia dzisiejszego zachowały się już tylko nieliczne egzemplarze.

W 1946 roku powstała Powiatowa Biblioteka Publiczna. Jej rolą było organizowanie sieci bibliotecznej na terenie powiatu radzyńskiego, natomiast zadaniem Miejskiej było gromadzenie i udostępnianie księgozbioru mieszkańcom miasta i okolic.

W 1955 roku nastąpiło połączenie obu bibliotek. Powstała Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, która w tej postaci przetrwała do 1975 roku, do czasu reformy administracyjnej, kiedy to na powrót stała się Miejską Biblioteką Publiczną i pod taką nazwą funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Kolejne zmiany administracyjne, jakie nastąpiły w kraju w 1999 roku, nie zmieniły już nazwy biblioteki, przydzielone zostały jej natomiast zadania powiatowe. Przy bibliotece zostało utworzone stanowisko instruktora do opieki merytorycznej nad Gminnymi Bibliotekami Publicznymi powiatu radzyńskiego. Obecnie w powiecie działa siedem bibliotek gminnych, dziesięć filii i dwanaście punktów bibliotecznych.

W 1976 roku, z działającego przy bibliotece Oddziału dla Dzieci powstaje samodzielna Filia Biblioteczna dla Dzieci i Młodzieży.  Trzynaście lat później, 1 lutego 1989 roku, na szybko rozwijającym się nowym osiedlu Zabielska zostaje otwarta Filia nr 2 MBP o profilu ogólnym.

Od czasu powstania, biblioteka kilkakrotnie zmieniała lokale, aby w 1988 roku osiąść na stałe w radzyńskim Pałacu.

W 1998 roku biblioteka wkroczyła na drogę do nowoczesności rozpoczynając tworzenie katalogu elektronicznego w placówce głównej, a w 2008 – w obu filiach.

Od czerwca 2008 r. biblioteka udostępnia Internet czytelnikom, a od grudnia posiada własną stronę internetową www.mbpradzyn.pl .

W 2009 roku biblioteka udostępniła stowarzyszeniu „Stuk-Puk” pomieszczenia, pomagając tym samym w realizacji materiału filmowego ze wspomnień o starym Radzyniu do filmu „Dziadki – dziatkom. Pamiętnik ze starego Radzynia”.

2010 rok jest szczególny dla biblioteki, która obchodzi 65-lecie swojej działalności. Jubileusz stworzył okazję do wyróżnienia placówki spośród innych poprzez nadanie jej imienia. Patronem został Zenon Przesmycki ps. „Miriam”, poeta i literat, urodzony w Radzyniu Podlaskim, pierwszy Minister Kultury w Polsce niepodległej.

Uroczystość jubileuszowa odbędzie się 11 maja 2010 r. o godz. 11.00 w Sali Pałacowej naprzeciwko biblioteki. Poprzedzi ją odczytanie Aktu nadania imienia bibliotece przed budynkiem Miejskiej Biblioteki Publicznej.

 

Wszystkich sympatyków Biblioteki serdecznie zapraszamy na tą wyjątkową dla nas uroczystość.


Dyrekcja i Pracownicy

Miejskiej Biblioteki Publicznej

im. Z. Przesmyckiego w Radzyniu Podlaskim

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.