
Komentarze
- Opłaty za śmieci muszą się równać z kosztami
Niektóre miasta odchodzą od plastikowych worków na śmieci i nie odbierają frakcji zielonej, która je...
- radzyniak13 - Opłaty za śmieci muszą się równać z kosztami
Wydaje mi się, że liczba 2 tys. osób (12 tys. zgłoszonych / 14 tys. mieszkańców), które nie są zgłos...
- for_sale - Konferencja Pamięć jest naszym obowiązkiem
https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-sad-wstrzymuje-przesluchania-netanjahu-premier-izraela-unika,n...
- pioter - Konferencja Pamięć jest naszym obowiązkiem
Wystarczy, by nasi notable przestali uczestniczyć w tego typu obchodach. Niech sobie przyjeżdżają, ś...
- zimny - Konferencja Pamięć jest naszym obowiązkiem
Rzeczywiście jest naszym obowiązkiem pamięć o innym narodzie? O narodzie, którego armia dokonuje lud...
- zjp
Jubileusz 100-lecia Szkoły Podstawowej nr 1 im. Bohaterów Powstania Styczniowego |
Michał Maliszewski | |||
środa, 17 października 2018 07:00 | |||
Placówka, w której uczyły się trzy pokolenia radzyniaków doczekała się okrągłej rocznicy. W szkolnych murach pozostały wspomnienia, chwile radości oraz wielkie tragedie, jak rozstrzelanie nauczycieli w czasach II wojny światowej. W budynku tej placówki usunięto tynk z jednej ze ścian, by przedstawić wygląd murów szkolnych z początków jej istnienia. – To miejsce nazwałam memoriałem i ścianą pamięci – mówiła dyrektor SP 1. – Znalazły się tu tablice upamiętniające ludzi i zdarzenia, które są istotą tej szkoły - tłumaczyła. Pierwsza tablica zamontowana na ścianie oddaje cześć wymordowanym nauczycielom, harcerzom. Kolejna z nich to memoriał ku czci doktora Stanisława Jarmuła, jednego z budowniczych Szkoły Podstawowej nr 1. Ostatnią tablicą informuje o 100-ej rocznicy powstania tej placówki edukacyjnej. Została ona uroczyście odsłonięta przez uczennicę tej szkoły, księdza Krzysztofa Pawelca, burmistrza Jerzego Rębka, kuratora oświaty Eugeniusza Pelaka, wicewojewodę lubelskiego Roberta Gmitruczuka, przewodniczącą Rady Rodziców Małgorzatę Mikitiuk oraz radzyńską harcerkę. - Te ściany, gdyby mogły mówić wołałyby każdego po imieniu. To szczególne miejsce, tutaj dzieje się historia radzyńskiej oświaty – mówiła Bożena Płatek, dyrektor. Kolejnym elementem wydarzenia był montaż słowno-muzyczny wykonany przez uczniów tej szkoły. Jak zwykle pokazali oni wysoki poziom artystyczny, wywołując dużo emocji w widzach, licznie zebranych w sali sportowej. Dla wszystkich zgromadzonych została przygotowana publikacja autorstwa Andrzeja Kotyły, pt. „Jedynka – szkoła z tradycjami”. Autor opisuje w niej dzieje Szkoły Podstawowej nr 1 jeszcze przed utworzeniem tej placówki, aż po teraźniejszość. Elementem kończącym wydarzenie było rozdanie nagród dla uczniów za wysokie wyniki w konkursach szkolnych.
|
Komentarze
Wielkie gratulacje dla Pani Dyrektor,Pani Pałasz i Pani Ejsmont przygotowującą młodzież do tak patriotycznego widowiska.
Przyłączam się do gratulacji emeryta. Nie zamierzałem niczego psuć. Wielkie uznanie za piękną pracę Koleżanek i zaangażowanie dzieci.