Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 23 września 2021 imieniny: Tekly, Bogusława | POCZĄTEK JESIENI
Rozkład jazdy autobusów Ogłoszenia Imprezy i wydarzenia Ceny paliw

Na skróty

O zaćmie i jej leczeniu na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Radzyniu Podlaskim

Mariusz Szczygieł   
wtorek, 09 marca 2010 14:41

O zaćmie i jej leczeniu na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Radzyniu PodlaskimZaćma jest jedną z najczęściej występujących chorób oka. Polega ona na zmętnieniu części lub całości soczewki oka, co prowadzi do utraty jej przejrzystości. Efektem tego jest pogorszenie widzenia, a nawet całkowita utrata wzroku” – przyznaje Dariusz Haszcz z Katedry i Kliniki Okulistyki Akademii Medycznej w Lublinie.

Już drugie spotkanie dla seniorów z cyklu wykładów o zaćmie odbędzie się 11 marca na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Radzyniu Podlaskim, w Radzyńskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, w  Kinie Oranżeria przy ul. Jana Pawła II 4, a poprowadzi je dr Dariusz Haszcz z Katedry i Kliniki Okulistyki Akademii Medycznej w Lublinie. Początek wykładu o godz. 16:30.

Uczestnicy wykładów dowiedzą się czym jest zaćma, jakie są jej pierwsze objawy, kiedy należy udać się do lekarza okulisty, a także jakie są sposoby skutecznego leczenia. Eksperci przybliżą przebieg zabiegu operacyjnego usuwania zaćmy oraz odpowiedzą na najbardziej nurtujące pytania słuchaczy. Każdy uczestnik otrzyma pakiet ulotek edukacyjnych dotyczących skutecznego leczenia zaćmy.

Na świecie problem ten dotyczy około 27 milionów ludzi w różnym wieku, a w Polsce dotyka ok. 800 tys. osób. Większość z nich to osoby starsze, które zazwyczaj nie mają świadomości,
że są w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na zaćmę. Nawet jeśli pojawią się u nich pierwsze objawy, często je lekceważą. Nie korzystają z wizyt kontrolnych u okulisty, gdyż obawiają się diagnozy. „Niezwykle ważne jest, by każdy po 40-tym roku życia przynajmniej raz w roku udał się do okulisty. Dla osób samotnych problemem może być nawet samo dotarcie na taką konsultację” – mówi dr Dariusz Haszcz.

Więcej informacji o zaćmie, profilaktyce i leczeniu znajduje się na stronie internetowej www.leczeniezacmy.pl.

 

Partnerem wykładów jest firma Alcon, producent między innymi soczewek wewnątrzgałkowych AcrySof® Restor i AcrySof® Toric.
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.