Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 23 września 2023 imieniny: Tekly, Bogusława | POCZĄTEK JESIENI

Bibliotece Miejskiej nadano imię Zenona Przesmyckiego

Katarzyna Wodowska   
czwartek, 11 marca 2010 18:32

Radzyńska Miejska Biblioteka PublicznaRok 2010 jest wyjątkowy dla Miejskiej Biblioteki Publicznej. Obchodzi bowiem 65- lecie swojej działalności. Nieustannie służy rozwijaniu i zaspokajaniu potrzeb czytelniczych oraz informacyjnych mieszkańców miasta a także powiatu, upowszechnia wiedzę i naukę, dba o rozwój kultury.

W związku z jubileuszem, pracownicy szacownej instytucji oraz czytelnicy wystąpili z pomysłem nadania bibliotece imienia. Spośród kilku propozycji przedstawionych przez czytelników, wybrany został Zenon Przesmycki- poeta i literat, urodzony w Radzyniu Podlaskim.

Poprzez nadanie imienia, biblioteka zyska swoistą indywidualną tożsamość wyróżniającą ją wśród innych tego typu placówek. Dodatkowo w swojej działalności kulturalno- oświatowej będzie promować osobę patrona i jego dokonania.

Warto wspomnieć, że nie jest to jedyna radzyńska inicjatywa związana z postacią Zenona Przesmyckiego. Kultywując działalność twórczą poety- po stu latach od ukazania się ostatniego numeru wydawanego przez niego jednego z najsłynniejszych i najlepszych pism literackich, czyli „Chimery" – w 2007 roku czwórka redaktorów w osobach: Mariusz Bober, Dariusz Magier, Przemek Krupski oraz Adam Świć, dokonała historycznej reaktywacji pisma, które współcześnie przyjęło nazwę „Kozirynek". Kwartalnik, nawiązując do tradycji „Chimery", poziomu artystycznego i działalności Zenona Przesmyckiego, godnie reprezentuje dokonania przyszłego patrona Miejskiej Biblioteki Publicznej.

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

Wazon-lampion 4 szt.,nowe
Wazon-lampion 4 szt.,nowe
niedziela, 10 września 2023
noimage
Berneński pies pasterski
wtorek, 12 września 2023