Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 27 listopada 2020 imieniny: Ksenia, Walerian, Franciszek

Już niedługo

Nigdzie się nie wybieraj... Siedź spokojnie w domu i oglądaj telewizję, albo czytaj książki :)
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Bibliotece Miejskiej nadano imię Zenona Przesmyckiego

Katarzyna Wodowska   
czwartek, 11 marca 2010 17:32

Radzyńska Miejska Biblioteka PublicznaRok 2010 jest wyjątkowy dla Miejskiej Biblioteki Publicznej. Obchodzi bowiem 65- lecie swojej działalności. Nieustannie służy rozwijaniu i zaspokajaniu potrzeb czytelniczych oraz informacyjnych mieszkańców miasta a także powiatu, upowszechnia wiedzę i naukę, dba o rozwój kultury.

W związku z jubileuszem, pracownicy szacownej instytucji oraz czytelnicy wystąpili z pomysłem nadania bibliotece imienia. Spośród kilku propozycji przedstawionych przez czytelników, wybrany został Zenon Przesmycki- poeta i literat, urodzony w Radzyniu Podlaskim.

Poprzez nadanie imienia, biblioteka zyska swoistą indywidualną tożsamość wyróżniającą ją wśród innych tego typu placówek. Dodatkowo w swojej działalności kulturalno- oświatowej będzie promować osobę patrona i jego dokonania.

Warto wspomnieć, że nie jest to jedyna radzyńska inicjatywa związana z postacią Zenona Przesmyckiego. Kultywując działalność twórczą poety- po stu latach od ukazania się ostatniego numeru wydawanego przez niego jednego z najsłynniejszych i najlepszych pism literackich, czyli „Chimery" – w 2007 roku czwórka redaktorów w osobach: Mariusz Bober, Dariusz Magier, Przemek Krupski oraz Adam Świć, dokonała historycznej reaktywacji pisma, które współcześnie przyjęło nazwę „Kozirynek". Kwartalnik, nawiązując do tradycji „Chimery", poziomu artystycznego i działalności Zenona Przesmyckiego, godnie reprezentuje dokonania przyszłego patrona Miejskiej Biblioteki Publicznej.

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.