Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 3 sierpnia 2020 imieniny: Lidia, Augustyn, Nikodem

Już niedługo

Nigdzie się nie wybieraj... Siedź spokojnie w domu i oglądaj telewizję, albo czytaj książki :)
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Finały Olimpiad w zasięgu ręki - studniówka w cieniu nauki

Michał Maliszewski   
wtorek, 13 lutego 2018 08:00

Uczniowie I LODla uczniów I LO w Radzyniu Podlaskim, ostatni tydzień I semestru był okresem wytężonej pracy i niezwykłych emocji.

W czasie, gdy wycinały się przepiękne, rozmigotane gwiazdki, stanowiące wystój studniówkowej sali i w oczach rosła wieża Eiffla, która już za chwilę dumnie, na ścianie, miała podpowiadać, że poloneza czas zacząć, niezłomna trójka: Michał Grzywacz, Natalka Kwasek i Patryk Skrzeczkowski wzięli udział w zawodach II stopnia Olimpiady Astronomicznej w Katowicach.

Półfinał odbył się 22 stycznia 2018 r. w słynnej katowickiej „ósemce”, czyli VIII Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Wyjazd w niedzielę 21 stycznia sprzyjał naukowej atmosferze. Zawsze przed półfinałem, Komitet Główny Olimpiady gości uczestników w sympatycznym i cichym hotelu Skaut, który zlokalizowany jest w uroczej, zielonej scenerii Parku Śląskiego, w tym roku nieco przyprószonej drobnymi, białymi płatkami świeżego śniegu.

Po relaksującym i regenerującym siły noclegu, nasi uczniowie z energią mogli zmierzyć się, w walce o finał, z rówieśnikami z kilkudziesięciu najlepszych liceów w Polsce, z Warszawy, Krakowa, Gdyni, Wrocławia, Gdańska, Torunia i Szczecina (z Lublina też...).

W tym roku, półfinał był o tyle nietypowy, że odbył się w trzech miastach, tradycyjnie Włocławku i Katowicach oraz dodatkowo, ze względu na liczbę zakwalifikowanych uczestników - w Szczecinie.

Zadania do rozwiązania oczywiście były, jak przystało na Olimpiadę, astronomiczne, na przykład, należało ocenić wielkość gwiazdową światła popielatego Księżyca lub obliczyć wartość prawdopodobieństwa, że w chwili wykonywania zdjęcia Księżyca, odległość Księżyca od Ziemi była mniejsza od wielkiej półosi orbity Księżyca. Akurat z tymi, nasi uczniowie poradzili sobie bardzo dobrze. Wyniki zmagań półfinałowych już za trzy tygodnie. Do tego czasu będziemy trzymali za nich kciuki.  

 

Już w dzień studniówki 27 stycznia, w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu (130 km na północ od Radzynia) miał miejsce II etap Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z Krakowa, z przedmiotu Fizyka.

W tej prestiżowej olimpiadzie, na tym poziomie uczestniczy prawie 2000 uczniów w całej Polsce, z przedmiotów: matematyka, geografia, chemia i fizyka.  Z ILO w Radzyniu, wzięła udział nasza uśmiechnięta „szóstka na szóstkę” w składzie: Ola Czuba, Natalka Kwasek, Justyna Zabielska, Michał Grzywacz, Sebastian Kanatek i Piotrek Kurowski – wszyscy, uczniowie klasy III B o profilu Matematyczno-Fizyczo-Informatycznym. Wyniki etapu okręgowego poznamy 23 lutego, do tego czasu gorąco wszystkim kibicujemy.      

Już dzisiaj gratulujemy zarówno uczniom jak i ich nauczycielowi Leszkowi Szalastowi.

180212-olimpiady-01180212-olimpiady-02180212-olimpiady-03180212-olimpiady-04

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.